Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 92 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow kolejny "sukces" arrow Żółta kartka [nawet lemingów] za OFE
Saturday 15 August 2020 22:17:37.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Żółta kartka [nawet lemingów] za OFE Drukuj Email
Wpisał: Bartosz Marczuk   
25.08.2014.

Żółta kartka [nawet lemingów] za OFE

 

Bartosz Marczuk 25-08-2014, http://www.rp.pl/artykul/16,1135512-Zolta-kartka-za-OFE.html

Żelazny elektorat Platformy nie uwierzył w reformę. Młodzi 
z dużych miast nie chcieli do ZUS.

To sztandarowa zmiana, którą w tej kadencji przeprowadził rząd. Jego przedstawiciele przekonywali, że OFE to rak naszych finansów, powodują wzrost długu publicznego. Dlatego zostały pozbawione połowy pieniędzy, a ubezpieczeni, jeśli nie złożyli deklaracji, mieli wylądować w ZUS.

Okazuje się jednak, że elektorat PO nie uwierzył w tę narrację. W funduszach pozostali zwłaszcza młodzi ludzie, mieszkający w największych miastach – czyli żelazny elektorat PO. Tak wynika z danych ZUS, do których dotarła „Rz". Zakład wyliczył je na podstawie niemal wszystkich deklaracji, jakie wpłynęły do niego od ponad 2,5 mln osób, które zdecydowały się pozostać w II filarze.

Okazuje się, że najwięcej zwolenników OFE jest w dużych miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Rekord padł w oddziale ZUS Warszawa I. Tam fundusze wybrało ponad 27 proc. przyszłych emerytów. W całej Polsce wskaźnik ten wynosi 15 proc. W stolicach Dolnego Śląska, Wielkopolski i Małopolski odsetek ten przekracza 20 proc., a w Gdańsku 17 proc. A są to miasta, w których PO ma najwięcej zwolenników.

Dla Platformy niekorzystnie wyglądają też dane dotyczące wieku osób, które wybierały II filar.  Młodzi to wciąż twardy elektorat PO. Tymczasem, jak  wynika z wyliczeń ZUS, fundusze cieszą się największą popularnością właśnie wśród trzydziestolatków, tj. osób urodzonych w latach 1976 – 1985. W każdym z tych roczników fundusze wybrało ponad 100 tys. osób. W pozostałych jest ich mniej. To efekt tego, że do OFE z definicji należą osoby młodsze – ci, którzy w 1999 r. mieli 30 – 50 lat, mogli, ale nie musieli, do nich przystępować, dla młodszych było to obowiązkowe.

Robiąc reformę, PO zapomniała, jaki ma elektorat, a jest on raczej wolnorynkowy. Zmiany w OFE zaczynają się na niej mścić – komentuje dane ZUS Bartłomiej Biskup, politolog z UW. Jest zdania, że jest to wotum nieufności wobec rządowych zmian. – Zobaczymy, czy przełoży się to na głosy, ale na pewno jest to dla PO zły sygnał, bo traci sympatię trzonu elektoratu – zauważa Biskup. Jarosław Flis, socjolog z UJ, wskazuje, że OFE wybierały osoby, które bardziej niż w instytucje państwowe wierzą w rynek. – Można to odebrać jako sygnał dystansowania się wobec PO – mówi Flis.

Wiceprzewodnicząca Klubu PO Izabela Mrzygłocka nie uważa, by osoby wybierające OFE pokazywały PO żółtą kartkę. – Zadziałała ekonomia – mówi „Rz". Tłumaczy, że osoby, które wybrały OFE, mają ustabilizowaną sytuację na rynku pracy, są nieco zamożniejsze, mają też większą wiedzę ekonomiczną. – Więcej też ryzykują, ale robią to świadomie – uważa Mrzygłocka.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.