Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 46 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Katyń II arrow Od Rosjan usłyszeli: "Nielzia, tielefon"
Wednesday 08 July 2020 09:09:35.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

12.07.20 Warszawa  Msza Święta i Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę 

Dotarła do mnie informacja, że niektórzy wierni Tradycji mają zamiar celowo unieważnić swoje karty do głosowania. Prosimy nie róbcie tego! Zwycięstwo Trzaskowskiego to zwycięstwo zła w jawnej postaci. To promocja LGBT, małżeństwa homoseksualne, a w dalszej perspektywie adopcja dzieci przez te pary. Czy tego chcecie?

 
W Y S Z U K I W A R K A
Od Rosjan usłyszeli: "Nielzia, tielefon" Drukuj Email
Wpisał: Maciej Duda   
06.05.2010.

Od Rosjan usłyszeli: "Nielzia, tielefon"

Polscy prokuratorzy odcięci od dowodów

Maciej Duda http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article601014/Polscy_prokuratorzy_odcieci_od_dowodow.html

            Polska prokuratura jest ślepa i głucha w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Nie dostaje żadnych nowych dowodów. A prokurator, który przebywa w Rosji, nie jest dopuszczany do przesłuchań świadków. Śledczy podejrzewają, że to efekt decyzji przełożonych ich rosyjskich kolegów.

            Prokuratorzy wojskowi, którzy prowadzą polskie śledztwo w sprawie katastrofy, wciąż nie mają dostępu do rosyjskich dowodów. Bezskutecznie wysłali trzeci wniosek o pomoc prawną do Rosji. Zwrócili się o oryginały taśm z rejestratora, który nagrywał rozmowy i dźwięki z kabiny pilotów. Do tej pory w materiałach polskiego śledztwa nie ma nawet stenogramu z nagrania z tego, co się wydarzyło w kabinie pilotów w ostatnich 30 minutach przed katastrofą. Jedyne, co polska prokuratura wojskowa uzyskała, to efekt prawie dwutygodniowej pracy na miejscu katastrofy i w Moskwie przy identyfikacji ciał pod dyktandem rosyjskich prokuratorów.

            "Z początku zwykli, szeregowi prokuratorzy rosyjscy nam pomagali. Udostępniali dokumenty, pokazywali swoje dowody. Ale z biegiem czasu już nie byli tacy skorzy do pomocy. Słyszeliśmy: <nielzia, tielefon>, i nasi rozmówcy znacząco podnosili palec w górę. Odczytaliśmy to tak, że przełożeni rosyjskich prokuratorów nie zgadzają się, by udostępniać nam kolejne dokumenty, dowody" - relacjonuje nam jeden z kilkunastu wojskowych prokuratorów, którzy pracowali w Rosji.

            Ostatni z nich wyjechał z Rosji 21 kwietnia. Był to płk Zbigniew Rzepa, który w Moskwie asystował przy odsłuchu nagrań z czarnej skrzynki. Zespół prokuratorów zastąpił jeden oskarżyciel - płk Jarosław Ciepłowski z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jaka jest jego rola?

            Tak naprawdę żadna. Ciepłowski nie bierze bowiem udziału w czynnościach śledczych rosyjskiej prokuratury. Czy może np. asystować przy przesłuchaniu świadków? "Nie. Płk Ciepłowski nie bierze udziału w czynnościach rosyjskich oskarżycieli" - potwierdza nasze informacje płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Zatem jaka jest rola polskiego prokuratora? "Monitoruje postępowanie rosyjskie, wypełnia też rolę oficera łącznikowego" - dodaje płk Rzepa.

Wczoraj z misją do Moskwy wyruszył prokurator generalny Andrzej Seremet. Towarzyszył mu Krzysztof Parulski, naczelny prokurator wojskowy. Po co Seremet spotyka się z prokuratorem generalnym Federacji Rosyjskiej Jurijem Czajką i szefem komitetu śledczego przy prokuraturze generalnej Aleksandrem Bastrykinem? "By uzyskać zapewnienia o jak najszybszym przekazaniu Polsce całości materiałów" - powiedział Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratora generalnego. Dodał, że Seremet będzie rozmawiać z Rosjanami o terminach i sposobie przekazania tych materiałów. Prokurator generalny ma poruszyć też sprawę rzeczy osobistych ofiar, które wciąż leżą na niezabezpieczonym terenie katastrofy w lesie pod Smoleńskiem. Znaleźli je 2 maja Polacy, którzy wybrali się z wycieczką w miejsce tragedii.

            "Mój znajomy z łódzkiego harcerstwa zadzwonił do mnie we wtorek wieczorem. Organizował wyjazd na miejsce tragedii. Opowiedział mi, że znalazł tam banknoty, urwany rękaw koszuli i wiele innych osobistych rzeczy tragicznie zmarłych. Mejlem przysłał mi zdjęcia. Poprosiłem prokuratora generalnego o interwencję u strony rosyjskiej, ponowne przeszukanie i zabezpieczenie miejsca katastrofy" - opowiada "DGP" Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. Zareagował też rząd. Wczoraj po południu zdecydowano o wysłaniu grupy archeologów, którzy mieliby jeszcze raz zbadać teren katastrofy. Ambasada RP w Moskwie czeka na decyzję rosyjskiego MSZ.

Maciej Duda

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.