Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 56 gości
S T A R T arrow PUBLICYŚCI arrow Iza Brodacka 14 II arrow Wybory jako  święto demokracji, nowa świecka, droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja.
Tuesday 13 November 2018 18:55:00.26.
migawki

Bóg, honor, Ojczyzna. BUFETOWA przeciw.

My chcemy BOGA.      BUFETOWA przeciw.

A propagandówka „partii i rządu”, z premierem, w 56 -58 sekundzie pokazuje pierwsze Hasło – ale też bez BOGAhttps://twitter.com/PremierRP/status/1060426237968035840

=====================

Maski spadają [ciągle...]: Z przerażającym cynizmem - siły prowadzące „władzę”, przy użyciu TV itp., stwarzają Iluzję Rzeczywistości. Prostactwo TVKury [i tylu innych] temu nie przeszkadza. Ludzie na Iluzję patrzą -i wierzą że widzą real, a nawet sztucznie „dzielą się”. Relacje prawdziwe – już tylko w zakamarkach internetu. Ale Kłamstw jest wiele. Prawda Chrystusowa jest jedna.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Wybory jako  święto demokracji, nowa świecka, droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja. Drukuj Email
Wpisał: Izabela Brodacka   
03.12.2014.

Wybory jako „ święto demokracji”, nowa świecka, droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja.

 

Izabela Brodacka

 

„ Święta święta.... i po świętach” . Tę głęboką refleksję nagminnie prezentuje skacowany lud pracujący miast i wsi w pierwszy dzień po świętach. Wyraża ona pełne żalu zdumienie, że tak wielka ilość przygotowań dała tak mierny rezultat, bo: „wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?” (jak napisał Paul Verlaine w wierszu „ Niemoc” ) Trzeba iść do roboty z ciężkim brzuchem i obolałym łbem.

To popularne podejście zasadza się na całkowitym zaniedbaniu transcendentnego wymiaru świąt. Święta to często czysta tradycja, to wielkie bezsensowne żarcie i poświąteczne zniechęcenie. Narodziny Zbawiciela czy Jego Zmartwychwstanie to tylko pretekst do tego właśnie wielkiego żarcia, sprzątania mieszkań, trzepania dywanów, kupowania prezentów.

Nie ma sensu wdawanie się tu w rozważania jak kształtowały się świąteczne tradycje. Kiedy zaczęto stawiać w domach choinki i co podaje się do stołu. Większość tych czynności należy do zupełnie świeckiego rytuału, święta obchodzi się niezależnie od światopoglądu, w Polsce świętowali zawsze również i komuniści.

Obecnie wiele osób nie lubi świąt i ich unika wyjeżdżając gdzieś na narty czy do ciepłych krajów. Dotyczy to nie tylko osób samotnych lecz coraz częściej rodzin. Ucieka się w ten sposób od bezsensownych wydatków, męczącego sprzątania, gotowania i obżarstwa.

Dokładnie to samo dotyczy wyborów. Niezwykle staranne przygotowania, rytualny gest wrzucenia kartki do urny i powyborcze zniechęcenie. Najlepszy dowód, że wybory traktowane są jako „ święto demokracji”, nowa świecka , droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja.

Gdyby ludzie traktowali wybory poważnie nie zgodziliby się na skandal jakim były ostatnie wybory i na przyklepanie wyborczych oszustw. Zgodzili się jednak w milczeniu i zniechęceniu.

W istniejącej sytuacji dyskutowanie nad ordynacjami i sposobami liczenia głosów ma dokładnie taki sam sens jak dyskutowanie nad wyższością Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia albo nawet lepiej - nad obowiązującym kolorem kapci Świętego Mikołaja.

Bardzo dobrze pasuje tu większy fragment utworu Verlaine'a

Jam Cesarstwo u schyłku wielkiego konania,
Które, patrząc, jak idą Barbarzyńce białe,
Układa akrostychy wytworne, niedbałe,

Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?”

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.