Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 90 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Ks. Małkowski 15 arrow ODNÓW W NAS, BOŻE, MOC DUCHA. "Corruptio optimi pessima" (Najgorsze jest zepsucie najlepszego).
Sunday 25 October 2020 16:56:55.30.
migawki
 

25.10.20 Siedlce – Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”.

Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

 
W Y S Z U K I W A R K A
ODNÓW W NAS, BOŻE, MOC DUCHA. "Corruptio optimi pessima" (Najgorsze jest zepsucie najlepszego). Drukuj Email
Wpisał: Ks. Stanisław Małkowski   
05.06.2015.

ODNÓW W NAS, BOŻE, MOC DUCHA. „Corruptio optimi pessima” (Najgorsze jest zepsucie najlepszego).

 

Ks. Stanisław Małkowski

 

Warszawska Gazeta 5 – 14 czerwca 2015 r. KOMENTARZ TYGODNIA

 

W niedzielnej liturgii słowa Bożego 7 czerwca, w pierwszej lekcji z Księgi Rodzaju słyszymy pytanie Boga: „Adamie, gdzie jesteś?”. Oto Adam, namówiony przez swoją żonę Ewę, która uległa pokusie węża z piekła rodem, zjadł ze smakiem owoc z drzewa poznania dobra i zła, czyli przyznał sobie władzę decydowania co dobre, a co złe, zgodnie ze swoimi potrzebami i przekonaniami wbrew Bogu i Jego woli.

Miał stać się, według obietnicy szatana, panem rajskiego ogrodu. Postawa pychy i buntu przemieniła się prędko w strach i wstyd: Adam ukrył się przed Bogiem, w krzakach. Bóg szuka Adama, bo nie przestał go kochać, wie, gdzie Adam z własnej winy się znalazł, ale chce, żeby człowiek sam zrozumiał, jakie są skutki grzechu i jak został oszukany przez „miłego” węża, który wmówił w niego poprzez Ewę, że Bóg ogranicza wolność i ma złe zamiary wprowadzając ludzi w błąd. Swoje fałszywe poglądy postawił Adam przeciwko prawdzie o Bogu i o sobie, powiedział ustami filozofa Kartezjusza: „Cogito, ergo sum”Myślę, więc jestem; moje myślenie zamiast Bożej mądrości określa mój ludzki byt. Oboje więc małżonkowie zgłupieli grzesząc i usiłują teraz zrzucić z siebie odpowiedzialność za własną winę: Adam oskarża Ewę (to ona mnie namówiła!), zaś Ewa – węża. Bóg węża potępia i zapowiada ostateczne zwycięstwo nad wężem – szatanem oraz jego potomstwem za sprawą Niewiasty i Jej potomstwa: Chrystusa i Jego uczniów, stanowiących resztę potomstwa Niewiasty – Maryi Matki.

 

Kluczowe pytanie, czy prawda wyzwala, jak mówi Chrystus, czy prawda zniewala, jak mówi diabeł i jego naśladowcy, spotyka się z odpowiedzią daną Bogu i Chrystusowi Królowi – tak albo nie, „Króluj nam Chryste!” albo „Nie chcemy, aby On królował!”. Potomstwem szatana są ludzie, którzy diabłu służą na swoją zgubę i chcą zdetronizować Boga w życiu osobistym i społecznym po to, aby zająć Jego  miejsce. Książę tego świata walczy poprzez swoje zaślepione sługi z Panem nieba i ziemi, który chce ocalić narody, jeżeli one zechcą okazać posłuszeństwo Jego woli i poddać się z miłością i zaufaniem Jego władzy. Czas Bożego miłosierdzia, wciąż nam dany, poprzedza i przewyższa Bożą sprawiedliwość, a ona nieuchronnie dotknie tych, którzy wzgardzili miłosierdziem. Wpatrujemy się więc, jak mówi św. Paweł w drugiej lekcji, w to, co niewidzialne i nieprzemijające aż widzialne zło przeminie wraz z gronem złoczyńców panoszących się tymczasowo na świecie i w Polsce.

 

W Ewangelii (Mk 3, 20-35) Jezus spotyka się z zarzutami ze strony bliskich: „odszedł od zmysłów” (zwariował) oraz uczonych w Piśmie: „korzysta z władzy złych duchów”, czyni więc dobro wyrzucając złe duchy mocą szatana. To drugie absurdalne oskarżenie jest bluźnierstwem przeciwko Duchowi Świętemu jako grzech wieczny bez możliwości przebaczenia. Trwa w takim grzechu każdy, kto dobro nazywa złem, a zło dobrem, kto uprawia krętactwo w stylu „jestem za a nawet przeciw”. Chrystus wchodzi do domu mocarza, aby go związać i łupy jego rozdać, czyli wyzwolić spod władzy szatana ludzi, którzy stali się jego łupem.

A teraz diabeł za pomocą swoich funkcjonariuszy chce Polskę doszczętnie złupić. Aby obronić się przed takim złupieniem, trzeba odwołać się do władzy Mocniejszego i poddać się Jego panowaniu przez intronizację w ojczyźnie.

Jeżeli osłabnie, a następnie upadnie panowanie kłamców, morderców, złodziei i wszelakich złoczyńców, Polska odzyska upragnioną wolność i obroni życie w prawdzie. Pierwszy krok w tę stronę już Polacy uczynili; oby wytrwali na tej drodze i obronili się przed napaściami okrutnego przeciwnika.

 

Tworzymy rodzinę dzieci Bożych według słów Jezusa: „Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (Mk 3, 35). Pełnienie woli Bożej spotyka się ze sprzeciwem tych, którzy nie tylko naśladują grzech Adama, ale w grzechu bezwstydnie trwają. Święta Faustyna zapytała kiedyś Jezusa, dlaczego zbuntowani aniołowie zostali potępieni od razu, natomiast ludzie doczekali się obiecanego już w raju Zbawiciela i dostąpili miłosierdzia. Usłyszała w odpowiedzi: „Aniołowie jako byty doskonalsze od ludzi, o głębszym poznaniu Boga, jako duchy dokonują wyboru raz na zawsze, natomiast ludzie dzięki swojej słabości mogą opamiętać się i nawrócić póki żyją”. Nad naszą ludzką słabością i niemocą pochyla się Bóg i zapewnia: „Moc w słabości się doskonali”. Łacińska przestroga: „corruptio optimi pessima” (Najgorsze jest zepsucie najlepszego) daje szansę pokornym, pokładającym ufność w mocy Bożego miłosierdzia.

Zmieniony ( 05.06.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.