Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 71 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Kibice, sport, igrzyska 15 I arrow ISIA: ------ Ona nie mówi o takich sprawach, tylko zaciska zęby i walczy
Friday 28 February 2020 18:05:43.28.
W Y S Z U K I W A R K A
ISIA: ------ Ona nie mówi o takich sprawach, tylko zaciska zęby i walczy Drukuj Email
Wpisał: PAP   
10.07.2015.

Fizjoterapeuta Radwańskiej: Ona nie mówi otwarcie o takich sprawach, tylko zaciska zęby i walczy

 

Wimbledon 2015

 

PAP, Michał Owczarek 10.7.2015 przez sport do kalectwa

 

 

- Mało kto jest w stanie wyobrazić sobie ból, który Agnieszka czuła dwa lata temu, i jak bardzo była dzielna, że w ogóle wychodziła na kolejne rundy. Po pierwszym tygodniu praktycznie nie była w stanie wchodzić po schodach, wnosiliśmy ją na rękach - mówi Krzysztof Guzowski, fizjoterapeuta Agnieszki Radwańskiej.

W czwartek Agnieszka Radwańska przegrała w półfinale Wimbledonu z Hiszpanką Gabine Muguruzą 2:6, 6:3, 3:6. - Żalu wielkiego nie mam. I liczę, że ta dobra energia zostanie ze mną na dłużej - mówiła Polka po tym meczu.

Był to jej trzeci półfinał na trawiastych kortach Wimbledonu, drugi przegrany. W 2013 roku wyeliminowała ją Sabine Lisicki, ale jak mówi Guzowski, sytuacja była kompletnie inna.

- Mało kto jest w stanie wyobrazić sobie ból, który Agnieszka czuła dwa lata temu, i jak bardzo była dzielna, że w ogóle wychodziła na kolejne rundy. Po pierwszym tygodniu praktycznie nie była w stanie wchodzić po schodach, wnosiliśmy ją na rękach. Mało kto o tym wie, ale ona nie mówi otwarcie o takich sprawach, tylko zaciska zęby i walczy - mówił w rozmowie z PAP.

Jak przygotowuje się Radwańska

Każdego dnia tenisowego Wimbledonu Radwańska wykonywała szereg czynności, które pomagały jej zachować dobrą dyspozycję i unikać kontuzji. I tak jest na każdym turnieju. Dzień zaczyna od tzw. mobilizacji organizmu, a kończy wieczorną kąpielą solną.

- Nasza codzienna praca jest uzależniona od tego, czy to dzień treningowy czy Agnieszka gra wówczas mecz. Ważne jest też to, czy w danym momencie ma ona jakąś kontuzję czy też nie - podkreślił fizjoterapeuta Radwańskiej Krzysztof Guzowski.

Większość czynności powtarza się każdego dnia. Krakowianka rozpoczyna przygotowania do wysiłku fizycznego na korcie od tzw. mobilizacji organizmu, czyli stopniowego rozruszania stawów i mięśni.

- Później mamy rozgrzewkę czynną, następnie - jeśli mowa o dniu meczowym - jest rozgrzewka na korcie, następnie taping, w tym dodatkowy - prewencyjny na stopy, by nie było odcisków. W dalszej kolejności druga rozgrzewka przedmeczowa, która jest dużo bardziej dynamiczna. Chodzi o wejście na wysoki poziom pobudzenia poprzez ćwiczenie refleksu, reakcji i mocy - wyliczał Guzowski.

Sporo dzieje się wokół Radwańskiej po zakończeniu spotkania. Wówczas w pierwszej kolejności przykłada się jej lód, a ona jeździ na rowerku. - Rower to aktywna regeneracja organizmu. Wówczas dużo szybciej z mięśni usuwane są toksyny, które znajdują się w nich po wysiłku. W tym samym czasie podawana jest suplementacja. Później przechodzi się do rozciągania, następnie wanna z lodem, masaż, konferencja i posiłek, by uzupełnić jak najszybciej węglowodany - kontynuował fizjoterapeuta 13. rakiety świata.

Ostatnia część pracy wykonywana jest już po powrocie do domu lub hotelu. Wówczas krakowiankę czeka półtorej godziny zabiegów leczniczych związanych z dolegającymi jej bólami ("treatment") oraz kąpiel z solą. Jak dodał Guzowski, taki schemat przygotowań jest uniwersalny i realizowany podczas każdego turnieju, niezależnie od nawierzchni.

- Tylko w zależności od rodzaju kortu wykonuje się różne ćwiczenia. Na trawie jest bardzo niski kozioł. W związku z tym prawie wszyscy zawodnicy odczuwają bóle kręgosłupa, pleców, bardzo często zwiększone jest napięcie w mięśniach przedramienia i zdarzają się naciągnięcia pachwin. Dlatego podczas rozgrzewki wykonuje się ćwiczenia poświęcone głównie tym obszarom - zaznaczył.

15 kg sprzętu

Do Londynu przywiózł ok. 15 kg sprzętu, na który składają się m.in. maści, specjalne plastry, igły do rozluźniania mięśni, elektro-stymulatory, masażery, piłki itp.  - To, co dokładnie mam ze sobą, to takie moje "know-how", które wypracowałem przez ostatnie 10 lat - podkreślił.

Fizjoterapeuta Radwańskiej zwrócił uwagę, że profesjonalni zawodnicy muszą bardzo dbać o higieniczny tryb życia, bowiem są bardziej podatni na infekcje niż "zwykli śmiertelnicy". - Rekreacyjne uprawianie sportu podnosi odporność, zawodowe - znacznie ją osłabia - zastrzegł.

Zmieniony ( 10.07.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.