Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 37 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia odkłamywanie VI arrow Kalkstein - agent Gestapo w Armii Krajowej, po wojnie agent UB w Monachium.
Wednesday 21 October 2020 00:35:45.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Kalkstein - agent Gestapo w Armii Krajowej, po wojnie agent UB w Monachium. Drukuj Email
Wpisał: Waldemar Grabowski   
02.11.2014.
Spis treści
Kalkstein - agent Gestapo w Armii Krajowej, po wojnie agent UB w Monachium.
Strona 2

Kalkstein - agent Gestapo w Armii Krajowej, po wojnie agent UB w Monachium.

 

ODGRZEBUJĘ TU SPRAWĘ TYLEZŻ ZNANĄ, CO POTWORNĄ.

 

PZ

Znam już dwie osoby, które miały swojego czasu kontakt z tym milym, starszym dystyngowanym bibliotekarzem misji polskiej w Monachium.

Jedna z nich nie chciała nawet jakiś czas uwierzyć, kim byl ten skromny a sympatyczny uczestnik patriotycznych spędów w Monachium.

Wnuczek naszej znajomej poszedł w kościele tamtejszym do komunii. Zaprawdę, patriotycznie tam jest. Unosi sie duch Grota-Roweckiego pewnie; ten dystyngowany pan ma go na sumieniu.

Historia jest niesamowita i tragiczna; Komendant JS ma namiary na wiele niesamowitych wręcz akcji SB "na niego". Kiszczak bardzo chetnie nim grywał.

======================

[To chyba z wiki? MD]

Ludwik Kalkstein-Stoliński, pseudonim Hanka (ur. 13 marca 1920 w  Warszawie, zm. 26 października 1994 w Monachium]) – literat, żołnierz konspiracji, agent Gestapo w Armii Krajowej.

Życiorys

W 1939 ukończył gimnazjum, we wrześniu wyjechał do Wilna, gdzie prawdopodobnie działał w konspiracji. W styczniu 1940 powrócił do Warszawy, gdzie wszedł w skład wywiadu ofensywnego ZWZ-AK. Działał w sieci wywiadowczej Stragan. Po roku działalności wywiadowczej awansowany na stopień podporucznika i odznaczony Krzyżem Walecznych.

Wiosną 1941 zorganizował własną grupę Hanka (tzw. siatka "H"), zajmującą się wywiadem lotniczym. Aresztowany przez Niemców w kwietniu 1942, po wielomiesięcznym śledztwie i aresztowaniu rodziców, zgodził się z nimi współpracować, przypominając sobie swoje niemieckie pochodzenie. Z więzienia w Alei Szucha w Warszawie wyszedł w październiku 1942, jako agent nr 97 - nosił nazwiska Paul Heuchel i Konrad Stark. Do siatki wywiadowczej Gestapo wciągnął Eugeniusza Świerczewskiego (męża swojej siostry) i swoją przyszłą żonę Blankę Kaczorowską. Jego grupa przyczyniła się do aresztowania w dniu 30 czerwca 1943, gen. Stefana Grota-Roweckiego ps. Grot. Bilans działalności Kalksteina w okresie 1942–1943 to ponad 500 aresztowanych dowódców i współpracowników wywiadu Armii Krajowej (który okresowo został rozbity w Warszawie).

W 1943 kontrwywiad AK zdemaskował Ludwika Kalksteina i Eugeniusza Świerczewskiego jako agentów Gestapo. W końcu 1943 Wojskowy Sąd Specjalny AK wydał na nich wyrok śmierci za zdradę. Świerczewski został wkrótce potem zlikwidowany, natomiast Kalkstein schronił się do strzeżonej zamkniętej dzielnicy niemieckiej. W powstaniu warszawskim walczył w szeregach SS. Po 1945 uciekł z Niemcami na Zachód, po czym powrócił do Łodzi z misją dywersyjną (z której prawdopodobnie zrezygnował). Pod koniec lat 40. zmienił nazwisko kolejno na Święcki, Świerk, Świerkiewicz i zamieszkał w Szczecinie. Pracował tam jako dziennikarz "Kuriera Szczecińskiego", pisząc socrealistyczne teksty o rybakach i marynarzach. Polskie Radio Szczecin emitowało jego słuchowiska. Został również przyjęty przez Jerzego Andrzejewskiego do Związku Literatów Polskich w Szczecinie.

W PRL został rozpoznany i aresztowany przez UB w sierpniu 1953, a następnie skazany na dożywocie m.in. pod zarzutem wydania gen. Grota-Roweckiego. Wyrok zamieniono wkrótce na 12 lat więzienia. Zwolniony w 1965 na mocy amnestii dotyczącej przestępstw wojennych. W 1973 zamieszkał pod Piasecznem, gdzie prowadził kurzą fermę, a następnie w miejscowości Utrata pod Jarocinem miał wielką fermę świń. W 1981 lub w 1982 wyjechał do Francji, gdzie zamieszkał jego syn (ze związku z Blanką Kaczorowską). Rodzina twierdziła, że zmarł we Francji w latach 80. Faktycznie w połowie lat 80. pojawił się w Monachium, gdzie pod nazwiskiem Edward Ciesielski (nazwisko pierwszego męża jego ówczesnej partnerki, byłego więźnia KL Auschwitz, znanego z ucieczki z Witoldem Pileckim)pracował w bibliotece Polskiej Misji Katolickiej. Zmarł 26 października 1994 roku w Monachium. Przyczyną śmierci był nowotwór. 29 października 1994 roku odbył się jego pogrzeb. Przed śmiercią wystąpił do monachijskiego sądu o przywrócenie nazwiska Kalkstein.

Według niepotwierdzonej wersji, w latach 70. miał być prawdziwym autorem scenariusza serialu Czarne chmury, w którym przygody głównego bohatera nawiązują do losów autentycznej postaci pułkownika Krystiana Kalkstein-Stolińskiego – przodka Ludwika Kalksteina, żyjącego w XVII wieku..

======================

Kalkstein i Kaczorowska w świetle akt UB

 

Niewtajemniczonym może się to wydawać nieprawdopodobne, że ktoś, kto w czasie okupacji był agentem gestapo, po wojnie stawał się agentem UB. A jednak tak właśnie bywało - ci, którzy zdradzali swoich konspiracyjnych kolegów Niemcom, później nadal donosili na akowców komunistycznym służbom bezpieczeństwa. Przykładem mogą być najbardziej znani polscy zdrajcy czasów II wojny światowej - Blanka Kaczorowska i Ludwik Kalkstein.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.