Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 33 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow krótko arrow "jurgielt", łapówka a PROWIZJA
Monday 23 July 2018 19:17:42.25.
migawki

                                                                          Od 15 sierpnia do 7 października: Międzynarodowy Różaniec Święty za Ojczyzny. 

29.07 Siedlce – Msza Święta za Ojczyznę i XXI Pokutny Marsz Różańcowy.

==================================

Szukam - do WYPOŻYCZENIA jedynie - książki [na papierze]Andrzeja Niemojewskiego „Dusza żydowska w zwierciadle Talmudu” , wyd. z 1920 roku. Bardzo proszę poszukać u wiekowych raczej przyjaciół. Potrzebna do nowego wydania. Oddam najdalej po miesiącu. [Oczywiście, jeśli właściciel zechce, kupię].

 
W Y S Z U K I W A R K A
"jurgielt", łapówka a PROWIZJA Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
21.04.2009.

W osiemnastym wieku nazywało się to "jurgielt". Od Jahr Geld - pieniądz otrzymywany przez sprzedawczyków ojczyzny, zdrajców  raz do roku. Potem się spopularyzowało - i rozszerzyło na wszystkie warstwy narodu - określenie: "?apowe", później pieszczotliwie "łapówka". Upowszechniło się tak pojęcie, jak i jego stosowanie.

Teraz mamy postęp, globalizację: za zniszczenie polskich kopalń, za uzależnianie Polski od monopolu ruskiego gazu, za zniszczenie przemysłu cementowego czy stoczniowego, za import Energetyki Jądrowej, tj. bezrobocia istniejącego w technice jądrowej we Francji  - i tak dalej - dostają PROWIZJ?. W świetle reflektorów (no, może lepiej nie...), ale w majestacie sloganów o Trosce o Rzeczpospolitą, o Racji Stanu. Zwykle anonimowo. I - jak dotąd - bezkarnie...

"Komprador"; wg. słownika Kopalińskiego: "człowiek uważany za agenta obcych wyzyskiwaczy albo zaborców kraju; por. quisling "

Zmieniony ( 22.04.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.