Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 160 gości
S T A R T arrow Społeczeństwo arrow Szczepienia 14 arrow Za biedni na szczepionki
Friday 22 October 2021 18:17:02.35.
migawki
"Tajemnica stanu": Jaki procent pojedynczo zaszczepionych przyjęło drugą szprycę.
 
W Y S Z U K I W A R K A
Za biedni na szczepionki Drukuj Email
Wpisał: Joanna Ćwiek, Karolina Kowalska   
11.04.2014.

Za biedni na szczepionki

 

[a ci drudzy za bierni na poczytanie – i za głupi na nieszczepienie MD]

Joanna Ćwiek, Karolina Kowalska 11-4-2014, rp

Jeśli państwo zaleca szczepienia, powinno je refundować. Dziś dla tysięcy rodziców ceny są zaporowe.

Niemal co druga osoba pracująca jako specjalista i 40 proc. rodziców z wyższym wykształceniem deklaruje, że zaszczepi dzieci przeciw chorobom nieobjętym obowiązkowym kalendarzem szczepień – wynika z najnowszych badań TNS Polska. [STRASZNE!! MD]

Dlaczego? Bo ich na to stać. – Na szczepienia dodatkowe decydują się zwykle rodzice świadomi. Ale są też tacy, którzy chcieliby zaszczepić dziecko przeciwko np. pneumokokom, ale nie mają pieniędzy – mówi Sabina Szafraniec ze stowarzyszenia Parasol dla Życia, skupiającego rodziców dzieci po zakażeniach bakteryjnych.

Za komplet szczepień niemowlaka przeciw pneumokokom trzeba zapłacić ok. 1200 zł. Jeśli dodać zalecane szczepienia na meningokoki, ospę wietrzną, kleszczowe zapalenie mózgu czy grypę, kwota dochodzi do 1500 zł.

– Uboższe rodziny na dodatkowe szczepionki nie mogą sobie pozwolić. Rodzice, mając do wyboru, czy kupić dzieciom lepsze jedzenie czy szczepionkę, wybiorą to pierwsze – mówi Joanna Krupska, szefowa Związku Dużych Rodzin 3+. Jej zdaniem zalecanie szczepień bez ich refundacji to dyskryminacja dzieci z uboższych rodzin. [no, rozumek u tej pańci raczej na 3-   MD]

5,3 tys. osób w 2013 r. zrezygnowało z zaszczepienia dziecka

Problemem jest zwłaszcza brak w kalendarzu szczepień obowiązkowych tych przeciwko pneumokokom – bakterii, która może doprowadzić nawet do śmierci. – Jesteśmy jedynym krajem w UE, który jej nie refunduje. A to konieczne ze względu na powszechność i ciężkość zakażeń pneumokokowych – mówi prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Problem jest też ze szczepionkami obowiązkowymi, choć są refundowane. – Wśród nich jest wiele przestarzałych, które zawierają np. rtęć. Rodzice natomiast chcą szczepić lepszymi – mówi Justyna Socha ze stowarzyszenia Stop NOP, skupiającego rodziców dzieci z powikłaniami poszczepiennymi. Za lepsze trzeba zapłacić i na to też stać zamożniejszych.

– Gdyby wszystkie zalecane szczepienia były refundowane, powikłania rejestrowane, a rodzice mogli wybierać, czy chcą szczepić, jakimi preparatami i w jakim trybie, to z pewnością podchodziliby do szczepień dzieci odważniej – mówi Socha.

A wtedy nie trzeba by było martwić się rosnącą popularnością ruchów antyszczepionkowych i liczbą osób cierpiących na choroby zakaźne.

Rzeczpospolita

 

[kretyńskie zestawienie – ale dla idioty pewnie skuteczne... MD]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.