Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 19 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Kultura 16 arrow Je pe'se mes mots: Zwiędły Lupas do Francuzów, 16 XII: Polska jak III Rzesza
Thursday 29 October 2020 06:06:40.30.
migawki
 

30/31.10 Jasna Góra – comiesięczne Czuwanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę

Wielce Czcigodny Premierze i Ministrze „Zdrowia” ! Demonstranci pytali : „Premierze, czy istnieje sranie bezobjawowe?” . A po karetkach policji skakał wasz prowok - zdjęcia mogę dostarczyć.

Uchwalili bezczelnie „Bezkarność konowała+” pod szydliwą nazwą „Dobry Samarytanin”. Polacy karnie noszą maseczki nawet na pustej ulicy. Tymczasem liczba stwierdzonych zakażeń rośnie. Okazuje się, że maskowanie nie działa, ale tego rząd nie przyzna za nic w świecie. Dlatego trzeba wskazać „wroga ludu”, który niweczy wysiłek całego narodu.

Co chcą nam powiedzieć celebryci, okraszający informację o złapaniu kowida: "dbajcie o siebie, noście maseczki"? Że sami zaniedbali i nie nosili, czy że ich samych to dbanie i noszenie przed niczym nie uchroniło?

A fekalia Trzaskowskiego systematycznie, po cichu dalej ubogacają Wisłę.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Je pe'se mes mots: Zwiędły Lupas do Francuzów, 16 XII: Polska jak III Rzesza Drukuj Email
Wpisał: Krystian Lupa   
22.12.2016.

Je pèse mes mots: Zwiędły Lupas do Francuzów, 16 XII: Polska jak III Rzesza, słowa Glińskiego nazistowskie.

[Taką „kulturę” nam zafundowano... MD]

 

Lupas: „W Polsce kultura stała się dla władzy wrogiem”...

 

 

http://korabita.salon24.pl/741036,lupa-do-francuzow-16-xii-polska-jak-iii-rzesza-slowa-glinskiego-nazistowskie

 Otrzymałem pod tytułem: "Qtas artystyczny. Pojechał aż do Francuzów naszczać na Polskę". MD

=====================

21.12 Tu należy się właściwe motto

          Elle parlait en phrases sobres | De la révolution d'octobre | Je pensais déjà | Qu'après le tombeau de Lénine | On irait au café Pouchkine | Boire un chocolat.
         
Natalia w zwięzłych słowach opowiadała o Rewolucji Październikowej. I już myślałem, że z Mauzoleum Lenina pójdziemy sobie do café "Puszkin" na gorącą czekoladę.
                    Gilbert Bécaud, Nathalie

 

Depardieu nazwał Rosję Wielką Demokracją, a Krystian Lupa tłumaczy żabojadom, że żyje w III Rzeszy. Wszystko to w wywiadzie z końca listopada, pod pięknym tytułem: „W Polsce kultura stała się dla władzy wrogiem”, który został opublikowany w internetowym „Le Figaro” w ostatni piątek (tak, równolegle z wydarzeniami w sejmie).

Wstępem do wywiadu jest opis owacji, jaką zgotowano w Odeonie polskim aktorom, którzy po spektaklu publicznie zakleili sobie usta plastrem, „żeby ukazać sposób, w jaki władze polskie traktują kulturę i sztukę”. A potem… Cytuję:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

To Mistrz. Mistrz w sile wieku i międzynarodowego promieniowania swojej sztuki. Wielki artysta […]. Spotykamy się na zalanej słońcem loży Odeonu, z widokiem na Ogród Luksemburski, gdzie lubi się przechadzać myśląc o Rilkem i „Pamiętnikach Malte-Lauridsa Brigge”. Mówi jasno i zwięźle o sytuacji artystów i kultury w swoim kraju. Jego przenikliwość, jego nieustępliwość pozwalają mu naszkicować obraz niezwykle ciemny. Jednak nie traci nadziei. […]

[LE FIGARO] Czy wielu artystów nie może tworzyć, czy wielu instytucjom nałożono kaganiec?

[LUPA] Tak. Tu ważę słowa. W Polsce kultura stała się dla władzy wrogiem. Można by rzec więcej co do sposobu nakładania ograniczeń na artystów i twórczość. Mogę powiedzieć, że są to maniery [rodem z] III Rzeszy, a kiedy słucha się wypowiedzi ministra kultury, uderza ich podobieństwo do wypowiedzi czasów nazistowskich. Mówi się, że wolność artystyczna nie będzie deptana, a jednak czyni się to. Wszędzie tam, gdzie miały miejsce manifestacje sztuki postępowej, awangardy, wszystko zostało zniszczone, zakneblowane [dosłownie: nakłada się kaganiec]. Uderzającym przykładem jest to, co stało się w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zastosowano parodię procedury, aby mianować [dyrektorem] osobę, która nigdy nie była zainteresowana teatrem i która została wybrana przez siły polityczne. [tłum. JK]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Następuje opis sytuacji w „Polskim”, potem zastrzeżenie, że w Warszawie jeszcze się tak źle nie dzieje, bo stołeczna pani prezydent nie należy do PiSu i broni jej prawo, ale wiadomo, że w takich wypadkach PiS będzie starał się zastosować jakiś wybieg, na przykład zarząd komisaryczny: „To są mechanizmy stanu wojennego” („Ce sont des mécanismes d'un état de guerre…).

Panu Lupie gratuluję. I dziękuję. Ja też mam nadzieję. Tylko na co innego.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
CYTATY Z PUBLIKACJI FRANCUSKIEJ & LINK:

Krystian Lupa : «En Pologne, la culture, voilà l'ennemi pour le pouvoir»

Par Armelle Heliot Publié le 16/12/2016

C'est un maître. Un maître dans la force de l'âge et le rayonnement international de son art. Un grand artiste […] On le retrouve à Paris. Dans la loge inondée de soleil de l'Odéon, avec vue sur le jardin du Luxembourg où il aime se promener en pensant à Rilke et aux Cahiers de Malte Laurids Brigge, il parle avec clarté et fermeté de la situation des artistes et de la culture dans son pays. Sa lucidité, son intransigeance, le conduisent à brosser un tableau très noir. Mais il ne perd pas espoir. […]

[LE FIGARO] Beaucoup d'artistes sont empêchés, des institutions muselées?

[LUPA] Oui. Je pèse mes mots. En Pologne, la culture, voilà l'ennemi pour le pouvoir. On pourrait aller plus loin dans ce qu'évoque la manière de juguler les artistes, la création. Je peux dire que ce sont les manières du 3ème Reich et lorsque l'on entend les discours du ministre de la culture, on est saisi par leur ressemblance avec ceux de l'époque nazie. On dit que l'on ne va pas piétiner la liberté artistique, mais on le fait quand même et partout où s'exprimait un art progressiste, une avant-garde, tout est détruit, muselé. Ce qui s'est passé cet été au Théâtre Polski de Wroclaw est à cet égard, hélas, un exemple frappant. Une parodie de procédure pour nommer une personne que le théâtre d'art n'a jamais intéressé et qui a été choisi par les autorités politiques. [...]

Traduction des propos de Krystian Lupa pour Le Figaro, Agnieszka Zgieb

http://www.lefigaro.fr/theatre/2016/12/16/03003-20161216ARTFIG00124-krystian-lupa-en-pologne-la-culture-voila-l-ennemi-pour-le-pouvoir.php

Zmieniony ( 22.12.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.