Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 20 gości
S T A R T arrow JOW-młot na partyjniactwo arrow Jak bogacą się Brytyjczycy... arrow Brawo Brytania - wygrali wyborcy i JOW !
Saturday 29 February 2020 06:51:06.28.
migawki
 

Wy jesteście solą ziemi. A jeśli sól zwietrzeje, czym będzie solona? [Mt. 5:13]

29.02.20 Kielce – Msza Święta za Ojczyznę i Pokutny Marsz Różańcowy

 
W Y S Z U K I W A R K A
Brawo Brytania - wygrali wyborcy i JOW ! Drukuj Email
Wpisał: Tomasz J. Kaźmierski   
10.05.2015.

Brawo Brytania – wygrali wyborcy i JOW !

 

Tomasz J. Kaźmierski, http://jow.pl/brawo-brytania-wygrali-wyborcy-jow  8 maja 2015

 

Z wielką przyjemnością obserwowałem przez większą część nocy w telewizji BBC1, jak rzesze ochotników w całym kraju liczyły głosy. W okręgu Houghton and Sunderland South nawet młodzież szkolna zgłosiła się ochoczo do pomocy, sprawdzając kłódki i plomby na urnach i przenosząc urny z samochodów przyjeżdżających z około stu obwodów w okręgu do wielkiej hali sportowej, gdzie liczono głosy. Urny otwierał Okręgowy Komisarz Wyborczy (Returning Officer), a następnie na oczach kamer, kandydatów, ich rodzin i ponad setki ochotników, sortowano karty i liczono głosy. Sunderland South podał swój wynik już o 22.45, czyli 45 minut po zamknięciu obwodów i zaplombowaniu urn.

Teraz, 12 godzin po rozpoczęciu liczenia, po raz kolejny widać wyraźnie zbawcze działanie brytyjskich Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW). Kurs funta wzrósł dzisiaj z samego rana z $1.52 do $1.55. Wszystko wskazuje na to, że Konserwatyści zdobędą ponad 326 mandatów, co stanowi bezwzględną większość, dzięki czemu Brytania uniknie zmory koalicyjnego rządu. W tej chwili znane są już wyniki z 634 na 650 okręgów wyborczych (w małych okręgach jednomandatowych wyniki znane są bardzo szybko!). Konserwatyści mają do tej pory 319 mandatów, Labourzyści – 228, a ksenofobiczny UKIP – tylko 1. JOW z reguły eliminuje ekstremistyczne ugrupowania. Marny wynik UKIP to dobra wiadomość dla mieszkających w UK Polaków. Jeszcze nie wiadomo, czy swój mandat utrzyma przywódca UKIP Nigel Farage. W jego okręgu wciąż trwa liczenie głosów.

Jak było do przewidzenia, druzgocącą klęskę poniósł dotychczasowy koalicjant Konserwatystów – Liberalni Demokraci, którzy nie spełnili żadnej ze swoich obietnic wyborczych. Naturą koalicyjnych rządów jest niedotrzymywanie obietnic wyborczych. Nieszczęściem ordynacji tzw. proporcjonalnych jest niemożność uniknięcia rządowych koalicji.

W Brytanii koalicyjny rząd działał tylko raz po II wojnie światowej, właśnie poprzedniej kadencji rozpoczętej wyborami 2010 roku. Liberałowie za niedotrzymanie obietnic zostali surowo przez wyborców ukarani. Mają teraz tylko 8 mandatów, a więc wszyscy ich posłowie zmieszczą się, jak to określił jeden z komentatorów BBC, w dwóch londyńskich taksówkach. Przywódca Liberałów Nick Clegg utrzymał wprawdzie swój mandat, ale o tece wicepremiera marzyć już nie może. „Była to dla nas okrutna noc” – powiedział po ogłoszeniu wyniku w swoim okręgu.

Na klęsce Liberałów, a także malejącej od jakiegoś czasu popularności Labourzystów pod miernym przywództwem Eda Milibanda, skorzystali szkoccy nacjonaliści (Scottish National Party). Dzięki temu, SNP przejęła prawie wszystkie szkockie okręgi – 56, na ogólną liczbę 59. Poprzednio w Szkocji Labourzyści mieli 41 mandatów, Liberałowie – 11, a SNP – 6.

Zmieniony ( 10.05.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.