Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 113 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Biskupi arrow Księża BISKUPI  POMÓŻCIE NAM, prosimy! Stańcie na czele [ks. Nycz też ...]
Friday 03 April 2020 09:35:08.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
Księża BISKUPI  POMÓŻCIE NAM, prosimy! Stańcie na czele [ks. Nycz też ...] Drukuj Email
Wpisał: Jerzy Binkowski   
21.12.2014.

Księża BISKUPI – POMÓŻCIE NAM, prosimy! Stańcie na czele [ks. Nycz –też ...]

                      

Jerzy Binkowski: 20 grudnia 2014     www.solidarni2010.pl

 

Prośba tylko wtedy nie jest rozkazem, gdy ten kto prosi, liczy się z możliwością odmowy. Ten, kto słyszy prośbę, ma prawo odmówić.

 Czy wystarczająco czytelnie prosiliśmy o wsparcie biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, gdy wybieraliśmy się do Warszawy na manifestację naszego zadziwienia i niezadowolenia tym, co wydarzyło się  16.11.2014r. i w następnych tygodniach?

 

Czy biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce mogli mieć pewność, że nasze uliczne wystąpienie przeciw dominującej w naszym państwowym życiu tendencji do pogłębiania przepaści między władzą a społeczeństwem, między bogatymi a biednymi - jest gestem głęboko osobistym i moralnym?

Czy mogli przewidzieć, że osoby przyjeżdżające z całej Polski do Warszawy to ludzie, którzy NIE MOGLI TAM NIE BYĆ, gdyż zaprzeczałoby to podstawowemu odruchowi osobistego HONORU i SUMIENIA?

 Czy biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce  dostrzegają przepaść między osobami, które pragną uczciwie i pracowicie żyć a tymi, którzy nadużywają możliwości płynących z „dobrych” układów i relacji z władzą (także na poziomie „samorządowym”) ?

 Czy biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce dostrzegają różnice treści, które lansują instytucje masowego przekazu, wspierane przez finanse państwowe a treścią i misją niezależnych ośrodków społecznego przekazu?

Można mnożyć pytania. One mają jednak tylko retoryczny charakter. Nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi w zasadniczej kwestii:

„Kto rozkazał księżom biskupom Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce - Ignacemu Decowi, Wacławowi Depo, Antoniemu  Dydyczowi, Edwardowi Frankowskiemu i Wiesławowi Meringowi wycofać się z poparcia dziesiątków tysięcy manifestujących swoje pragnienie życia w państwie równych praw i sprawiedliwości społecznej?      

Jakże brakowało nam kapłanów podczas marszu, który był znakiem niezgody na kłamstwo.

Jeden z kapłanów – ksiądz Stanisław Małkowski - klęczał przed ołtarzem świątyni pw. św. Aleksandra i modlił się głośno, ofiarowując różaniec za tych słabszych, którzy zbierali się obok, na Placu Trzech Krzyży.

 W marszu uczestniczyli kapłani, ale nieliczni. Tym serdecznie dziękuję, obejmując wdzięcznym ramieniem.


Czy nie jest nadużywaniem władzy kościelnej nakaz nuncjusza apostolskiego, aby pięciu biskupów Kościoła rzymsko katolickiego w Polsce wycofało się z poparcia słabszych, którzy mieli wrogów agresywnie odmawiających innym prawa obywatelskiego do wyrażania  i demonstrowania opinii? To był ogromny aparat władzy poniżającej demonstrujących i rozsiewających masowo w publikatorach – przerażenie! PRZERAŻENIE MARSZEM W OBRONIE DEMOKRACJI I WOLNOŚCI MEDIÓW !!!

 Ks. Bp Wiesław Mering wycofał się z Komitetu Honorowego „Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów.

Oto pełna treść oświadczenia, które wydał 12.12.14 roku:

„Z przykrością informuję, że zmuszony jestem do wycofania się z Komitetu Honorowego tegorocznego „Marszu w obronie demokracji  wolności mediów” 13 grudnia. Podejmując tę decyzję kieruję się lojalnością wobec Księdza Arcybiskupa Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i troską o jedność Konferencji Episkopatu Polski. Nie znaczy to, że ideały, o których realizację w życiu społecznym zabiegają organizatorzy marszu, przestały być mi bliskie.

+Wiesław Mering, Biskup Włocławski

Włocławek, 12.12.2014 r.”

         Czy potrafię wyobrazić sobie dramat sumienia pięciu biskupów zmuszonych do wycofania się z decyzji sumienia o poparciu zgromadzenia, które pragnie wyrazić:

STOP KŁAMSTU W ŚRODKACH MASOWEGO PRZEKAZU (jednostronność przekazu)

STOP MANIPULACJI PROWADZĄCEJ  DO OMIJANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ CZŁONKÓW RZĄDU ZA DECYZJE ADMINISTRACYJNE I PRZYWILEJE

STOP OGRANICZENIOM WOLNOŚCI I RÓWNOŚCI W DEMOKRACJI

 Nie dawajmy się ponieść histerii ośrodków prasowych mało życzliwych Kościołowi rzymskokatolickiemu w Polsce.

Biskupi polscy są tymi osobami, które na mocy sakramentu, gotowi nawet na męczeństwo, współ-pielgrzymują, pomagając nam tworzyć  tożsamość wyznawców Chrystusa.

 Moja propozycja jest następująca: zobaczmy dramat tych pięciu strażników wartości i nawet gdy nie rozumiemy ich przedkładania jedności Konferencji Episkopatu Polski nad posługę kapłańską – wspierania umiejętności odróżniania DOBRA i ZŁA – MÓDLMY SIĘ W ICH INTENCJI, o wytrwałość ewangelizowania nas – WSZYSTKICH - w drodze ku PEŁNI WSPÓLNEGO DOBRA.

I jeszcze jedno: módlmy się, aby do „naszej” piątki dołączyli  inni biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, z księdzem kardynałem Kazimierzem Nyczem na czele, jako  metropolitą warszawskim

 Księża biskupi – POMÓŻCIE NAM, PROSIMY. Potrzebujemy Was. Chcemy, abyście nam towarzyszyli w trudnych momentach kształtowania życia społecznego w Polsce. Mówcie nam, co robimy źle, ale nie zostawiajcie nas.

  Jerzy Binkowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.