Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 13 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra JOLA w POLSCE 15 arrow Trojanowska: Nie wiadomo co stanie się z odpadami jądrowymi
Sunday 31 May 2020 02:47:51.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Trojanowska: Nie wiadomo co stanie się z odpadami jądrowymi Drukuj Email
Wpisał: Poznaj atom   
18.02.2014.

Trojanowska: Nie wiadomo co stanie się z odpadami jądrowymi

 

7 lutego 2014 poznajatomPoznaj atom

 

Polskie władze nie wiedzą co będzie działo się z wypalonym paliwem jądrowym z elektrowni jądrowej. Nie wiadomo też ile i jakiego rodzaju odpady radioaktywne Polska będzie musiała składować.

 

- Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zagospodarowane zostanie wypalone paliwo z polskiej elektrowni jądrowej. Przed tym problemem staniemy dopiero za kilkadziesiąt lat – powiedziała Pełnomocniczka Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska.

 

Pełnomocniczka wskazuje na to, że problem pojawi się dopiero za kilkadziesiąt lat, już teraz zmagają się z nim jednak kraje, które kilkadziesiąt lat temu zainaugurowały swoje programy jądrowe  - „Paliwo jądrowe z reaktorów jądrowych będzie musiało przebywać w przechowalnikach przez kilkadziesiąt lat, więc problem co z nim zrobić w Polsce pojawi się dopiero za ok. 40 lat. Kraje, które uruchamiały elektrownie jądrowe w latach 50 i 60 XX w. dziś mają ten problem, ale wypalone paliwo wciąż jest tam na terenie elektrowni”.

 

Odpady jądrowe są stać się źródłem skażenia w skali globalnej, rozkładają się przez miliony lat i przez cały ten okres będą generować koszty. Dotychczas nie wynaleziono sposobu unieszkodliwiania tego typu substancji.

Czytaj więcej: wnp.pl

 

Natomiast kilka dni wcześniej Hanna Trojanowska udzieliła wywiadu radiowej Trójce. Pomimo że w wywiadzie kładła nacisk na rzetelność informacji, którą na temat energetyki jądrowej powinna otrzymywać opinia publiczna, Hanna Trojanowska w wielu momentach mijała się z prawdą.

 

Portal czyczy.pl dokładnie opisał, jak urzędniczka wprowadzała słuchaczy w błąd co do skali inwestycji jądrowych na świecie, katastrofy jądrowej w Fukushimie i faktycznej natury ubezpieczeń w przemyśle jądrowym. Nie przewiduje także żadnego awaryjnego scenariusza w wypadku gdyby operator polskiej elektrowni atomowej nie zebrał kwoty na zabezpieczenie odpadów jądrowych.

 

Czytaj więcej: czyczy.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.