Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 41 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow "Starsi i mądrzejsi" 14 arrow "Nasi" u NAS. Kneset w Krakowie
Monday 06 July 2020 07:22:24.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
"Nasi" u NAS. Kneset w Krakowie Drukuj Email
Wpisał: Nasi   
27.01.2014.

„Nasi” u NAS. Kneset w Krakowie

 

W 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

 

 

2014-01-27 pch24

 

fot. צילום: איציק אדרי [CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

W poniedziałek w Krakowie ma dojść do spotkania izraelskich i polskich posłów. Przedstawiciele Knesetu przyjechali do Polski by uczcić 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

 

Choć rocznica wyzwolenia nie jest okrągła, do Polski przyjechało 350 „gości” z Izraela, w tym niemal połowa Knesetu. Przylatują dzisiaj rano do Polski, wracają wieczorem. Przedstawiciele Izraela pojadą do Oświęcimia by oddać hołd ofiarom niemieckich mordów. Po uroczystościach - już w Krakowie - dojdzie do spotkania izraelskich i polskich posłów.

 Wbrew temu, o czym informowały media jeszcze kilka dni temu, przedstawiciele Knesetu nie będą podejmować żadnych uchwał. W mediach głośno było chociażby o tym, że izraelscy posłowie mają potępić kłamliwe określenie o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jednak, jak deklaruje ambasador Izraela w Polsce, Zwi Raw-Ner „nie zostanie przyjęty żaden dokument, bo nie są to oficjalne obrady Knesetu. Ma to charakter nieformalny”.

 - Nikt w Izraelu nie rozumie, dlaczego to tak ważne dla Polaków, by nikt nie mówił o „polskich obozach". Teraz będzie okazja, by posłowie Sejmu na spotkaniu w Krakowie wytłumaczyli to posłom Knesetu, z których znaczna część nigdy w Polsce nie była – mówi „Rzeczpospolitej” Jonathan Daniels, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor organizacji From the Depths zajmującej się utrwalaniem pamięci o ofiarach Zagłady. Daniels przypomniał również, że półtora roku temu, gdy prezydent USA, Barack Obama powiedział o „polskich obozach koncentracyjnych” społeczność żydowska zaprotestowała.

 Przedstawiciele polskiej i izraelskiej delegacji nie przyjmą też wspólnego oświadczenia, w którym by stanowczo podkreślano, że Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zagładę.

Tekst deklaracji był już gotowy, zgodziły się na nią wspólnie strona polska i izraelska. Jednak z powodu śmierci żony swój przyjazd odwołał przewodniczący izraelskiej delegacji i szef Knesetu, Juli Edelsztain. Zastąpią go przedstawiciele największych ugrupowań parlamentarnych. Doszło w związku z tym do zmian personalnych w polskiej delegacji i marszałek Sejmu Ewę Kopacz zastąpi wicemarszałek, Cezary Grabarczyk.

 Źródło: rp.pl ged

Zmieniony ( 27.01.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.