Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 19 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra JOLA w POLSCE 15 arrow Voima Oyj Teollisuuden !!! Totalny blamaż "bezpiecznych" elektrowni jądrowych "na Trzy plus".
Sunday 31 May 2020 01:28:05.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Voima Oyj Teollisuuden !!! Totalny blamaż "bezpiecznych" elektrowni jądrowych "na Trzy plus". Drukuj Email
Wpisał: Strup   
27.05.2015.

Voima Oyj Teollisuuden !!!

Totalny blamaż "bezpiecznych" elektrowni jądrowych „Trzy plus”.

 

Elektrownia Jądrowa Olkiluoto

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_J%C4%85drowa_Olkiluoto#cite_note-13

[ponieważ wiecznie żywy propagandzista w neo-PRL TW Strup zawsze, po stokroć kłamie, ale miliony z naszej kieszeni ciągnie przez dziesięciolecia – kopiuję z Viki.  Odnośniki – w Viki. MD ]

Elektrownia Jądrowa Olkiluoto to jedna z dwóch, obok wodno-wodnego reaktora energetycznego Loviisa, elektrowni jądrowych w Finlandii, powstała w 1973 i działająca od 1979. Znajduje się na wyspie Olkiluoto na zachodzie kraju.

Aktualnie składa się z dwóch bloków, każdy o mocy elektrycznej 860 MW. Blok trzeci, pierwszy typu EPR (Europejski Reaktor Ciśnieniowy) jest w budowie od lipca 2005, a jego rozruch planowany był pierwotnie na rok 2009[. Datę tę przesunięto najpierw na 2011, a następnie na 2012 rok. W lipcu 2009 ogłoszono, że projekt będzie opóźniony o 3,5 roku, a jego budżet przekroczony o 60%.

Dodatkowo niemiecki Siemens w związku ze zmianą polityki RFN po katastrofie w Fukushimie (zamknięcie wszystkich reaktorów jądrowych w Niemczech do końca 2022 roku), wycofał się w 2011 z sektora energetyki jądrowej. W lipcu 2012 r. planowane uruchomienie reaktora oceniano na najwcześniej początek 2015 roku - z 6-letnim opóźnieniem.

W grudniu 2012 r. Areva oszacowała, że pełne koszty budowy reaktora osiągną kwotę 8,5 miliarda euro - prawie 3-krotnie wyższą od projektowanej ceny 3 miliardów euro. W lutym 2013 operator kompleksu Teollisuuden Voima Oyj (TVO) stwierdził, że "przygotowuje się na możliwość", że Olkiluoto 3 może nie zostać uruchomiony przed 2016. W informacji z września 2014 przekazanej Teollisuuden Voima Oyj (TVO), Areva-Siemens wskazała rok 2018 jako termin zakończenia budowa (opóźnienie 13 lat).

Konstrukcja reaktora była także krytykowana przez fiński urząd, zajmujący się bezpieczeństwem instalacji nuklearnych STUK. Przemysł jądrowy początkowo prezentował reaktor jako swój "okręt flagowy", jednak wraz z opóźnieniami zmienił strategię, tłumacząc opóźnienia jako "normalny przypadek przy okazji budowania pierwszej instalacji nowego typu”.

Operatorem całego kompleksu jest Teollisuuden Voima Oyj (TVO). 14 lutego 2008 Teollisuuden Voima przekazała ekspertyzę dotyczącą oddziaływania potencjalnego czwartego bloku Ministerstwom Pracy i Gospodarki. Jeżeli zostanie zbudowany, będzie to reaktor EPR albo BWR o mocy elektrycznej 1000 do 1800 MW. Ze względu na opóźnienia w budowie Olkiluoto 3, we wrześniu 2014 rząd fiński odmówił przedłużenia licencji na budowę bloku Olkiluoto 4, co oznacza zakończenie prac w tym projekcie.

W trakcie budowy EJ dochodzi do konfliktów z pracownikami, którzy oskarżają pracodawców (m.in. polską Elektrobudowę) o niedotrzymywanie umów, łamanie praw pracowniczych itp.

Zmieniony ( 28.05.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.