Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 107 gości
S T A R T arrow Kościół arrow katolicka Tradycja, Bractwo św. Piusa X 15 arrow "Credo!" Muzyka ze Szkoły im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie
Sunday 18 April 2021 22:47:12.32.
migawki

18.04.21 Poznań i Zamość – comiesięczna Msza Święta za Ojczyznę i Pokutne Marsze Różańcowe

Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
"Credo!" Muzyka ze Szkoły im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie Drukuj Email
Wpisał: Zofia Jodłowska   
13.01.2014.

"Credo!" Muzyka ze Szkoły im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie

 

Zofia Jodłowska

 

(polska młodzież ze szkoły Bractwa św. Piusa X w profesjonalnym nagraniu muzyki w Austrii)

 

Ubiegłoroczne wakacyjne warsztaty muzyczne, organizowane przez Katolischen Jugendbewegung pod kierownictwem znakomitego i znanego w świecie muzycznym organisty ks. Leonharda Amselgrubera FSSPX, zakończyły się nie tylko tradycyjnym występem dla szwajcarskiej publiczności i dla honorowego gościa, jakim był JE bp Bernard Fellay – przełożony generalny Bractwa św. Piusa X. Ubiegłoroczne Chorwoche wpisywało się swoim projektem muzycznym  w wyciszone i przemilczane przez media zakończenie ogłoszonego przez Benedykta XVI „Roku Wiary 2012-2013”. Z tej okazji została przygotowana i nagrana płyta CD zawierająca utwory skomponowane w ubiegłych stuleciach, swoją treścią wpisujące się w powszechne wyznanie wiary Kościoła.

 

W warsztatach muzyki chóralnej, w uroczystym koncercie danym w barokowym szwajcarskim kolegium jezuickim w Schwyz i żmudnych nagraniach płyty w Austrii uczestniczyła również zaproszona przez organizatorów grupa uczniów z Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie (www.akwinata.edu.pl/section-blog/25-szkola/308-chorwoche-2013.html).

 

Z radością możemy poinformować, że przygotowywana w wakacje płyta CD stanowiąca podsumowanie warsztatów ukazała się w grudniu i jest już sprzedawana w Polsce.

 

Zebrane na płycie religijne utwory, doszlifowane przez młodych chórzystów w trakcie ciężkiej tygodniowej pracy pod okiem cenionych muzyków i wokalistów, stanowią teologiczną całość. Sobór Watykański I zdefiniował dokładnie, czym jest wiara i jaką spełnia rolę w życiu człowieka i społeczeństwa. Zaprezentowanych na płycie „Credo” siedemnaście utworów odzwierciedla najważniejsze prawdy wiary katolickiej.

 

Wśród utworów znajdują się między innymi kompozycje Giovanniego Palestriny („Tu es Petrus”), Franza Schuberta („Tantum ergo”) czy Edvarda Griega („Im Himmelreich”) oraz utwory religijne kompozytorów mniej znanych, jak Giovanni Matteo Asola („Ave Maris Stella”), Johann Ernst Eberlin („Veni Creator Spiritus”), Joseph Jongen (motet „Quid sum Miser”) czy Aleksandr Gretczaninow („Credo” z Mszy „Et in terra Pax").

 

Kierujący projektem ks. Leonhard Amselgruber FSSPX na zakończenie warsztatów pochwalił polską grupę, zwracając szczególną uwagę na wysoki poziom muzyczny uczennicy Liceum św. Tomasza z Akwinu Barbary Drozd, której skrzypce słyszymy szczególnie wyraźnie, mocno i pięknie w kantacie „Christe, du Lamm Gottes” Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego. Natomiast w arii andante „Benedictus sit Deus” Wolfganga Amadeusza Mozarta wybijają się partie rogu w wykonaniu nauczycielki gimnazjum i liceum, p. Olgi Kuszpy, przygotowującej polską młodzież do udziału w warsztatach.

 

Warto zwrócić uwagę koneserów muzyki poważnej, że w pracy młodych entuzjastów z całej Europy udział wzięli soliści tej miary co Anne Kathrin Fetik, której sopran znany jest miłośnikom muzyki po obu stronach Atlantyku, czy śpiewak operowy Tiziano Bracci, którego bas-barytonem rozkoszowała się widownia wielu znanych oper europejskich (m.in. w Paryżu, Berlinie, Wiedniu czy Glasgow). Płyta brzmi profesjonalnie i zadowoli gusta najbardziej wymagającego melomana.

 

Wierzymy, że to nie koniec przygody muzycznej uczniów ze szkoły św. Tomasza w Józefowie.

Zainteresowanych odsyłam do wysyłkowej księgarni „Te Deum”, w której można nabyć egzemplarze płyt.

 www.tedeum.pl

 

Zofia Jodłowska

 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.