Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 70 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia - odkłamywanie IV arrow Kto pamięta o Kowalczykach? mijają już 42 lata
Saturday 26 September 2020 15:06:46.30.
migawki
 

  26.09.20 Bielsko Biała – comiesięczna Msza święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

26.09.20 Kielce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

27.09.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Przypominamy, że NIE MA obowiązku noszenia maseczek ani w przestrzeni publicznej, ani w pomieszczeniach zamkniętych (także w kościołach), o ile osoba nienosząca maseczki ma na przykład stany lękowe, lub "trudności w oddychaniu", przy czym NIE MUSI posiadać żadnego zaświadczenia w tej sprawie.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Kto pamięta o Kowalczykach? mijają już 42 lata Drukuj Email
Wpisał: Oppeln?   
08.10.2013.

Kto pamięta o Kowalczykach? mijają już 42 lata

 

Jak co roku w początkach października przychodzi na myśl wspomnienie o braciach Kowalczykach, i jak co roku pamięci o ich czynie nie można utrwalić. 

Mieszkańcy miasta, gdzie przed 42 laty wymierzono okupującej nasz kraj komunie siarczysty policzek, niespecjalnie chcą o tym wydarzeniu pamiętać. Poza paroma dosłownie osobami nikt nie ma ochoty myśleć, czy też dowiedzieć się czegoś więcej o tym wydarzeniu.

O ile poza Opolem sprawa braci Kowalczyków jest bardziej znana i doceniana, to w naszym mieście tak nie jest. Na murze pod stoczniowym pomnikiem "Trzech Krzyży" w Gdańsku jest wiele tablic upamiętniających tragiczne "dokonania" komuny, lecz tylko jedna jest poświęcona żyjącym. To ta, którą mieszkańcy trójmiasta dziękują Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom za pomszczenie ofiar grudniowej masakry z 1970 roku.

Wysadzili aulę opolskiej WSP na kilka godzin przed rozpoczęciem swoistego „sabatu” funkcjonariuszy szczególnie zasłużonych w obronie „przodującego ustroju”. Panowie, mający być udekorowani za odważne strzelanie z czołgów i helikopterów do bezbronnych ludzi, otrzymali nagle przerażający komunikat:

Mogliśmy was wszystkich w jednym momencie pozabijać.

Nie zrobiliśmy tego, bo nie jesteście warci, by uczciwy człowiek tym sobie sumienie obciążał.

I nie wiadomo, które ze zdań tego komunikatu było bardziej bolesne. W każdym razie ból nim spowodowany mocno tkwi w pamięci do dziś. Dlaczego tak myślę? O ile większość obywateli nie chce pamiętać o problemach dawno „obalonej” komuny, to ona sama i jej potomstwo o wymierzonym policzku pamięta i „trzyma rękę na pulsie”.

W Opolskim Stowarzyszeniu Pamięci Narodowej przekonaliśmy się o tym, gdy dla uczczenia pamięci braci odlana została z brązu pamiątkowa tablica. Najpierw senat uczelni nie zgodził się na jej zawieszenie na „szacownych” murach. Potem również ratuszowa ściana okazała się nieodpowiednia. Na koniec ojcowie franciszkanie nie zgodzili się nawet na jej przechowanie. Została więc tylko pokazana, poświęcona i następnie schowana.

Czeka na czas kiedy komuna rzeczywiście upadnie.

================

 

Tablicę w Gdańsku zobacz tu:

 

http://www.ospn.opole.pl/index.php?p=art&id=428

 

 

Tablicę opolską zobacz tu:

 

http://www.ospn.opole.pl/index.php?p=art&id=668

 

 

 

za:  http://www.ospn.opole.pl/index.php?p=art&id=708


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.