Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 21 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow kolaps arrow Ile Niemcy zapłacą za kryzys?
Thursday 20 February 2020 05:58:40.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

 
W Y S Z U K I W A R K A
Ile Niemcy zapłacą za kryzys? Drukuj Email
Wpisał: naszdziennik   
24.08.2013.

Ile Niemcy zapłacą za kryzys?

 

[A na kogo te koszty przerzucą? MD]

 

18 sierpnia 2013 naszdziennik

 

 

Ratując za wszelką cenę euro, Niemcy ryzykują więcej miliardów, niż podawał dotąd minister finansów Wolfgang Schäuble, pisze dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Według doniesień „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, które przytacza portal Deutsche Welle, niemieckie ministerstwo finansów nie powiedziało podatnikom o wszystkich kosztach, jakie ponoszą Niemcy, partycypując w wyciąganiu z kryzysu zadłużone kraje strefy euro. W razie załamania się programów pomocowych RFN musiałoby płacić znacznie więcej, niż podawano.

Ministerstwo finansów poinformowało, że w razie fiaska programu ratunkowego obciążenie niemieckiego budżetu wyniosłoby 95,3 mld euro. Zdaniem FAZ, koszty te są znacznie wyższe.

Powołując się na informacje z kręgów rządowych, gazeta wskazuje, że w podawanych przez ministra finansów Wolfganga Schäublego 95,3 mld euro wkalkulowane jest tylko obciążenie z funduszy ratunkowych EFSF (Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej) i ESM (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny). Dodatkowo Niemcy udzieliły gwarancji dla bilateralnych długów, na rzecz których niemiecki bank KfW wyłożył 15,2 mld euro. W sumie gwarancje udzielane przez Niemcy dla ratowania strefy euro opiewają na 122 mld euro. Są zatem znacznie wyższe niż suma podawana przez ministra Schäublego.

Rząd Angeli Merkel dementuje te informacje. Argumentuje, że przytaczane liczby nie odnoszą się do maksymalnych gwarancji, tylko do wypłaconych dotąd i obiecanych już kredytów w ramach funduszy ratunkowych EFSF.

Niemieccy płatnicy poręczają w sumie 310 mld euro, zatem jeszcze wyższą sumą niż podaje FAZ. Informację tę potwierdza agencja DPA, według której o 310 mld euro maksymalnych gwarancji mówił już raport przedstawiony w ubiegłym roku przez rząd federalny i Federalną Izbę Obrachunkową.

MM

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.