Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Izrael arrow Izraelscy zwiadowcy nie chcą już szpiegować Palestyńczyków
Wednesday 12 August 2020 05:05:04.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Izraelscy zwiadowcy nie chcą już szpiegować Palestyńczyków Drukuj Email
Wpisał: Zygmunt Białas   
15.09.2014.

Izraelscy zwiadowcy nie chcą już szpiegować Palestyńczyków

 

Zygmunt Białas 13.9 http://zygmuntbialas.salon24.pl/605359,izraelscy-zwiadowcy-nie-chca-juz-szpiegowac-palestynczykow

"Nie możemy służyć nadal z czystym sumieniem temu systemowi i łamać prawa milionów ludzi" - napisali izraelscy zwiadowcy.

Niemiecki portal spiegel.de opublikował wczoraj artykuł pt. "Izraelscy zwiadowcy nie chcą już szpiegować Palestyńczyków", link:  http://www.spiegel.de/politik/ausland/israel-elite-soldaten-senden-brief-an-netanjahu-wegen-palaestinensern-a-991240.html 

 

- Oto jego treść:

 43 elitarnych zwiadowców izraelskiej armii nie chce już uczestniczyć w akcjach przeciw Palestyńczykom. "Nasze informacje są używane w celu szkodzenia niewinnym cywilom - napisali żołnierze w liście do premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Mosche Jaalon. - Nasza praca umożliwia polityczne prześladowania i prowadzi do rozbicia palestyńskiej społeczności poprzez werbunek informatorów".

W piątek opublikowała list izraelska strona informacyjna "ynet". Został on podpisany m.in. przez majora, dwóch kapitanów i podporucznika, których nazwisk jednak nie wymieniono. Elitarna jednostka "8200" jest - według "ynet" - odpowiedzialna za zbieranie danych o rozmowach telefonicznych, e-mailach i za wszelkie informacje na okupowanym terytorium.

Podpisujący list oświadczyli: "Nie możemy służyć nadal z czystym sumieniem temu systemowi i łamać prawa milionów ludzi". Żołnierze krytykują w piśmie także rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Piszą oni, iż "nie chcą być instrumentem, służącym do umacniania militarnej władzy na obszarach okupowanych".

"Palestyńska ludność cywilna jest totalnie szpiegowana przez władze wojskowe - piszą żołnierze. - Dane przez nie zbierane są używane w celu politycznych prześladowań Palestyńczyków. Rozpoznania tajnych służb umożliwiają nieustanną kontrolę milionów ludzi i dokładne badania, które wkraczają w większość obszarów życia. To wszystko nie pozwala normalnie żyć i oddala ewentualne zakończenie konfliktu".

Nie jest jasne, czy ci żołnierze protestują tylko przeciw określonym rozkazom, czy też kwestionują swoją militarną służbę. W obu przypadkach - według portalu "ynet" - sądy wojskowe skażą żołnierzy na kary więzienia.

Izraelska polityka na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, jak w ogóle w Strefie Gazy jest od dawna krytykowana. Ostatnio organizacja Human Rights Watch zarzuciła izraelskiej armii popełnienie zbrodni wojennych, gdy ta ostrzeliwała trzy szkoły ONZ w Strefie Gazy.

W sumie w tegorocznej wojnie zginęło - według danych ONZ - 2137 Palestyńczyków, w tym 253 kobiety i 491 dzieci. Po izraelskiej stronie zginęło 64 żołnierzy, 3 izraelskich cywilów i jeden tajlandzki robotnik rolny.

Przetłumaczył: ZB.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.