Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 123 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow KATYŃ II - nauki dla Narodu arrow Krewni ofiar - o natychmiastowe przyznanie statusu osób pokrzywdzonych w rozumieniu KPK
Monday 25 October 2021 15:07:29.35.
migawki
"Tajemnica stanu": Jaki procent pojedynczo zaszczepionych przyjęło drugą szprycę.
 
W Y S Z U K I W A R K A
Krewni ofiar - o natychmiastowe przyznanie statusu osób pokrzywdzonych w rozumieniu KPK Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
07.05.2010.

Krewni ofiar - o natychmiastowe przyznanie statusu osób pokrzywdzonych w rozumieniu KPK

[z korespondencji prywatnej]

            W...  sprawie wypowiadają sie ludzie, co prawda tytułujący sie expertami prawnymi, ale nie majacy wiekszej orientacji w kwestiach procedury karnej. Po pierwsze, Polska powinna byla natychmiast wystapic do wladz rosyjskich z wnioskiem o zabezpieczenie miejsca zdarzenia i uznanie właściwości polskich organów śledczych do prowadzenia sledztwa. Jednoczesnie, wystapic z wnioskiem o udzial rosyjskich organow sledczych w sledztwie, wszczetym natychmiast w tej sprawie przez polska prokurature. Natychmiast to oznaczaloby, jeszcze w dniu 10.04.2010 r.

            Krewni i bliscy ofiar, a takze osoby trzecie, ktorzy uznaliby, ze zaszly wydarzenia, wskazujace na uzasadnione podejrzenie zaistnienia przestepstwa w dniu  10.04.2010 r., mieli prawo, a nawet obowiazek – reguluja to odpowiednie przepisy kpk, wystapic natychmiast z zawiadomieniami i zadaniem do Prokuratora Generalnego o wszczęcie śledztwa przez odpowiednie piony Prokuratury Wojskowej i Cywilnej!

            Jednocześnie mieli prawo wystąpić o natychmiastowe przyznanie im statusu osób pokrzywdzonych w rozumieniu kpk. [a nie "poszkodowanych", jak słuszę w TV. "poszkodowana" jest pani, której wylano sos na sukienkę. To reguluje KPCywilnego. w przypadku pokrzywdzonych działa KPK md]  Co  z kolei pozwoliłoby im na udział we wszystkich czynnościach dowodowych i występowanie z własnymi wnioskami dowodowymi. Pełnomocnicy osób pokrzywdzonych uzyskaliby wgląd do materiałów śledztwa i prawo oceny dokonywanych przez prokuraturę ustaleń.

            Dlaczego tego nie zrobiono? Pozwalając sobie narzucić scenariusz uzgodniony przez Tuska, Komorowskiego, etc. i otwierając  „przestrzeń“ do komentarzy  na bardzo niskim poziomie profesjonalizmu.

[Czy „Rodziny Katyńskie” , IPN, lub NBP nie mają prawników, którzy znają KPK? Podpowiadam: KPK Dział VII, rozdz. 35-37. Jeśli już zostaną „pokrzywdzonymi”, to ich prawa w: Dz. III, rozdz. 3-7 md]

Zmieniony ( 11.05.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.