Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 83 gości
S T A R T arrow PUBLICYŚCI arrow Braun Grzegorz arrow Pomniki Lenina obalane jeden po drugim - to doprawdy piękny, budujący widok. Pytanie, co budujący
Wednesday 26 February 2020 20:48:45.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Pomniki Lenina obalane jeden po drugim - to doprawdy piękny, budujący widok. Pytanie, co budujący Drukuj Email
Wpisał: Grzegorz Braun   
13.03.2014.

Pomniki Lenina obalane jeden po drugim - to doprawdy piękny, budujący widok. Pytanie tylko, co właściwie budujący

 

Zbudujmy własne imperium

 

Grzegorz Braun http://www.pismo.poloniachristiana.pl/Zbudujmy-wlasne-imperium,39,0,1185,1,PCH,numer.html

 

Na specjalnej ukraińskiej stronie internetowej, która rejestruje fakty zburzenia bądź oficjalnego demontażu post-sowieckich bałwanów, można przeczytać, że w ostatnim kwartale na Ukrainie padło już ponad sześćdziesiąt(!) pomników Lenina.

Po prawdzie, to tylko mniejsza część z setek istniejących. Ale i tak można wpaść w kompleksy – zwłaszcza, że u nas dopiero z wiosną ma się okazać, co na przykład pocznie kunktatorska stołeczna władza z „czterema braćmi śpiącymi”. A tymczasem rosyjska dyplomacja w Polsce prowadzi energiczną akcję rewindykacji w tej domenie, przeprowadzając tu i ówdzie renowacje postumentów sławiących sowieckich ciemiężycieli (vide exemplum: fetowanie w Pieniężnie generała Iwana Czerniachowskiego, odpowiedzialnego za zniewalanie Polski w latach 1944–1945) – a nasi postpeerelowscy urzędnicy i funkcjonariusze bez szemrania przyjmują butę, zakłamanie i samowolę Rosjan.


Wracając jednak na Ukrainę: że pomniki Lenina obala się tam jeden po drugim – to doprawdy piękny, budujący widok. Pytanie tylko, co właściwie budujący – jaki pejzaż odsłoni się po demontażu, co daj Boże, ostatniej z podobizn zbrodniarza‑założyciela nieludzkiego systemu? Czy przypadkiem Ukraińcy nie trafią z deszczu pod rynnę – czy odżegnawszy się od „zdobyczy” rewolucji październikowej, nie zostaną skazani na dalsze korzystanie z „dobrodziejstw” rewolucji lutowej; czy ten odwrót od post-bolszewii nie utknie przypadkiem na etapie jakiejś neo-kiereńszczyzny?

 

Czytaj artykuł w całości w wydaniu elektronicznym „Polonia Christiana”
lub zamów papierowy egzemplarz dwumiesięcznika.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.