Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 47 gości
S T A R T arrow Kościół arrow ...paaanie... CUDÓW NIE MA !!! arrow Jerozolima: liturgia Cudu Świętego Ognia (2013 i 2014)
Saturday 29 February 2020 08:07:18.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

29.02.20 Kielce – Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy

 
W Y S Z U K I W A R K A
Jerozolima: liturgia Cudu Świętego Ognia (2013 i 2014) Drukuj Email
Wpisał: xxxx   
20.04.2014.

Jerozolima: liturgia Cudu Świętego Ognia  (2013)

[Jest już potwierdzenie z 2014:

W Jerozolimie dokonał się cud zejścia Świętego Ognia MD]

 

Liturgia Cudu Świętego Ognia rozpoczęła obchody prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Do miasta przybyło ponad 20 tys. wyznawców prawosławia z całego świata. Ogień, symbol Zmartwychwstania Chrystusa, zapalany jest w Wielką Sobotę po południu w Bazylice Grobu Pańskiego. Jednej z najważniejszej uroczystości prawosławnej Wielkanocy przewodniczył patriarcha Greckiego Kościoła Prawosławnego Teofil III w asyście zwierzchników innych Kościołów prawosławnych.

Jak poinformował w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA rzecznik policji Micky Rosenfeld, na liturgię do Jerozolimy przybyło ponad 20 tys. prawosławnych pielgrzymów z całego świata, m.in. z Rosji, Grecji, Armenii oraz wiernych Kościoła koptyjskiego. Nad ich bezpieczeństwem czuwa ponad 2 tys. funkcjonariuszy. W ostatnich latach policja ze względów bezpieczeństwa ograniczyła dostęp do bazyliki Grobu Pańskiego do 10 tys. osób. Przeciwko ograniczeniom zaprotestowali miejscowi chrześcijanie. Rosenfeld odparł zarzuty, jakoby byli oni wykluczani z udziału w uroczystościach wielkanocnych, i podkreślił dobrą współpracę z przedstawicielami Kościołów prawosławnych.

Nabożeństwo ma rokrocznie ten sam przebieg. W Wielki Piątek w bazylice gaszone są wszystkie świece i lampy oliwne. W Wielką Sobotę uroczystość rozpoczęła się wczesnym popołudniem. Do bazyliki Grobu i Zmartwychwstania Chrystusa przybyła delegacja władz Jerozolimy, w skład której wchodzą m.in. Ormianie, Żydzi i muzułmanie, i przeprowadziła kontrolę Grobu. Po upewnieniu się, że nie ma tam żadnych źródeł ognia, kaplica Grobu została komisyjnie zapieczętowana woskiem.

Przedstawiciele arabskiej młodzieży prawosławnej, niektórzy siedząc sobie na ramionach, modlili się prosząc Jezusa i Matkę Bożą, aby obdarzyli ich łaską, wznosząc okrzyki: "Nasza wiara - prawa, naszą wiarą - prawosławie". Potem do bazyliki przybył prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, do którego dołączyli inni patriarchowie. Patriarcha udzielił im błogosławieństwa na uczestnictwo w nabożeństwie. Następnie zdjął szaty oraz insygnia biskupie. Ubrany jedynie w albę, patriarcha przełamał pieczęcie i wszedł do Grobu Pańskiego, trzymając w ręku pęk 33 świec. Po kilkuminutowej modlitwie nad kamieniem - miejscem złożenia ciała Chrystusa, w której wspomniał śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oraz prosił o zstąpienie Świętego Ognia - pojawiło się niebieskie światło. Patriarcha po wyjściu z Grobu przekazał Święty Ogień patriarchom: ormiańskiemu i koptyjskiemu, a następnie wszystkim zgromadzonym ludziom.

Po zakończeniu liturgii przy biciu dzwonów tysiące ludzi z płonącymi świecami rozeszło się po ulicach Jerozolimy. Ponadto ogień w specjalnych kapsułach został przewieziony samolotami do krajów o tradycji prawosławnej: Grecji, Rosji, Bułgarii, na Ukrainę.

Kościół prawosławny utrzymuje, że corocznie zstępujący Święty Ogień jest tym samym światłem, które po zmartwychwstaniu Chrystusa towarzyszyło ukazaniu się "anioła Pańskiego", siedzącego na kamieniu odkrytego grobu (Mt 28, 3). Wydarzenie to ma być przypomnieniem, że zmartwychwstanie Chrystusa nie jest mitem, ale faktem historycznym oraz największą prawdą wiary. Prawosławny obrzęd zstąpienia Świętego Ognia przypomina liturgię światła sprawowaną na początku Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w Kościele katolickim. Przez wyznawców prawosławia cud Świętego Ognia nazywany jest największym ze wszystkich cudów chrześcijańskich. Według tradycji prawosławnej cud ten ma również potwierdzać tezę, że jedynie prawosławie jest prawdziwym wyznaniem chrześcijańskim. [To nielogiczne, ale tylko mała część prawosławnych tak utrzymuje. md]  Wydarzenie to ma także dowodzić słuszności wyznaczania daty świąt wielkanocnych według kalendarza juliańskiego, a nie, jak jest to w Kościele rzymskokatolickim - na pierwszą wiosenną pełnię księżyca. Kościół prawosławny utrzymuje, że cud zstąpienia Świętego Ognia powtarza się od początków chrześcijaństwa. [Na to są dowody we wczesnych pismach, sprzed podziału. A wtedy zapalniczek nie było...  MD]

Kościół rzymskokatolicki nie zajął w tej sprawie oficjalnego stanowiska. [CZEMU? md]

tom (KAI) / Jerozolima

Zmieniony ( 20.04.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.