Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 110 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Ukraina, B, L. od kwietnia 14 arrow Ukraina: hrywna tonie, władza się kłóci.
Friday 26 February 2021 17:03:57.32.
migawki

Różaniec za Ojczyznę przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

W środę 24-go, piątek 26-go i sobotę 27-go Suche Dni Wielkiego Postu.

Nie podają statystyki zgonów na covid osób, które już zaszczepiono i nabrały rzekomej odporności.

  W styczniu otworzono na tej stronie [czy przeczytano do końca i ze zrozumieniem?] dwa miliony 84 tysiące artykułów. Kolejny rekord. Propagujcie więc, proszę, szczeg. wśród znajomych przestraszonych i tracących nadzieję. Powinna im pomóc. Żebyśmy w lutym wyrównali tę liczbę, a będzie o 10% dni mniej...

  My obecnie zachowujemy się często jak w ariergardzie pobitej armii, a to Awangarda Zwycięstwa, kiedy nastąpi ten przełom - zależy od nas.

                                                                                                     Ja mam zamiar się zaszczepić. Ale tylko przez telefon. Tak, jak mnie leczą, tak będę się szczepił
 
W Y S Z U K I W A R K A
Ukraina: hrywna tonie, władza się kłóci. Drukuj Email
Wpisał: Iwona Trusewicz   
26.02.2015.

Ukraina: hrywna tonie, władza się kłóci.

 

[ostrzega Eryk Najman. ...Kto to Najman? Jak to?? To ty nie wiesz takich podstawowych rzeczy ??? MD]

 

Iwona Trusewicz, 26.2.2015 http://www4.rp.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150226/EKO/302259785&page=1

 

Od początku roku ukraiński pieniądz stracił do dolara połowę wartości. Największy zawał nastąpił ostatniej doby. Premier krytykuje bank centralny.

Dolar po 40–45, a euro po 45-51 hrywien to wolnorynkowe kursy ukraińskiego pieniądza w środę. Kurs oficjalny jest niższy o 5 hrywien. Premier Arsenij Jaceniuk wezwał deputowanych na wieczór do parlamentu w celu przyjęcia przepisów stabilizujących sytuację gospodarczą.

Jaceniuk jest niezadowolony z działań Narodowego Banku Ukrainy (NBU) i z tego, że nie są one konsultowane z rządem. W środę z internetu się dowiedział, że NBU na trzy dni zablokował zakupy walut przez banki, zlecane przez ich klientów. Prezydent Petro Poroszenko zażądał do NBU ustabilizowania hrywny na poziomie zapisanym w budżecie (21,7 za dolara).

Wcześniej prezes NBU Waleria Gontariewa ostrzegła, że bank nie będzie zapowiadał swoich posunięć, by nie doprowadzić do destabilizacji rynku i gospodarki.

Od wtorku NBU ograniczył także walutowe płatności dla kontraktów importowych do równowartości 500 tys. dol. Większe kwoty można przelewać tylko mając akredytywę z zagranicznego banku.

Prezes Gontariewa twierdziła, że decyzje są uzgodnione z MFW i mają stabilizować hrywnę, zapobiegając spekulacjom. Ostrzegła, że NBU będzie dokładnie sprawdzał każdy zakup waluty powyżej 50 tys. dol. pod operację bez wwozu towarów. Każda przedpłata będzie sprawdzana pod kątem zgodności z prawem. Chodzi o wyłapanie fikcyjnych transakcji, służących wyprowadzaniu z kraju walut. NBU wzmacnia kontrolę, bo „ciśnienie dewaluacyjne" na hrywnę jest coraz silniejsze.

Na razie jednak te posunięcia przyniosły skutek odwrotny. W ciągu doby dolar poszedł w górę 5 hrywien – od początku roku kurs się podwoił. Ekspertów niepokoi brak na rynku sprzedających waluty.

– Dzisiejszy kurs to kurs grabieżczy. On rozsadza gospodarkę – ostrzega ekonomista Eryk Najman, cytowany przez agencję Unian. – Importerzy ponoszą straty. Będzie szalona inflacja, sięgnie 40 proc., bo benzyna gwałtownie drożeje.

Inflacja rzeczywiście niepokojąco rośnie na Ukrainie. Departament polityki monetarnej banku centralnego podał we wtorek, że wskaźnik wzrostu cen zbliża się do 30 proc.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.