Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 47 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Historia odkłamywanie 15 II arrow Abp Skworc w roczn. Wujka: "można powiedzieć: przepraszam, wybaczam" Za co przepraszać mają górnicy?
Saturday 04 July 2020 20:13:44.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Abp Skworc w roczn. Wujka: "można powiedzieć: przepraszam, wybaczam" Za co przepraszać mają górnicy? Drukuj Email
Wpisał: abp Wiktor Skworc   
18.12.2015.

Abp Skworc w rocznicę Wujka: „człowiek może wypowiedzieć: przepraszam, wybaczam”.  [ Za co przepraszać mają górnicy? J.B.]

Trzeba pojednania.

http://www.wyszperane.info/2015/12/17/abp-skworc-w-rocznice-wujka-trzeba-pojednania

za:  http://www.rp.pl/Kosciol/151219471-Abp-Skworc-w-rocznice-Wujka-Trzeba-pojednania.html

 

Michalina Mikulska

Trzeba ducha pojednania, trzeba prosić o przebaczenie i udzielenie przebaczenia: tylko na tym fundamencie będzie można budować zgodną teraźniejszość i przyszłość – mówił podczas mszy za ojczyznę w 34. rocznicę pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup wystąpił na początku mszy odprawionej w pobliskim kopalni Wujek kościele św. Michała Archanioła, na którą przybyła m.in. premier Beata Szydło. Uznał za znamienne, że to 13 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Miłosierdzia. Wskazał, że ta data w Polsce pozostanie nie tylko wspomnieniem, ale i symbolem – gorzkim, bo nawiązującym „do najtrudniejszych uczuć i słów, jakie człowiek może przeżyć i wypowiedzieć: przepraszam, wybaczam”.  [ Za co przepraszać mają górnicy? J.B.]

„Miłosierny zawsze pozostanie zwycięzcą, bo zwycięża tylko ten, kto potrafi wybaczyć. Czym jest wezwanie do życia w miłosierdziu – oznacza to przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania, do wybaczenia zniewag, porzucenia żalu, złości, przemocy i woli zemsty. Przebaczenie stanowi siłę, która przywraca na nowo życie i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją” – wyjaśnił.

Abp Skworc przywołał wydarzenie, którego sam był świadkiem, gdy jedna z żon zabitych w Wujku górników, w jedną z rocznic tamtych wydarzeń wypowiedziała w tym samym kościele „słowo najtrudniejsze – także w imieniu innych żon i matek poległych tu mężów i synów – słowo: przebaczam”.

„Niestety nawet po tym fakcie ani ona, ani inna z tych kobiet nie usłyszały słowa naturalnej, adekwatnej odpowiedzi: nie powiedzieli im +prosimy o przebaczenie+ ani bezpośredni sprawcy, ani mocodawcy” – zaznaczył metropolita.

W 34 lata od dramatu górników z Wujka abp Skworc wezwał do modlitwy za poległych i za pomagający wówczas rannym personel medyczny. „Módlmy się jednak również za naszą ojczyznę, prośmy o pojednanie polsko-polskie, o ducha pojednania, aby pogrobowcy, apologeci systemu pogardy, jakim był system totalitarny, mieli odwagę i zaryzykowali słowa: prosimy o przebaczenie” – zaznaczył.

„Rachunku krzywd precyzyjnie nie wyrównamy. Trzeba ducha pojednania, trzeba prosić o przebaczenie i udzielenie przebaczenia. Tylko na tym fundamencie będzie można budować zgodną teraźniejszość i przyszłość Polaków, Polski solidarnej” – zaakcentował metropolita.

„W tym szczególnym Roku Miłosierdzia i w tym szczególnym miejscu – symbolu najtrudniejszych uczuć i słów ludzkich: przepraszam i wybaczam – zwracam się do wszystkich środowisk z gorącym apelem o wzajemne przebaczenie i darowanie win w myśl słów Chrystusa: +błogosławieni miłosierni+” – zaznaczył abp Skworc.

Zmieniony ( 28.12.2015. )
 
następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.