Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 94 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Wiatrem! arrow Według MAE, to energetyka wiatrowa będzie zastępować konwencjonalną
Wednesday 27 May 2020 10:27:45.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Według MAE, to energetyka wiatrowa będzie zastępować konwencjonalną Drukuj Email
Wpisał: Patrycja Batóg   
07.12.2009.

 [Międzynarodowa Agencja Energetyczna to ciało biurokratyczne, pełne emerytów, ale nie poległe całkowicie "lobby jądrowemu". Więc notuję, dla całości obrazu. MD]

Według MAE, to energetyka wiatrowa będzie zastępować konwencjonalną

http://energetyka.wnp.pl/wedlug-mae-to-energetyka-wiatrowa-bedzie-zastepowac-konwencjonalna,95750_1_0_0.html

wnp.pl (Patrycja Batóg) - 03-12-2009

            Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) "World Energy Outlook 2009" (WEO 2009) energetyka wiatrowa będzie wiodącą technologią w zastępowaniu technologii konwencjonalnych w krajach Unii Europejskiej.

            Według raportu WEO 2009 na skutek kryzysu finansowego i gospodarczego w 2009 roku światowe zużycie energii spadnie w znacznym stopniu po raz pierwszy od 1981 roku. Jednak biorąc pod uwagę obecne polityki rządowe, popyt na energię szybko powróci do długookresowego trendu wzrostowego wraz z początkiem ożywienia gospodarczego.
            World Energy Outlook prezentuje wyniki dwóch scenariuszy: Scenariusza Referencyjnego, który daje podstawowy obraz tego, jak światowe rynki energetyczne mogłyby ewoluować w sytuacji braku zmian dotychczasowych polityk i działań rządów; oraz Scenariusza 450, obrazującego świat, w którym podejmuje się wspólne działania w celu ograniczenia długoterminowej koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie 450 cząsteczek na milion ekwiwalentu CO2.

            Według WEO 2009 nastąpi niepohamowany wzrost zapotrzebowania dla produkcji energii elektrycznej. Prognozowany światowy popyt na energię elektryczną do 2030 r. wzrasta o 2,5% rocznie. Przeszło 80% tego przyrostu przypada na kraje spoza OECD. Globalnie do 2030 r. dodatkowe zainstalowane moce produkcyjne energii elektrycznej wynoszą 4 800 GW jest to prawie pięciokrotność obecnych mocy wytwórczych Stanów Zjednoczonych. Największy przyrost ma miejsce w Chinach (około 28% całości). Węgiel pozostaje głównym paliwem w sektorze elektroenergetycznym, a przy tym jego udział w światowej produkcji energii elektrycznej wzrasta o trzy punkty procentowe, osiągając 44% w 2030 r.
            Produkcja energii jądrowej wzrasta we wszystkich głównych regionach świata oprócz Europy, ale jej udział w całości produkcji energii elektrycznej spada.

            W Scenariuszu Referencyjnym współczesne technologie oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE), w tym energia wiatrowa, słoneczna, geotermalna, pływów fal oraz bioenergetyka,wyłączając elektrownie wodne, odnotowują największy stopień wzrostu. Większa jego część przypada na sektor elektroenergetyczny: udział produkcji energii elektrycznej pochodzącej z OZE, nie uwzględniając elektrowni wodnych wzrasta z 2,5% w 2007 r. do 8,6% w 2030 r., z czego energia wiatrowa osiąga największy wzrost w wartościach bezwzględnych. Również konsumpcja biopaliw w transporcie wzrasta dynamicznie, natomiast udział elektrowni wodnych w produkcji energii elektrycznej spada z 16% do 14%.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.