Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 12 gości
S T A R T arrow PUBLICYŚCI arrow Iza Brodacka 14 II arrow Wybory jako  święto demokracji, nowa świecka, droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja.
Monday 19 February 2018 05:22:40.25.
migawki
Kacyk małego azjatyckiego kraiku, sam oskarżony przez policje o korupcję [żonusia tyż.. ] ośmiela się wzywać Premiera Polski na dywanik za stwierdzenie: „Byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy”. To nie tylko bezbrzeżna hucpa i pycha. To znak, że kacyk jest wykonawcą woli „międzynarodowego bankiera”, więc też wyraża „Międzynarodową Opinię”. Niejaki Lauder ze Światowego Kongres Żydów (WJC) to potwierdza.

Coraz więcej osób widzi, że to atak „międzynarodowego ZŁA”, pana tego świata.

Custos Poloniae, Regina Poloniae, ora pro nobis!

 
W Y S Z U K I W A R K A
Wybory jako  święto demokracji, nowa świecka, droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja. Drukuj Email
Wpisał: Izabela Brodacka   
03.12.2014.

Wybory jako „ święto demokracji”, nowa świecka, droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja.

 

Izabela Brodacka

 

„ Święta święta.... i po świętach” . Tę głęboką refleksję nagminnie prezentuje skacowany lud pracujący miast i wsi w pierwszy dzień po świętach. Wyraża ona pełne żalu zdumienie, że tak wielka ilość przygotowań dała tak mierny rezultat, bo: „wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?” (jak napisał Paul Verlaine w wierszu „ Niemoc” ) Trzeba iść do roboty z ciężkim brzuchem i obolałym łbem.

To popularne podejście zasadza się na całkowitym zaniedbaniu transcendentnego wymiaru świąt. Święta to często czysta tradycja, to wielkie bezsensowne żarcie i poświąteczne zniechęcenie. Narodziny Zbawiciela czy Jego Zmartwychwstanie to tylko pretekst do tego właśnie wielkiego żarcia, sprzątania mieszkań, trzepania dywanów, kupowania prezentów.

Nie ma sensu wdawanie się tu w rozważania jak kształtowały się świąteczne tradycje. Kiedy zaczęto stawiać w domach choinki i co podaje się do stołu. Większość tych czynności należy do zupełnie świeckiego rytuału, święta obchodzi się niezależnie od światopoglądu, w Polsce świętowali zawsze również i komuniści.

Obecnie wiele osób nie lubi świąt i ich unika wyjeżdżając gdzieś na narty czy do ciepłych krajów. Dotyczy to nie tylko osób samotnych lecz coraz częściej rodzin. Ucieka się w ten sposób od bezsensownych wydatków, męczącego sprzątania, gotowania i obżarstwa.

Dokładnie to samo dotyczy wyborów. Niezwykle staranne przygotowania, rytualny gest wrzucenia kartki do urny i powyborcze zniechęcenie. Najlepszy dowód, że wybory traktowane są jako „ święto demokracji”, nowa świecka , droga, męcząca i dość bezsensowna tradycja.

Gdyby ludzie traktowali wybory poważnie nie zgodziliby się na skandal jakim były ostatnie wybory i na przyklepanie wyborczych oszustw. Zgodzili się jednak w milczeniu i zniechęceniu.

W istniejącej sytuacji dyskutowanie nad ordynacjami i sposobami liczenia głosów ma dokładnie taki sam sens jak dyskutowanie nad wyższością Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia albo nawet lepiej - nad obowiązującym kolorem kapci Świętego Mikołaja.

Bardzo dobrze pasuje tu większy fragment utworu Verlaine'a

Jam Cesarstwo u schyłku wielkiego konania,
Które, patrząc, jak idą Barbarzyńce białe,
Układa akrostychy wytworne, niedbałe,

Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?”

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.