Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 89 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow o WSI i PO wsi 16 arrow Odtajniono małą część [ok. 5 %] Zbioru Zastrzeżonego IPN.
Wednesday 21 April 2021 07:25:33.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Odtajniono małą część [ok. 5 %] Zbioru Zastrzeżonego IPN. Drukuj Email
Wpisał: IPN   
15.01.2016.

Odtajniono małą część [ok. 5 %] Zbioru Zastrzeżonego IPN.

 

http://www.rp.pl/Historia/301159903-Odtajniono-teczki-agentow-wywiadu.html#ap-1

 

Na wniosek ABW i Agencji Wywiadu odtajnione zostały dotąd tajne dokumenty znajdujące się w zbiorze zastrzeżonym IPN.

W grupie tej znalazły się m.in. teczki znanych oficerów wywiadu z byłego Departamentu I MSW m.in. Wojciecha Czerniaka, Mariana Zacharskiego, Bogdana Libery, Piotra Wrońskiego, Henryka Bosaka, Janusza Luksa, Aleksandra Makowskiego, Andrzeja Derlatki, Sławomira Petelickiego czy Eligiusza Naszkowskiego.

O zmniejszeniu w 2015 r. tak zwanego zbioru zastrzeżonego o 6 819 jednostek archiwalnych poinformowała Agnieszka Sopińska – Jaremczak, rzeczniczka IPN.

W dotychczasowej historii Instytutu to największa liczba jednostek, które trafiły do ogólnodostępnej części archiwum IPN. Wnioski o uchylenie zastrzeżenia poszczególnych materiałów kierowały do prezesa IPN przede wszystkim Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (4 381 dokumentów) i Agencja Wywiadu (2 411 tzw. jednostek archiwalnych).

- Dla historyków badających najnowsze dzieje Polski dokumenty te mogą stanowić nieocenione źródło informacji – uważa prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Ogółem w latach 2011-1015 zbiór zastrzeżony opuściło 10 692 jednostek archiwalnych. Obecnie – jak informuje IPN - zbiór zastrzeżony liczy 417 metrów długości. W najbliższych tygodniach ma się zmniejszyć poniżej 400 metrów.

– Od dawna wychodziłem z założenia, że utrzymywanie zbioru zastrzeżonego nie ma żadnego uzasadnienia. Mam nadzieję, że wkrótce ten zbiór w ogóle zostanie zlikwidowany – dodaje dr Paweł Ukielski, wiceprezes IPN.

[I o to chodzi, nie zaś o obcinanie psu ogona po kawałku – by GO ZBYT NIE ZASMUCIĆ.. md]

W zbiorze zastrzeżonym znajdują się archiwalia przekazane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu (wcześniej UOP), Straż Graniczną oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego (wcześniej WSI). Są to zarówno teczki np. operacyjne i osobowe jak również dokumentacja w postaci kart z kartotek operacyjnych oraz różnorodnych dzienników ewidencyjnych. W zbiorze tym znajduje się ponadto 655 taśm magnetycznych zawierających bazy danych Służby Bezpieczeństwa z lat 80.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.