Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 5 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Zdrowie arrow Dla staruszków, o udarze mózgu
Friday 23 April 2021 05:02:13.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Dla staruszków, o udarze mózgu Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
26.06.2009.

Dla staruszków, o udarze mózgu

.... mój przyjaciel przeszedł kiedyś udar mózgu,  tak się szczęśliwie złożyło, że rozmawiałem z nim w tym samym czasie przez Skype'a, zorientowałem się, że coś się z nim złego dzieje (zamilkł, nie odpowiadał, słyszałem dziwne odgłosy) dlatego zadzwoniłem na policję i wezwałem karetkę. Po wyważeniu drzwi okazało się, że leżał na ziemi i nie mógł się poruszyć. Na szczęście pomoc przyszła na czas. Niedawno otrzymałem e-mail mówiący o sposobie rozpoznania udaru. Kopiuję:

 Jeden z neurologów powiedział, że jeżeli on dotrze w przeciągu 2-3 godzin do ofiary udaru mózgu, to może usunąć skutki. Cały szkopuł w tym, aby trafnie rozpoznać udar mózgu,
zdiagnozować i leczyć pacjenta w ciągu tych 3 godzin, co jednakże nie jest łatwe. Rozpoznanie udaru mózgu: istnieją 4 kroki, którymi należy się kierować, aby rozpoznać, czy chodzi tu o udar mózgu. Lekarze twierdzą, że osoby towarzyszące mogą się zorientować czy chodzi tu o udar mózgu, jeżeli danej osobie postawią 4 pytania:

- poprosić osobę, aby się uśmiechnęła (nie będzie w stanie się uśmiechnąć).
- poprosić osobę, aby powiedziała proste zdanie (na przykład: „ładna dziś pogoda").
- poprosić osobę, aby uniosła ramiona (nie będzie potrafiła lub uniesie tylko częściowo).
- poprosić osobę, aby pokazała język (kiedy język jest zakrzywiony i wije się z lewa do prawa i na odwrót, to jest to również znak udaru mózgu)


Gdyby osoba miała problemy z wykonaniem choć jednej z tych czynności,  to należy bezzwłocznie zawołać lekarza pogotowia ratunkowego i opisać  ww. oznaki osobie przy telefonie. Znajomy kardiolog twierdzi, że gdy pośle się niniejszą wiadomość (mail) przynajmniej 10 osobom, to jakieś życie /ew. także nasze/ uda się przez to ocalić.

Komentarz innego, krytycznego lekarza: ...wczesne leczenie jest ważne, to w 100% prawda. Czym szybciej rozpocznie się pomoc tym lepiej. Problem polega na tym, że takiego chorego nie powinno się transportować w naszych warunkach, Np. z 10 piętra windą na stojąco- siedząco to gwoździe do trumny. Te objawy są istotne, do tego dochodzą jeszcze źrenice, równe, okrągłe i reagujące na światło: Po prostu kładziesz ręce na oczach i szybko zdejmujesz jedną a potem drugą i następnie obie razem. Obie muszą tak samo reagować.  Jest to dobry objaw, ponieważ chory nie może go udawać.
            Dodać trzeba, że to działa w „młodszym wieku”, 50 - 70 lat. Potem niestety demencja lub utrata słuchu może utrudnić diagnozę: Jak babcia nie słyszy, a ty o tym nie wiesz, to oczywiście twojego polecenia nie wykona.
            W każdym przypadku chorego leżącego na ziemi, nie reagującego na polecenia i trzeźwego należy natychmiast wzywać lekarza a nie diagnozować. Oczywiście wzywając pogotowie należy dokładnie opisać to co się widzi...

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.