Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 15 gości
S T A R T arrow PUBLICYŚCI arrow Jaśkowski 16 arrow JAKIE CHWASTY WARTO ZBIERAĆ - Mniszek lekarski
Wednesday 21 August 2019 03:10:27.27.
W Y S Z U K I W A R K A
JAKIE CHWASTY WARTO ZBIERAĆ - Mniszek lekarski Drukuj Email
Wpisał: dr J. Jaśkowski   
06.02.2016.
Spis treści
JAKIE CHWASTY WARTO ZBIERAĆ - Mniszek lekarski
Strona 2

JAKIE „CHWASTY” WARTO ZBIERAĆ - Mniszek lekarski

 

Z cyklu: „Przeczytaj i zapamiętaj N-21

 

dr J. Jaśkowski

 

Pamiętaj: zdrowie jest zawsze sprawą indywidualną.

                   Publiczne są domy zwane burdelami. jj

 

       Dostałem pilne zadanie, więc z góry przepraszam, że nie wszystko będzie właściwie i do końca wyjaśnione.

       W internecie pojawiły się artykuły na temat stosowania mniszka lekarskiego, jako doskonałego leku na raka. Już widać opóźnienie informacji, ponieważ te badania na jakie powołują się Błąd! Nieprawidłowy odsyłacz typu hiperłącze. na ziemi czy Błąd! Nieprawidłowy odsyłacz typu hiperłącze., pochodzą sprzez 6 lat. Mając 48 godziny na ocenę wiarygodności i wartości materiału siłą rzeczy musiałem się ograniczać, za co przepraszam z góry.

 

       Ad rem.

       Mniszek lekarski pospolity, czyli Taraxacum officinale. Po rosyjsku: Oduwanczik, po niemiecku Loewenzahn, francusku Pissenlit, po angielsku Dandelion. Podaje te nazwy w celu ułatwienia szukania w internecie.

       Mniszek to pospolity chwast rosnący na naszych łąkach, zwany mleczem.

       W posiadanej przeze mnie starej księdze podają, że stosuje się go przy osłabieniu czynności trawiennych, nieżytach przewodu pokarmowego, schorzeniach trzustki, wątroby, niedostatecznym wydzielaniu żółci, cukrzycy, wzdęciach jelitowych, guzkach odbytniczych, ogólnym osłabieniu.

 

Substancjami czynnymi są:

1. węglowodan inuliny, od 24% na wiosnę, do 40% jesienią.

2. 1-1.5 % taraksacyny,

3. tarakseryna,

4. inozyt, związki żywicowe,

5. woskowy związek taraksaceryna,

6. kwas hydroksycynamonowy i kawowy,

7. produkty utleniania - flobafeny

8. cholina do 8%,

9. związki trójterpenowem, ryboflawina,

10. asparagina , fitosterole, stigmasterol i inne

 

       Co więc takiego się stało, że nagle, mimo, że lek ten znany jest od kilku tysięcy lat, zaczęto zwracać na niego, po kryjomu, uwagę dopiero obecnie? Ma bowiem jedną, ale to ogromną wadę, mianowicie nie da się go opatentować. Każdy „głupi” może iść na łąkę i jak trochę pomyśli, może sobie samemu zrobić lekarstwo.

       Używa się mniszka albo w postaci wyciągu z korzeni albo soku z całej rośliny, tj. bierzemy  20- 40 g korzeni na litr wody, zaparzamy w temp. około 80 C i należy to pić, w zależności od choroby, 2-3 razy dziennie. Osobiście polecam, szczególnie dla panów, nalewki. Czas maceracji: co najmniej, niestety, 3 tygodnie. A potem po lampeczce do obiadu i kolacji. 

 

       A teraz o tym nowym odkryciu, czyli zastosowaniu preparatów mniszka do leczenia raka.

       Po wrzuceniu do wyszukiwarki PUBMED [ internetowego przeglądu badań medycznych], pojęcia mniszek wyświetla się w ponad 263 prace naukowe wykonane w różnych instytucjach. Przedstawię tylko kilka pierwszych.

 

1. Autorzy Ovidje P, i wsp, badali wpływ mniszka, wyciągu wodne - DRE,  na raka trzustki .[ Kanada, Ontario]

         Okazało się, że w badaniach in vitro wyciągi wodne w skrócie zwane  DRE powodowały apoptozę i autofagię ludzkich komórek raka trzustki, bez istotnego wpływu na komórki prawidłowe.

 

2. Ovadje i wsp.  w kolejnej pracy badali wpływ DRE na komórki ludzkiej białaczki . Wyniki sugerują, że wodne roztwory DRE zawierają składniki, które selektywnie indukują śmierć hodowlanych komórek białaczki. Niestety nie ma w streszczeniu rodzaju białaczki ani sposobu hodowli .

 

3.Choi UK i wsp. badali wpływ mniszka na stres oksydacyjny, powstawanie miażdżycy. Doświadczenia przeprowadzono na królikach. Króliki były karmione dietą bogatą w cholesterol i ubogą. Podawanie DRE znakomicie pozytywnie zmieniało aktywność enzymów antyoksydacyjnych. 

Osobiście mam wątpliwości, czy króliki były najlepszym materiałem badawczym.

 

4.Zofia Sigstedt i wsp. dokonała analizy piśmiennictwa dotyczącego stosowania mniszka na raka.

 

       Stwierdzono, że mniszek lekarski, a właściwie jego wodne wyciągi, zmniejszały liczbę komórek nowotworowych raka sutka  linii MCF -7 .AZ. Stwierdzono ponadto, że DRE blokowały inwazje komórek raka piersi MCF-7.AZ. Te same wyciągi blokowały inwazje komórek raka prostaty LNCzP. Hamowanie inwazji potwierdzano przez obniżenie poziomu fosforylacji FAK i src, a także zmniejszenie czynności metaloproteinaz MMP-2 i MMP-9.

 

5.P.Ovadie i WSP. [Uniwersytet Windsor, Ontario, Kanada] stosowała DRE w celu niszczenia komórek  przewlekłej białaczki CMML, bardzo opornej na leczenie konwencjonalne.

         Wnioski; ekstrakty mniszka mają ogromny potencjał, jako nietoksyczne, skuteczne i alternatywne do konwencjonalnej chemioterapii. Korzeń mniszka wykazuje selektywną skuteczność w indukcji formy programowanej śmierci komórki w bardzo agresywnych i opornych liniach komórkowych CMML

 

6.Piao T i wsp. badali wpływ mniszka na odpowiedź zapalną IL-1 indukowaną w ludzkich chondriocytach zwyrodnieniowych. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą chorobą i jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u pacjentów w podeszłym wieku. Wnioski: wyciąg z mniszka lekarskiego może być użytecznym środkiem w zapobieganiu i leczeniu zwyrodnień stawów.

 

Porada Strego Dochtora.

 

       Przegląd piśmiennictwa „oficjalnie” opublikowanego zachęca do stosowania wyciągów z mniszka w celu leczenia chorób związanych ze stanem zapalnym. W doświadczeniach stosowano wyciągi wodne, ponieważ sam spirytus powodowałby śmierć komórek hodowli.

       W stosowaniu u człowieka wyciągi spirytusowe, moim zdaniem, mają lepsze zastosowanie, ponieważ można je przyrządzić raz na miesiąc i potem spokojnie używać. 

       Wyciągi wodne, czyli na przykład zaparzanie herbaty dwa razy dziennie może być uciążliwe, szczególnie dla mężczyzn.

 

Reasumując.      Jest faktem, że leczenie konwencjonalne nowotworów, czyli chemio-radio- terapia daje statystycznie średnie przeżycie ok. 3.5 roku. Na każdych 10 chorych wyleczonych, aż 9 jest po leczeniu chirurgicznym. Leczenie bez chemio - radioterapii daje przeżycie średnie ponad 12-letnie.

 

       W tej sytuacji w przypadku rozpoznania nowotworu, piersi u kobiet, prostaty u mężczyzn, czy białaczek, uważam za celowe przyjmowanie wyciągów z mniszka lekarskiego. Szczególnie w sytuacji niemożności wykonania zabiegu operacyjnego.

       Podobnie można spokojnie przyjmować wyciągi z mniszka lekarskiego w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów.

       Oczywiście lepiej, że te wyciągi, a szczególnie ich skład ustali indywidualnie dla każdego chorego ktoś, kto się na tym zna, chociaż trochę. Proszę pamiętać, że w latach  80. ubiegłego wieku zlikwidowano fitoterapię dla lekarzy.

        A jak wiem z doświadczenia, tym starszym lekarzom nie chce się już przypominać sobie tej wiedzy. Tak więc mogą być trudności w opracowaniu właściwego składu nalewki dla konkretnego pacjenta. Niestety trzeba się trochę znać.

        Bezwzględnie w przypadku wymienionych chorób należy przeprowadzić badania 25 OHD, żelaza i mocznika z kreatyniną.

       Poziom 25 OHD powinien wynosić 60 - 70 ng, poziom żelaza około 70. Szczególnie u osób starszych przyswajalność żelaza jest utrudniona z powodu błędów dietetycznych. Dobry wpływ na przyswajalność ma tzw. podpiwek na drożdżach. W dawnych czasach, kiedy nie truto dzieci coca-colą, był to napój serwowany w ciepłe dni.

       Podobne działanie miało ciemne piwo. Ale kto robi dzisiaj ciemne piwo z chmielu? W sprzedaży jest tylko woda z chińskim proszkiem

 


Zmieniony ( 06.02.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.