Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 117 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Współcześni męczennicy arrow Środa Popielcowa - post i modlitwa w intencji Republiki Środkowej Afryki
Sunday 25 October 2020 17:10:56.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Środa Popielcowa - post i modlitwa w intencji Republiki Środkowej Afryki Drukuj Email
Wpisał: pch24   
05.03.2014.

Środa Popielcowa - post i modlitwa w intencji Republiki Środkowej Afryki

2014-3-5 pch24

 

Środa Popielcowa jest w Kościele w Polsce dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki (RŚA) oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie. Wielki Post powinien być czasem uczynków miłosierdzia i braterskiej pomocy dla tych, którzy cierpią – podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

 

Jedynymi instytucjami w Republice Środkowej Afryki, które funkcjonują i są godne zaufania, to placówki misyjne, które obecnie zajęły się opieką nad uchodźcami. Misjonarze sami zdecydowali, że tam zostaną, choć polskie MSZ zalecało Polakom żeby opuścili RŚA. - Bycie na misjach to zaakceptowanie ryzyka – podkreśla biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, który w Afryce spędził 21 lat. Jego zdaniem, powodem konfliktu w RŚA są złoża surowców, gdyż w tym dwa razy większym od Polski kraju znajduje się „cała tablica Mendelejewa”, konflikt ma drugie dno.

W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje obecnie 35 polskich misjonarzy: księży, sióstr zakonnych i świeckich wolontariuszy. Polska poza misjonarzami wysyła także pomoc pieniężną do tego afrykańskiego kraju - w roku ubiegłym wartości ok. 2 mln zł, w tym - już ponad 1 mln. Pieniądze te przeznaczone są na przygotowanie pakietów z najpotrzebniejszymi artykułami żywnościowymi i środkami czystości, które przekazywane są w rejony pograniczne – zapewnia ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ponadto w ramach niedawnej akcji „Wyślij pączka do Afryki” Fundacja Kapucyni i Misje zebrała ponad 233 tys. zł na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w RŚA, które są pod opieką misji.

Konflikt w RŚA wybuchł w grudniu 2012, gdy rebelianci z tzw. Seleki (w języku sango oznacza to „sojusz”) zaatakowali i w 2013 obalili legalny rząd. W wyniku konfliktów rodzinne strony opuściło ok. 68 tys. osób, zaś 400 tys. to tzw. uchodźcy wewnętrzni. Szacuje się, że w tym liczącym 4,5 mln kraju 70 proc. to chrześcijanie, 14 proc. wyznaje islam. Według danych z 2007 r. Kościół katolicki prowadzi w RŚA 220 szkół i 168 innych placówek - sierocińców, szpitali, klinik.

KAI mat

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.