Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 50 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - m.inn. Rosji wobec Polski arrow Z nieba do NIEBA, rzecz o Janinie Lewandowskiej, pilotce
Monday 13 July 2020 00:05:00.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Z nieba do NIEBA, rzecz o Janinie Lewandowskiej, pilotce Drukuj Email
Wpisał: Sławomir M. Kozak   
01.08.2013.

Z nieba do NIEBA, rzecz o Janinie Lewandowskiej, pilotce

 

 

http://oficyna-aurora.pl/index.php?a=ksiazki

 

Zbigniew W. Kowalewski, Sławomir M. Kozak
stron 88, ISBN 978-83-936976-1-8
Nr kat. K013  Cena 30 PLN

 

 

Z NIEBA DO NIEBA, to rzecz o Janinie Lewandowskiej, córce wybitnego generała Dowbor-Muśnickiego, pilotce, która wykonała pierwszy w Europie skok spadochronowy z wysokości pięciu tysięcy metrów.

To opowieść o jedynej kobiecie, która wraz z polskimi oficerami, zginęła w katyńskiej hekatombie

 

Niniejszą pozycją pragnę zapoczątkować cykl opowieści o polskich pilotach i konstruktorach lotniczych, rozsianych po całym świecie, w większości już nieżyjących, zapomnianych lub zamilczanych. Seria, objęta patronatem medialnym Radia WNET i Gazety Internetowej KWORUM, będzie nosiła tytuł „Polskie Skrzydła”, a w każdej książce znajdzie się profesjonalnie wyprodukowany przez Studio Filmowe „Kronika” film dokumentalny zawierający unikalne, najczęściej archiwalne już zdjęcia świadczące, wbrew kłamstwom zaprzańców i wrogów naszego Narodu, o chwale i wielkości polskiego lotnictwa. Tak nam dopomóż Bóg!

 

Jeżeli jest prawdą twierdzenie o tym, że „w bólach rodzą się piękne dzieci”, to mnie pociesza.
Niełatwo było przekuć w czyn ideę sfilmowania dziejów niesamowitego życia i strasznego końca Janki Lewandowskiej, córki dowódcy Powstania Wielkopolskiego, jedynej kobiety odnalezionej wśród zwłok oficerów pochowanych w dołach śmierci, w katyńskim lesie.

Na sposobność realizacji tego filmu czekałem kilka lat, a bezpośrednią inspiracją był artykuł w dodatku do „GW” w „Wysokich Obcasach”: „Janka poszła na wojnę”. Kinematografia była w stanie agonalnym, drugie studio filmowe czekała reorganizacja, a twórców zwolnienia. Nic to, rzekł Mały Rycerz i my zaciskając zęby postanowiliśmy sprostać niemożliwemu, zdawało się, wyzwaniu. A jednak udało się nam pokonać wszelkie trudności i oddać niechciany film na łaskę i niełaskę dystrybutorów. W kraju umierających idei, zanikających wartości, warto było pokusić się o przypomnienie losu kobiety, która oddała za Ojczyznę to, co najcenniejsze.

Zbigniew W. Kowalewski - autor filmu

Zmieniony ( 09.08.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.