Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 75 gości
S T A R T arrow Kościół arrow przeciw zboczeńcom arrow Ks. abp Henryk Hoser - rozsądnie i odważnie
Saturday 05 December 2020 09:35:56.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Ks. abp Henryk Hoser - rozsądnie i odważnie Drukuj Email
Wpisał: NDz   
02.10.2013.

Ks. abp Henryk Hoser - rozsądnie i odważnie

 

Pedofila jak zdrada Judasza

 

2 października 2013 naszdziennik

 

Pedofilia to w Kościele przestępstwo i grzech porównywalny ze zdradą Judasza. Ordynariusz praski ks. abp Henryk Hoser z całą stanowczością podkreślił, że nie ma tolerancji dla tego typu zachowań duchownych.

 

Odnosząc się do zarzutów, jakoby Kuria Warszawsko-Praska przez dwa lata nie reagowała na przypadek pedofilii w parafii na Tarchominie, a ksiądz skazany za molestowanie ministranta – mimo wyroku pełnił kapłańską posługę, ksiądz arcybiskup podkreślił, że nie podejmował nigdy żadnych działań, aby opóźniać procedurę dochodzeniowo-karną w tej sprawie. Zaznaczył, że państwowy aparat ścigania takich przestępstw ma pierwszeństwo przed aparatem kościelno-kanonicznym. Na antenie TVP Info zwrócił uwagę, że w działaniach wobec tego kapłana Kościół dał pierwszeństwo dochodzeniu przez organa państwowe, które jeszcze się nie skończyło, bo wyrok nie jest prawomocny.

– Przepraszam, jeżeli sytuacja sprawiała wrażenie, że doszło do próby pomniejszenia, niedostrzeżenia powagi przestępstwa. Z wielką konsekwencją będę prowadził ten proces do samego końca. Po zakończeniu procesu cywilnego rozpoczną się działania procesu kanonicznego – podkreślił ks. abp Hoser. Dodał, że zgromadzi wszystkie dokumenty w tej sprawie, łącznie z wyrokiem, oraz wyjaśni wszystkie okoliczności, które da się ustalić, aby je następnie przesłać do trybunału watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Ksiądz arcybiskup zapowiedział powstanie w diecezji grupy szybkiego reagowania i sygnalizowania przypadków pedofilii. – W czasie spotkania z dziekanami prosiłem, aby jak najszybciej zgłaszali przypadki podejrzanego zachowania księży – mówił ordynariusz warszawsko-praski. Z takim apelem zwrócił się też do wszystkich. Prosił, aby zgłaszać każdy zauważany przypadek podejrzanego działania księdza czy osoby delegowanej przez Kościół.

Pytany, jak dużym problemem jest pedofilia w Kościele, zwrócił uwagę, że nie jest to procentowo duży problem, ale moralnie bardzo poważny.Ja uważam, że to jest bardzo poważny problem w tej chwili, dlatego że ludzie, którzy przychodzą do kapłaństwa, są psychicznie coraz słabsi, a poza tym środowisko, w którym żyją, nie skłania do wstrzemięźliwości seksualnej – mówił. – I słabe jednostki padają – dodał.

Podkreślił jednocześnie, że Kościół poprzez swe ośrodki wspierania rodziny udzieli potrzebnej pomocy i wsparcia każdej ofierze pedofilii. Ksiądz arcybiskup zaapelował do całego społeczeństwa, aby nie tolerowało nigdy takich sytuacji, które zagrażają dzieciom. – Trzeba chronić dzieci – podkreślił.

Ksiądz arcybiskup zapowiedział też usunięcie z urzędu kanclerza Kurii Warszawsko Praskiej. – Ksiądz Lipka od jutra nie będzie kanclerzem. Nie potrafił odczytać sytuacji. Spowodował pewne wątpliwości co do konieczności jednoznacznego wypowiadania się w tych sprawach. Improwizował, miał odczytać krótkie oświadczenie. Nie chcę robić sądu nad nim, natomiast oświadczyłem, że jutro dojdzie do zmiany na stanowisku kanclerza. Nazwisko zostanie podane jutro – powiedział ksiądz arcybiskup, nawiązując do udziału ks. Wojciecha Lipki w piątkowej konferencji w Sekretariacie KEP w Warszawie na temat problemu pedofilii.

SJ

============

Ksiądz Lipka od jutra nie będzie kanclerzem”

Dzięki Bogu, wiele spraw może pójść o wiele lepiej. Mirosław Dakowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.