Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 71 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Rurociągi, WODA arrow To już koniec: wykupują wszystką wodę świata. --Woda to ropa naftowa 21-go w.
Wednesday 27 May 2020 11:57:21.29.
W Y S Z U K I W A R K A
To już koniec: wykupują wszystką wodę świata. --Woda to ropa naftowa 21-go w. Drukuj Email
Wpisał: Jo-Shing Yang   
18.10.2015.

To już koniec: wykupują wszystką wodę świata.

[Dwa artykuły. MD]

 

"Woda to ropa naftowa 21-go wieku".

 

E’ la fine: si stanno comprando tutta l’acqua del mondo

http://www.libreidee.org/2014/06/e-la-fine-si-stanno-comprando-tutta-lacqua-del-mondo/

 

21/6/14 Tłum. RAM

 

[por. też.: WODA SPOD SAHARY - a ATAK NA Libię  md]

 

 

To, o czym przeczytacie, można nazwać finalnym majstersztykiem globalnych elit: nowi oligarchowie kradną wodę całym narodom, konfiskują tereny wodonośne, spieniężają błękitne złoto by zrobić z niego obiekt spekulacji. I co oczywiste, nakazują politykom prywatyzację zarządzania wodą w  państwach, tym samym powodując  zniknięcie Państwa jako administratora wody do niego należącej. Jest to kolosalny wręcz rabunek na skalę światową, w którym po wodę, szpony  wyciągają megabanki z Wall Street i neo-feudalni baronowie dzisiejszej  gospodarki „wolnorynkowej”.

 

Bossowie  światowej finansjery, wszystkie większe spółki inwestycyjne, tzw. magnaci, stali się od kilku lat "nowymi baronami wody". Dzięki kryzysowi, nagromadzili oni niewiarygodne wręcz fortuny i obecnie używają ich do polowania na wodę.

 

Prawdziwa historia sektora wodnego jest bardzo zagmatwana i wg. analityka Jo-Shing Yang mówiącego o tym na kanadyjskim “Global Research”, uczestniczy w nim zglobalizowany światowy kapitał.

"Wall Street i spółki inwestycji zglobalizowanych, banki i inne przedsiębiorstwa prywatne - przekraczając granice państw i współpracując ze sobą jak również z bankami narodowymi i hedge-funds, z koncernami zajmującymi się technologiami, z kolosami ubezpieczeniowymi, z funduszami emerytalnymi, i z państwowymi funduszami majątkowymi - działają z ogromną prędkością nie tylko by nabyć prawa do eksploatacji wody i technologii jej zagospodarowania, ale również by sprywatyzować usługi sektora wody i infrastruktury publiczne".

W okresie nadchodzących 10 lat, Wall Street przygotowuje się do przejęcia wszystkich zasobów wodnych świata.

 

Zaczynając od 2006, precyzuje Jo-Shing Yang, sam tylko Goldman Sachs zgromadził więcej niż 10 miliardów dolarów do zainwestowania w infrastruktury, łącznie z wodnymi. Według New York Times, największe grupy finansowe - od Morgan Stanley do Carlyle Group - mają dziś około 250 miliardów dolarów przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturach kluczowych. "Używając określenia ΄woda΄ - wyjaśnia analityk - mam na myśli prawa do eksploatacji wód podziemnych, warstw wodonośnych i rzek, terenów mających rezerwy wody tj. takich jak jeziora, stawy, źródła naturalne i podziemne, projekty odsalania wody morskiej, technologie oczyszczania i przetwarzania wody, irygacje i technologie odwiercania studni, usługi komunalne związane z wodą, budowę i utrzymanie  infrastruktur wodnych (transport rurociągowy na duże i małe odległości, oczyszczalnie do użytku osiedlowego, handlowego, przemysłowego i komunalnego), usługi inżynieryjne (projektowanie i budowa instalacji wodnych), sektor sprzedaży detalicznej (produkcja i sprzedaż wody butelkowanej dystrybutory automatyczne, transport i dostawa wody w butelkach, transport przy pomocy autocystern)".

W rzeczywistości 100 % wody, zwłaszcza na Zachodzie, będzie w rękach prywatnych. 

 

"Ośmiornica" pożerająca wody nie zna granic, włącza w obroty również szczelinowanie hydrauliczne (fracking) i rozprzestrzenia się na cały świat. W opinii Credit Suisse, woda staje się "najważniejszym mega-trendem naszych czasów". JPMorgan kontrolowany przez rodzinę Rockefeller i wyspecjalizowany w stwarzaniu sławnych insider-ów  (np. Tony Blair) w celu wywierania presji zewnętrznych na rządzących państwami, również bierze na cel wykupienie infrastruktur publicznych przy pomocy prywatyzacji. Allianz Group, obecna w 70 krajach uważa, że woda ma " zaniżoną wartość i jej cena jest za niska".

Dla Water Fund z Frankfurtu woda będzie musiała kosztować o wiele więcej, aby w ten sposób dać sens "inwestycjom" w takich krajach jak Chiny i Indie. Dla wszystkich, zaczynając od Deutsche Bank, kończąc na Merryll Lynch, świetnie prosperującym  interesem będzie również woda europejska, trzeba tylko poczekać, aż zostanie całkowicie sprywatyzowana.

 

Fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, państwowe fundusze majątkowe:  wszystkie razem stają się wspólnikami w bussinesie stulecia. Nie brakuje także tzw. sławnych nazwisk, takich jak Warren Buffett, który kupił sobie Nalco, spółkę uzdatniania wody, czy też Manuel Pangilinan, który z Filipin "zarezerwował sobie" wodę Wietnamu.

 

======================

 

 

 

Mega-banki z Wall Street wykupują  światowe zasoby wody

 

LE MEGA BANCHE DI WALL STREET STANNO COMPRANDO LACQUA DEL MONDO

https://newsinfoalternativa.wordpress.com/2015/06/12/le-mega-banche-di-wall-sreeet-stanno-comprando-l%e2%80%b2acqua-del-mondo/

Jo-Shing Yang

 

 

Dlaczego MEGA-Banki z Wall Street wykupują wodę świata?

 

Wzmaga się coraz bardziej niepokojąca tendencja:  banki z Wall Street i multimiliarderzy należący do tzw. elit wykupują wodę w bezprecedensowym rytmie. 

 

Znane mega-banki i kolosy inwestycyjne, takie jak Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup, UBS, Deutsche Bank, Credit Suisse, Macquarie Bank, Barclays Bank, the Blackstone Group, Allianz,  HSBC Bank, i inne konsolidują ich kontrolę nad wodą świata. Również magnaci jak T. Boone Pickens, były prezydent USA George H.W. Bush wraz z rodziną, Li Ka-shing z Hong Kongu, Manuel V. Pangilinan z Filipin i wielu innych, wykupują tysiące hektarów ziemi z warstwami wodonośnymi, jeziorami, prawami do eksploatacji, a także przedsiębiorstwa dystrybucji wody, akcje udziałowe w spółkach inżynierii i technologii wodnej.

 

Drugą alarmującą tendencją jest fakt, że podczas gdy nowi baronowie wykupują wodę na całym świecie, rządy poszczególnych państw bardzo szybko ograniczają możliwość obywateli do zaopatrzenia się w nią indywidualnie (jak to dobrze widać  na przypadku Gary Harringtona z Oregon, który zbierając wodę deszczową w trzech jeziorkach położonych na gruntach prywatnych, został oskarżony z 9 paragrafów kodeksu karnego i skazany na 30 dni więzienia).

 

Popatrzmy  więc na karę Harringtona z pewnej perspektywy:

Miliarder T. Boone Pickens, dysponuje około 250 miliardami litrów wody rocznie, ale zwykły obywatel amerykański, czyli w tym przypadku Gary Harrington nie może zebrać deszczówki na 68 hektarach ziemi do niego należącej.

Mamy tu do czynienia z bardzo dziwnym Nowym Porządkiem Świata, w którym multimiliarderzy i banki mogą posiadać warstwy wodonośne i całe jeziora, a szarym obywatelom nie wolno zbierać wody deszczowej lub rozpuszczonego śniegu na własnym podwórku za domem.

 

"Woda to ropa naftowa 21-go wieku". Tak się wyraził Andrew Liveris, dyrektor generalny  koncernu chemicznego Dow.

(...)  Tylko w USA, obrót wodą to przemysł o wartości 425 miliardów dolarów. Podczas swej dorocznej konferencji  o tytule "Pięć najważniejszych czynników ryzyka", Goldman Sachs potwierdził iż w XXI wieku niedobory wody będą mogły być dla ludzkości zagrożeniem o wiele większym niż niedobory  żywności czy energii. W 2012 Goldman Sachs kupił przedsiębiorstwo Veolia, dostarczające wodę 3,5 milionom użytkowników w południowo-wschodniej części Anglii. Wcześniej, w 2003, razem z grupą Blackstone i z Apollo Management, nabył Ondeo Nalco, przedsiębiorstwo - leader w oczyszczaniu wody, zatrudniające 10.000 osób w 130 krajach.

W 2008, Goldman Sachs zainwestował  (razem z dodatkowymi funduszami)  50 milionów dolarów w China Water & Drinks, spółkę leader również w produkcji i dystrybucji wody w butelkach w Chinach. Jako że Chiny są jednym z najbardziej cierpiących na brak wody krajów Azji, chiński sektor produkcji wody w butelkach jest najszybciej rosnącym na świecie i dostarczającym ogromne zyski.

 

(...)  Jeden z największych ekonomistów z Citigroup, Willem Buitler, w 2011 powiedział, że "Woda stanie się najważniejszym dobrem, o wiele ważniejszym od ropy, miedzi, zasobów rolnych czy też metali szlachetnych".

 

(...)  W szczególności, jedną z najbardziej lukratywnych okazji dla baronów wody  jest szczelinowanie hydrauliczne (fracking), jako że stwarza ono ogromne zapotrzebowanie na wodę i usługi z tym związane. Każdy szyb wymaga od 10 do 20 milionów litrów wody, z której 80 % nie może być ponownie użyte, będąc 10 krotnie bardziej zasoloną od wody morskiej. Citigroup zaleca właścicielom  praw eksploatacji wody jej sprzedaż  koncernom zajmującym się frackingiem a nie rolnikom, ponieważ woda do frackingu może osiągnąć cenę 60 krotnie wyższą niż woda dla rolnictwa.

(...)  Rodzina Bush, w roku 2005 i 2006 kupiła 1200 km kwadratowych ziemi w Ameryce Południowej. Tereny te są położone na największej na świecie warstwie wodonośnej, o objętości około 40  000 km sześciennych. Ocenia się, że sama ta rezerwa jest w stanie zaopatrzyć w wodę pitną cały świat przez 200 lat.

 

(...)  Niestety, wyścig w prywatyzacji wody jest nie do zatrzymania. [no, w tym układzie stosunków światowych.. Trza go wspólnie OBALIĆ. MD] Wiele państw ma trudności finansowe i nie ma pieniędzy na utrzymanie  i unowocześnianie  własnych przedsiębiorstw dystrybucyjnych. Stojąc przed milionami  dolarów ofiarowanymi przez Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup, UBS, itd. , miasta i państwa z wielką trudnością będą mogły odrzucić prywatyzację.

 

I właśnie ten moment wielonarodowe korporacje i banki z Wall Street przygotowały od wielu lat i na ten moment od wielu lat czekały.

                                                                   *******

 

Jo-Shing Yang jest badaczem i autorem następujących książek:  Ecological Planning, Design, & Engineering. Solving Global Water Crises: New Paradigms in Wastewater and Water Treatment. Small and On-Site Systems for Water Self-Sufficiency and Sustainability

Źródło w języku angielskim:  Globalresearch

http://www.globalresearch.ca/the-new-water-barons-wall-street-mega-banks-are-buying-up-the-worlds-water/5383274

Zmieniony ( 18.10.2015. )
 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.