Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 69 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow pieniądz - narzędzie rabunku arrow Polskiej walucie grozi atak spekulantów
Sunday 17 January 2021 00:13:32.31.
migawki
 

17.01.21 Poznań i Zamość – comiesięczna Msza Święta za Ojczyznę i Pokutne Marsze Różańcowe

My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a przecież to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

To całe aj-waj o szczepieniach celebrytów celowe: By ludziki poczuły zazdrość i zaczęły się pchać do szczepień.

Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił.

Yes! Yes! Yes! Polska ma pierwszą kobietę GMO! POLSKA WIELKI PROJEKT rozpoczęty!  

Była "pomroczność jasna", teraz jest "dobrowolność obowiązkowa"

Skuteczność penicyliny nie została udowodniona w kontrolowanych badaniach klinicznych, lecz w praktycznym jej stosowaniu w leczeniu rannych żołnierzy podczas II wojny światowej.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Polskiej walucie grozi atak spekulantów Drukuj Email
Wpisał: Michał Soska   
13.02.2015.

Polskiej walucie grozi atak spekulantów

 

Michał Soska 8 luty 2015 http://naszapolska.pl/index.php/categories/polska/18485-polskiej-walucie-grozi-atak-spekulantow

 

Niemieckie ministerstwo finansów obawia się – według informacji wpływowego tygodnika „Der Spiegel” – że po spadku kursu euro dojdzie do poważnych zawirowań walutowych w Polsce i Danii, a grozić mogą także ataki spekulantów na naszą walutę.

 

Tygodnik pisze, że konieczne będzie ustalenie nowego kursu narodowych walut Polski i Danii wobec euro, a być może nawet zupełne zakończenie stosunkowo trwałego powiązania kursu złotówki i korony wobec euro.

 

„Spiegel” powołuje się na informacje od fachowców federalnego ministerstwa finansów w Berlinie. Ich zdaniem, elastyczna polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem może już niebawem spowodować zawirowania kursowe w krajach graniczących ze strefą euro, które kursy swoich walut powiązały z walutą unijną. Podobne problemy niedawno miała Szwajcaria – teraz grozić one mają Polsce i Danii.

Zdaniem ekspertów niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schäuble z CDU, Polska i Dania z reguły wykonują zalecenia EBC, by utrzymać w miarę stabilny kurs swoich walut wobec euro. Problem wystąpi jednak, gdy EBC na dużą skalę zacznie skupywać obligacje rządowe – a Polska i Dania tego nie uczynią, bo nie widza ku temu wystarczających powodów. W konsekwencji konieczne może stać się albo ustalenie nowego kursu walut narodowych wobec euro, albo zupełne ich uwolnienie od powiązania kursowego wobec euro.

To jednak nie wszystko. Na skutek słabnięcia kursu euro, który pozytywnie wpłynie na eksport ze strefy wspólnej unijnej waluty, a negatywnie na import do strefy, możliwe będą także ataki spekulacyjne na polską walutę.

Spekulanci najpierw będą masowo zaciągać kredyty w słabnącej walucie (czyli złotówkach lub koronach), potem masowo będą te waluty wysprzedawać, powodując chaos kursowy i załamanie zaufania do narodowych walut, by ostatecznie, gdy kursy zdecydowanie się załamią, masowo odkupić dane waluty, spłacając nimi zaciągnięte długi i zarabiając na różnicy kursów. Polsce grozić ma odpływ dużej ilości pieniędzy z kraju, dewaluacja waluty i podniesienie stóp procentowych.

Eksperci przewidują jeszcze większe wzmocnienie gospodarki niemieckiej, i tak nieproporcjonalnie dominującej w Europie, zwiększenie niemieckiego eksportu i zmniejszenie importu do Niemiec. Ponieważ nasza gospodarka bardzo mocno powiązana jest z Niemcami, a kraj ten jest naszym najważniejszym partnerem handlowym (26 proc. polskiego eksportu i 22 proc. polskiego importu), takie prognozy powinny być dla nas bardzo niepokojące.

Na razie polscy eksperci uspokajają, że „nic takiego naszemu krajowi nie grozi”. Co więcej, niektórzy są nawet zdania, że artykuł we wpływowym i opiniotwórczym tygodniku był celową zagrywką niemieckiego banku centralnego, który był niechętny wdrożeniu przez EBC programu luzowania ilościowego. Przekonują też, że polski złoty w przeciwieństwie do duńskiej korony nie jest utrzymywany na sztywnym kursie wobec euro, a próby ataków spekulacyjnych na złotówkę w przeszłości były nieskuteczne. Oby mieli rację.

Michał Soska

Tekst ukazał się w tygodniku "Nasza Polska" nr 5 (1003) z 3 I 2015 r.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.