Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 128 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow krótko arrow Zblatterowani działacze FIFA zatrzymani. Blatter jeszcze "na gigancie".
Wednesday 21 April 2021 13:12:01.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Zblatterowani działacze FIFA zatrzymani. Blatter jeszcze "na gigancie". Drukuj Email
Wpisał: Łukasz Godlewski   
27.05.2015.

Zblatterowani działacze FIFA zatrzymani.

Blatter jeszcze „na gigancie”.

 

Czołowi działacze FIFA zatrzymani. Czeka ich ekstradycja

Łukasz Godlewski  27. 5.2015

http://www.sport.pl/pilka/1,64946,17990830,Czolowi_dzialacze_FIFA_zatrzymani__Czeka_ich_ekstradycja.html#MT

 

 

Szwajcarskie służby w środę rano zaaresztowały sześciu czołowych działaczy FIFA. Czeka ich teraz ekstradycja do USA w związku z zarzutami korupcyjnymi - informuje "New York Times". Zarzuty mają być przedstawione 14 osobom.

Prezydenta FIFA Seppa Blattera nie ma wśród zatrzymanych.

Działacze FIFA zebrali się w pięciogwiazdkowym hotelu Baur au Lac w Zurychu, gdzie w piątek mają odbyć się wybory na prezydenta FIFA. Na razie nie wiadomo, czy się odbędą w związku z aresztowaniami.

W hotelu niespodziewanie [No, poza Blatterem. Ten ... md] zjawiła się policja w strojach cywilnych. Podeszli do recepcji, by uzyskać klucze do pokojów zajmowanych przez działaczy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymano działaczy ze strefy CONCACAF (Konfederacja piłki nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) - Jeffreya Webba, Eugenio Figueredo, Jacka Warnera, Eduardo Li, Julio Rocha, Costasa Takkasa, Rafaela Esquivela, Josę Maria Marina oraz Nicolasa Leoza. Jeden z policjantów niósł ze sobą "dwie torby z dowodami". Na miejscu zjawił się sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke. Stwierdził, że nie ma pojęcia, co się dzieje.

 

Zarzuty mają dotyczyć korupcji w FIFA, jaka miała miejsce od początku lat 90. Mowa o łącznej kwocie łapówek w wysokości co najmniej 100 mln dolarów. [To całą resztę zamietli pod dywan?? MD] . Miały być one uzgadniane na terenie USA a pieniądze przelewane przez amerykańskie banki - z tego względu oskarżonych czeka ekstradycja do USA.

Do aresztowań doprowadziły prawdopodobnie zeznania Chucka Blazera. To były członek komitetu wykonawczego FIFA, który poszedł na współpracę z FBI gdy na jaw wyszły jego oszustwa podatkowe. Śledztwo FBI trwało od dłuższego czasu. Nabrało tempa po tym, jak amerykański adwokat Michael Garcia, który badał sprawę korupcji przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022, zdystansował się od końcowego raportu FIFA, który wskazywał jedynie na "mniejsze uchybienia". Zdaniem Garcii jego 430-stronicowy raport zmanipulowano. Sepp Blatter niejednokrotnie był pytany, czy unika wizyt w USA właśnie ze względu na to śledztwo.

Jeden z policjantów w rozmowie z "New York Timesem" powiedział: - Jestem zaskoczony, jak długo miało miejsce takie działanie, to, że dotyczyło prawie wszystkiego w FIFA. To był ich sposób na robienie interesów. Wydaje się, że korupcja była wręcz zinstytucjonalizowana.

Zmieniony ( 27.05.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.