Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 56 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Armia nasza jest zwycięska arrow warto wiedzieć w kontekście wojskowej interwencji Rosji na Ukrainie
Friday 03 July 2020 16:15:24.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
warto wiedzieć w kontekście wojskowej interwencji Rosji na Ukrainie Drukuj Email
Wpisał: niewygodne   
04.03.2014.

O czym warto wiedzieć w kontekście wojskowej interwencji Rosji na Ukrainie

 

 


3/3/2014 http://niewygodne.info.pl/artykul2/01027-wydarzenia-poprzedzajace-kryzys-na-Ukrainie.htm

 

na zdjęciu: naruszający przestrzeń powietrzną państw nadbałtyckich bombowiec strategiczny Tu-22M eskortowany przez natowski myśliwiec F-14A

 

 

Poniżej zestawienie kilku wydarzeń, których nie można pominąć przy rozpatrywaniu kwestii konfliktu na Ukrainie i rosyjskiej interwencji na Krymie.kwiecień 2010: pod Smoleńskiem ginie gen. Franciszek Gągor - wymieniany jako kandydat do objęcia stanowiska szefa NATO. Gągor był zwolennikiem stworzenia na terytorium Polski kilku dużych baz wojskowych NATO, w których na stałe stacjonowałoby kilkanaście tysięcy żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego (nastąpiłoby istotne wzmocnienie obronności Polski). Po śmierci Gągora nikt już głośno nie mówił o rozmieszczeniu w Polsce wojsk NATO.

2010: Dowództwo rosyjskich sił zbrojnych podejmuje decyzje o połączeniu moskiewskiego i leningradzkiego okręgu wojskowego w jeden nowy Zachodni Okręg Wojskowy. Ogromna liczba rosyjskich oddziałów została przesunięta na północny-zachód kraju, w kierunku granic z Litwą, Łotwą i Estonią.

2010: Putin ogłasza projekt modernizacji rosyjskiej armii. Do 2020 roku na ten cel ma być przeznaczona kwota 600 mld USD.

2011: Rosyjskie bombowce coraz częściej naruszają przestrzeń powietrzną państw nadbałtyckich, a nad neutralnymi wodami Bałtyku, po raz pierwszy od czasu zakończenia zimnej wojny, pojawiły się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M przystosowane do zrzucania bomb atomowych.

listopad 2012: Prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało raport, zgodnie z którym to Rosja, a nie NATO powinna być gwarantem bezpieczeństwa Polski w Europie. W raporcie możemy przeczytać, że:

"Rola NATO powinna być drugorzędna ze względu na nawarstwioną latami w świadomości Rosjan opinię o nim jako wrogu bloku zagrażającym ZSRS, a potem Rosji. [...] Polska musi traktować to państwo [Rosję] nie jako przeciwnika, lecz istotnego gwaranta bezpieczeństwa europejskiego, w tym naszego bezpieczeństwa"

luty 2013: Władimir Putin dokonuje zmiany w doktrynie wojennej Rosji. Rosja ma zwiększać swój potencjał militarny z uwzględnieniem "prognozowanych zagrożeń", którymi są "eksport radykalizmu i chaosu do regionów sąsiadujących z Rosją".

luty 2013: Gen. Stanisław Koziej (szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego) pojechał do Moskwy podpisać dokument pt.: "Plan współpracy między BBN i Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej na lata 2013-2014", co w praktyce oznacza, że przez 2 lata sprawy takie jak: analiza koncepcji strategicznych Polski, narodowe planowanie strategiczne, metodyka prowadzenia strategicznych przeglądów bezpieczeństwa czy transparentność ćwiczeń i manewrów wojskowych - będą omawiane i konsultowane przez BBN z Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Okazuje się, że Polska - jako jedyny kraj wśród członków NATO, byłych członków Układu Warszawskiego - ma plan współpracy wojskowej z Rosją.

wrzesień 2013: Rosja i Białoruś, tuż przy naszej granicy, organizują wspólne manewry wojskowe "Zapad 2013", podczas których około 70 tys. żołnierzy ćwiczyło atak na Polskę i państwa nadbałtyckie. Polskojęzyczne media głównego nurtu starały się wówczas przemilczeć ten fakt.

marzec 2014: Rosja narusza integralność terytorialną Ukrainy zajmując Półwysep Krymski.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.