Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 119 gości
S T A R T arrow Kościół arrow postępy postępu 16 arrow "Prawosławny ateizm" panoszy się na Białej Rusi.
Tuesday 01 December 2020 16:41:50.31.
migawki
 

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
"Prawosławny ateizm" panoszy się na Białej Rusi. Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
28.01.2016.

„Prawosławny ateizm” panoszy się na Białej Rusi.

Ateizm po komunizmie

Rusłan Szoszyn http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/301279861-Ateizm-po-komunizmie.html#ap-1

27. 1.2016

Z badań rządowego centrum socjologicznego wynika, że zaledwie 6 proc. Białorusinów praktykuje jakąkolwiek religię.

Na pytanie: „czy wierzysz w Boga", stanowczo „tak" odpowiedziało 63,5 proc. Białorusinów. Tymczasem 5 proc. badanych stwierdziło, że wierzy w bliżej nieokreślone „siły wyższe", a reszta w ogóle nie potrafiła określić swojego stosunku do religii. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez centrum informacyjno-analityczne, działające przy administracji prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i badające stosunek Białorusinów do religii. Mimo to aż 83 proc. respondentów się przyznało, że należy do Cerkwi prawosławnej. Z kolei 9,5 proc. Białorusinów zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego.

Tymczasem jednak jedynie 6 proc. badanych powiedziało, że regularnie uczestniczy w nabożeństwach. – To najniższe wskaźniki w porównaniu ze wszystkimi sąsiadującymi z Białorusią krajami. Dzieje się tak na skutek tego, że przez 70 lat panował tu państwowy ateizm – mówi „Rz" Paweł Siewiaryniec, lider opozycyjnego ruchu Białoruska Chrześcijańska Demokracja. – W czasach komunistycznych Białoruś miała być wzorową republiką radziecką, przede wszystkim pod względem ateizmu. Nasz kraj pełnił rolę tarczy przed ewentualnym atakiem ze strony Zachodu na ZSRR. Tu były drogi, czołgi i bomby, ale nie powinno było być tu wiary – dodał. Jak twierdzi, ze wszystkich republik radzieckich najbardziej zwalczano religię właśnie na Białorusi.

Wynik sondażu rządowego centrum wskazuje na to, że po upadku Związku Radzieckiego nie doszło do znaczącego wzrostu religijności Białorusinów. Zwłaszcza że swoich poglądów religijnych woli nie deklarować rządzący od ponad 20 lat prezydent tego kraju. – Jestem ateistą, ale jestem prawosławnym ateistą – mówił Łukaszenko na początku swojej prezydenckiej kariery. Wielokrotnie podkreślał za to, że jest „człowiekiem radzieckim". Co ciekawe, na rosyjskojęzycznej stronie poświęconej białoruskiemu prezydentowi w Wikipedii, w rubryce „wyznanie religijne" jest wpisane „prawosławny ateizm". – On jest normalnym prawosławnym. Po prostu miał na myśli to, że nie praktykuje religii tak jak inni – tłumaczył się jakiś czas temu za Łukaszenkę zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł.

Białoruski prezydent już nieraz sugerował, że chciałby mieć większy wpływ na duchowieństwo wszelkich wyznań. Z jednej strony dotyczy to podległej moskiewskiemu patriarchatowi Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej, a z drugiej Kościoła rzymskokatolickiego.– Łukaszenko wciąż traktuje religię jako opium dla ludu – twierdzi Siewiaryniec. – Wszystko dlatego, że kościoły chrześcijańskie są jedynymi instytucjami w kraju, których nie kontroluje reżim.

 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.