Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 60 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Warszawa 15 arrow Most Łazienkowski - pożar - temat czy TERMAT ?
Wednesday 03 June 2020 14:34:43.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Most Łazienkowski - pożar - temat czy TERMAT ? Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
15.02.2015.

Most Łazienkowski – temat czy TERMAT?

 

 

Most Łazienkowski został wybudowany w latach 1971-1974 - jest częścią Trasy Łazienkowskiej. Konstrukcja mostu wykonana jest z nitowanych i spawanych elementów stalowych. Most ma 423 m. długości. Jego podpory wykonane są z żelbetu.[ za Rzepą].

 

„Na dzień dobry” zapalił się w 1975. Temperatura w źródle dochodziła do 3000 st – termit, może termat? [zob. np w wikipedii: Termit (pirotechnika)]

 

 Wtedy też zapalił się i spalił „do dna, do cna „Dom Słowa Polskiego” – wydawnictwa władzy i drukarnia. Trzeci wielki pożar – nie pamiętam gdzie. Podobno to były „argumenty w dyskusji” z Gierkiem o władzę.

Gdy redaktor kwartalnika RUROCIĄGI przeprowadzał w Kraju Krasnojarskim wywiad z gen. Aleksandrem Lebiediem (tuż przed nieszczęśliwą, jakżesz przypadkową śmiercią tego ostatniego w helikopterze), to w dom Redaktora trafiły w nocy DWA pioruny kuliste w odstępie paru godzin (tak przyczyny pożaru oceniła prokuratura). Rodzina przeżyła, bo córeczka odsłoniła kotarę i powiedziała: Mamo, zobacz, jakie piękne pomarańczowe liście ! Oficerowie, saperzy niezależni - ocenili temperaturę  w źródłach też na ok. 3000 st, a materiał palny – termat.

Most Łazienkowski obecniezajął się od desek po remoncie– a od razu, wg. meRdiów, została zniszczona jezdnia – będąca przecież gdzieś metr wyżej, ponad spodem konstrukcji. Znajomy oficer pożarnictwa ocenia, że zapalone, nasycone smołą  deski jego „chłopcy” powinni zgasić w piętnaście minut. A Most palił się dwanaście godzin.

 

Jakie grupy tak „śmiesznie” sobie dyskutują– nie wiem... Zobaczymy po wynikach.

==================

Kable światłowodowe, dostarczające Internet do Ministerstwa Obrony Narodowej spaliły się na Moście Łazienkowskim.

 

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/482900,pozar-mostu-lazienkowskiego-spalily-sie-przewody-mon-klopoty-z-internetem.html

 

„Bezpieczna jest korespondencja MON, w tym także ta niejawna”

Pożar Mostu Łazienkowskiego oznacza kłopoty nie tylko dla mieszkańców i kierowców w Warszawie. Ogień uszkodził kable światłowodowe, dostarczające Internet do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Galeria: Most Łazienkowski ugaszony, ale do użytkowania się nie nadaje. ZOBACZ ZDJĘCIA

Resort dzierżawi łącza od firmy zewnętrznej. Rzecznik MON Jacek Sońta zapewnia, że trwają prace naprawcze. - W chwili powstania pożaru służby techniczne tej firmy natychmiast podjęły działania, by zrobić tak zwane obejścia tego uszkodzonego odcinka - powiedział rzecznik MON.

Jacek Sońta dodaje, że uszkodzenie nie ma wpływu na wewnętrzną sieć ministerstwa. Bezpieczna jest również korespondencja MON, w tym także ta niejawna.


Nieoficjalnie wiadomo, że podobne problemy ma szereg innych instytucji w Warszawie.

=======================

 

Drogi Profesorze,

Z tego co pamiętam to w 1975 poza mostem Łazienkowskim i DSP palił się dom handlowy Smyk  w alejach Jerozolimskich no i wybuchła Rotunda PKO.

Znajomy oficer MO twierdził konfidencjonalnie że to ONI !

Również wykluczył wybuch gazu w przypadku Rotundy PKO.

Pozdrawiam,

AF

Zmieniony ( 15.02.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.