Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 56 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola 13 arrow Potężna eksplozja w elektrowni jądrowej Arkansas Nuclear One
Saturday 04 July 2020 20:37:02.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Potężna eksplozja w elektrowni jądrowej Arkansas Nuclear One Drukuj Email
Wpisał: alexjones   
16.12.2013.

Potężna eksplozja w elektrowni jądrowej Arkansas Nuclear One

 

Uszkodzeniu uległ transformator, reaktor pracuje w trybie awaryjnego wyłączenia

USA – alexjones

 

[ Reactor down after explosion at Arkansas nuclear plant ]

 

Potężny grzmot  i chmura  dymu a następnie olbrzymie obłoki pary wydostające się z wieży kondensacyjnej elektrowni atomowej ANO w Arkansas spowodowały w poniedziałek rano panikę wśród mieszkańców miasta Russellville.

Wiele osób mówiło o grzmocie i trzęsieniu ziemi.

Wg raportu NRC (Narodowej Komisji Jądrowej) USA w dniu 9.12.2013 r. o godz. 7.43 CST wystąpiła awaria energetyczna, na skutek której powstał pożar, a następnie eksplozja w podstacji wyjściowej zespołu reaktora 2 elektrowni jądrowej w elektrowni jądrowej ANO w Arcansas.

Przyczyną było zwarcie w transformatorze wyjściowym dostarczającego energie do elektrowni jedną z dwóch linii przesyłowych zabezpieczających prawidłową pracę elektrowni. Zespół reaktora 2 jest w trybie awaryjnego  wyłączania reaktora, polegającym na zatrzymaniu reakcji rozszczepienia przez wsunięcie rdzeni grafitowych do reaktora i intensywnym schładzaniu rdzenia.  Na skutek braku zasilania zespołu, nie działają pompy chłodzące i pompy cyrkulacji systemu chłodzenia. Częściowe zasilanie jest podawane z agregatów dieslowskich. Działa 3 system chłodzenia, najgorszy z możliwych. Reaktor jest bezpośrednio chłodzony wodą z sieci, a skażona para wodna jest przesyłana do kondensora i wydalana bezpośrednio do atmosfery.

Zespół reaktora 1 pracował w chwili zdarzenia  z mocą 98%. Jednak nie dostarcza energii, z powodu automatycznego odłączenia transformatora zasilającego spowodowanego uszkodzeniem w Zespole 2, w związku z czym elektrownia w ciągu 72 godzin musi zacząć przekazywać energie do sieci, lub przejść w stan awaryjnego wyłączenia. Takie awaryjne wyłączenie grozi setkami ton gorącej, skażonej trytem wody zrzucanej do jeziora Dardanelle.

Nie odnotowano uszkodzeń poza elektrownią na skutek tej awarii.

O godz. 9:17 odnotowano zgaszenie pożaru w zespole 2.

Wyciekający olej z palącego się transformatora zanieczyścił jezioro Dardanelle. Większość oleju udało się zebrać i odprowadzić do separatora, jednak nieokreślona ilość przedostała się przez stałe bariery na kanale zasilającym elektrownie. NRC informuje, że jest to olej mineralny, więc nie powinien spowodować skażenia środowiska.

 źródło: NRC raport nr 49618


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl

 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.