Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - m.inn. Rosji wobec Polski arrow Z nieba do NIEBA, rzecz o Janinie Lewandowskiej, pilotce
Monday 26 October 2020 04:48:00.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Z nieba do NIEBA, rzecz o Janinie Lewandowskiej, pilotce Drukuj Email
Wpisał: Sławomir M. Kozak   
01.08.2013.

Z nieba do NIEBA, rzecz o Janinie Lewandowskiej, pilotce

 

 

http://oficyna-aurora.pl/index.php?a=ksiazki

 

Zbigniew W. Kowalewski, Sławomir M. Kozak
stron 88, ISBN 978-83-936976-1-8
Nr kat. K013  Cena 30 PLN

 

 

Z NIEBA DO NIEBA, to rzecz o Janinie Lewandowskiej, córce wybitnego generała Dowbor-Muśnickiego, pilotce, która wykonała pierwszy w Europie skok spadochronowy z wysokości pięciu tysięcy metrów.

To opowieść o jedynej kobiecie, która wraz z polskimi oficerami, zginęła w katyńskiej hekatombie

 

Niniejszą pozycją pragnę zapoczątkować cykl opowieści o polskich pilotach i konstruktorach lotniczych, rozsianych po całym świecie, w większości już nieżyjących, zapomnianych lub zamilczanych. Seria, objęta patronatem medialnym Radia WNET i Gazety Internetowej KWORUM, będzie nosiła tytuł „Polskie Skrzydła”, a w każdej książce znajdzie się profesjonalnie wyprodukowany przez Studio Filmowe „Kronika” film dokumentalny zawierający unikalne, najczęściej archiwalne już zdjęcia świadczące, wbrew kłamstwom zaprzańców i wrogów naszego Narodu, o chwale i wielkości polskiego lotnictwa. Tak nam dopomóż Bóg!

 

Jeżeli jest prawdą twierdzenie o tym, że „w bólach rodzą się piękne dzieci”, to mnie pociesza.
Niełatwo było przekuć w czyn ideę sfilmowania dziejów niesamowitego życia i strasznego końca Janki Lewandowskiej, córki dowódcy Powstania Wielkopolskiego, jedynej kobiety odnalezionej wśród zwłok oficerów pochowanych w dołach śmierci, w katyńskim lesie.

Na sposobność realizacji tego filmu czekałem kilka lat, a bezpośrednią inspiracją był artykuł w dodatku do „GW” w „Wysokich Obcasach”: „Janka poszła na wojnę”. Kinematografia była w stanie agonalnym, drugie studio filmowe czekała reorganizacja, a twórców zwolnienia. Nic to, rzekł Mały Rycerz i my zaciskając zęby postanowiliśmy sprostać niemożliwemu, zdawało się, wyzwaniu. A jednak udało się nam pokonać wszelkie trudności i oddać niechciany film na łaskę i niełaskę dystrybutorów. W kraju umierających idei, zanikających wartości, warto było pokusić się o przypomnienie losu kobiety, która oddała za Ojczyznę to, co najcenniejsze.

Zbigniew W. Kowalewski - autor filmu

Zmieniony ( 09.08.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.