Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 117 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow "Starsi i mądrzejsi" 15 arrow ARBEIT MACHT FREI! "Polskie obozy koncentracyjne" na stronie izraelskiego instytutu Yad Vashem
Thursday 02 April 2020 15:35:01.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
ARBEIT MACHT FREI! "Polskie obozy koncentracyjne" na stronie izraelskiego instytutu Yad Vashem Drukuj Email
Wpisał: wiadomosci   
03.02.2015.

ARBEIT MACHT FREI!

"Polskie obozy koncentracyjne" na stronie izraelskiego instytutu Yad Vashem

 

2015-1-29 wiadomosci

 

Sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne" jest nie tylko nieprawdziwe, ale na dodatek krzywdzące, bo zamienia miejscami kata i ofiarę. Tym bardziej może dziwić, że sformułowaniami takimi posługuje się instytut Yad Vashem w Izraelu zajmujący się badaniami nad zagładą Żydów w czasie II wojny światowej.

 

Informacje ze strony Yad Vashem i "polskie obozy koncentracyjne" (źródło: yadvashem.org) fot. Inne

 

Informacje ze strony Yad Vashem i "polskie obozy koncentracyjne" (źródło: yadvashem.org) fot. Inne

 

Informacje ze strony Yad Vashem i "polskie obozy koncentracyjne" (źródło: yadvashem.org) fot. Inne

Według informacji, jakie można znaleźć na stronach Yad Vashem, SS-Obersturmführer Christian Wirth, komendant obozu koncentracyjnego w Bełżcu i twórca systemu zagłady Żydów wprowadzonego w Treblince i Sobiborze tak naprawdę był budowniczym "polskich obozów koncentracyjnych" (ZDJĘCIE 1). To jednak nie jedyna taka wpadka instytutu zajmującego się badaniem Holokaustu i honorowaniem osób, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. W innych artykułach publikowanych na stronie łatwo znaleźć podobne stwierdzenia (ZDJĘCIE 2, ZDJĘCIE 3).

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że sam Yad Vashem wielokrotnie zwracał uwagę na sformułowanie "Polish concentration camps" pojawiające się regularnie w zachodniej prasie. Jak pisał emerytowany już kierownik Działu Historyczno-Badawczego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, doktor Franciszek Piper, według profesora Israela Gutmana z Instytutu Pamięci Yad Vashem w Izraelu jedną z form negowania Holocaustu jest używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". Jest to świadoma czy nieświadoma forma zamiany ofiary w kata i próba rozmycia kwestii odpowiedzialności za popełnione zbrodnie.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wielokrotnie zapowiadało wytaczanie procesów o kłamstwo oświęcimskie osobom, które używają stwierdzenia "polski obóz koncentracyjny" w odniesieniu do obozów wybudowanych przez Niemców w okupowanej Polsce.

Do tej pory wystarczyły interwencje u autorów bądź redakcji, by niezgodne z prawdą historyczną określenia były korygowane.

"Polskie obozy koncentracyjne" pojawiały się w prasie i internecie ostatnio zwłaszcza przy okazji relacji z uroczystości związanych z 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

Interweniowaliśmy w około 20 sprawach błędnego kodu pamięci "polskie obozy", który pojawił się w artykułach związanych z rocznicą - podało biuro prasowe MSZ, zapytane w tej sprawie przez "Rzeczpospolitą".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.