Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 23 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow kolejny "sukces" arrow Woda zdrożeje po wyborach. [I elektryczność...]
Monday 10 August 2020 01:32:08.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Woda zdrożeje po wyborach. [I elektryczność...] Drukuj Email
Wpisał: "niezalezna"   
30.10.2014.

Woda zdrożeje po wyborach. [I elektryczność...]

 

Znowu Polacy dostaną po kieszeni.

 

30.10.2014 http://niezalezna.pl/60922-znowu-polacy-dostana-po-kieszeni-woda-zdrozeje-po-wyborach

 

Polacy zapłacą więcej za wodę i ścieki. Muszą pokryć koszty dotychczasowych i przyszłych inwestycji wodno-kanalizacyjnych, które sięgną w najbliższych latach 30 mld zł. Podwyżek należy się spodziewać od stycznia 2015 r. W tym roku ze względu na wybory wiele samorządów zamroziło ceny - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Nie ma zmiłuj. Zdaniem specjalistów z branży wodno-kanalizacyjnej podwyżek nie da się uniknąć. To, że w roku przedwyborczym w wielu miejscowościach ceny za wodę i ścieki nie wzrosły, oznacza tylko jedno – w przyszłym roku będą jeszcze wyższe! Po prostu z mieszkańców trzeba będzie ściągnąć pieniądze za przeprowadzone w tej dziedzinie inwestycje.

Tylko w latach 2000–2012 ich wartość wyniosła niemal 90 mld zł. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie (IGWP) szacuje, że w najbliższym czasie koszt koniecznych inwestycji sięgnie 30 mld zł. Do końca przyszłego roku Polska musi spełnić unijne zobowiązania dotyczące redukcji zanieczyszczeń bio-degradowalnych. Oznacza to, że samorządy będą musiały wybudować ok. 23 tys. km sieci kanalizacyjnej. Na modernizację oczekuje dodatkowo ponad 2 tys. km starych sieci. Prawdziwe wydatki to jednak budowa ponad 220 i „modernizacja” niemal 800 oczyszczalni.

Do tego za niemal półtora roku Polskę zacznie obowiązywać unijny zakaz składowania osadów ściekowych.

IGWP zwraca uwagę, że wzrost opłat czeka przede wszystkim mieszkańców tych miejscowości, w których do tej pory nie przeprowadzono koniecznych inwestycji. Ich realizacja przełoży się na skokowy wzrost cen. Np. w Nowym Sączu, gdzie rozbudowa sieci kosztowała 300 tys. zł, ceny za wodę i ścieki podskoczyły z 6,7 zł do 11,29 zł. Opłaty mogą być jeszcze wyższe, gdy władze lokalne nie spełnią wymogów unijnych. Na ceny wody i ścieków mogą mieć również wpływ kary, które przyjdzie płacić samorządom za nie wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z dyrektyw unijnych.

Jak już wcześniej informował portal niezalezna.pl, to nie koniec złych wiadomości.

Wbrew obietnicom Ewy Kopacz, po jej "negocjacjach" podczas szczytu klimatycznego w Brukseli, wzrośnie cena energii. Premier[-kę] zdradził jej zastępca Janusz Piechociński, który przyznał, że będziemy płacić więcej za rachunki.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.