Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 13 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow UE - pogrzebowe... 17 arrow Europejski Bank Centralny za 780 mld euro wykupi długi Niemiec, Francji i Włoch.
Wednesday 02 December 2020 04:37:57.31.
migawki
 

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Europejski Bank Centralny za 780 mld euro wykupi długi Niemiec, Francji i Włoch. Drukuj Email
Wpisał: Europejski Bank Centralny   
05.01.2017.

Europejski Bank Centralny za 780 mld euro wykupi długi Niemiec, Francji i Włoch.

 

A dla nas: „Niedozwolona pomoc publiczna”? Wolne żarty!


4/01/2017

 

http://niewygodne.info.pl/artykul7/03519-EBC-przeznaczy-780-mld-euro-na-wykup-dlugu.htm

 

 

Polski NBP powinien brać przykład z Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Otóż bankierzy z Frankfurtu nieprzerwanie od dwóch lat drukują (kreują) setki miliardów euro tylko po to, by skupować za nie długi poszczególnych państw należących do strefy euro.

Największym beneficjentem tej polityki są - a jakżeby inaczej - Niemcy. Naszym zachodnim sąsiadom wykupiono w ten sposób już ok. 250 miliardów euro długu. I nikt przy tym nie mówi, że to jakaś niedozwolona pomoc publiczna, którą trzeba zwrócić. Można? Jak widać - można!

                                         

Komisja Europejska dopatruje się znamion niedozwolonej pomocy publicznej w podatku od sieci handlowych (który najmocniej uderza w duże zagraniczne sieci handlowe funkcjonujące na terytorium Polski, np. Lidl czy Rossmann), a zupełnie przymyka oko na to, co wyprawia Europejski Bank Centralny.

Przypomnijmy, że EBC - w ramach walki z tzw. kryzysem finansowym na Zachodzie Europy - od stycznia 2015 r. prowadzi tzw. politykę luzowania ilościowego. Polega ona na tym, że EBC drukuje (kreuje) setki miliardów euro, za które skupuje obligacje skarbowe wyemitowane przez kraj należący do strefy euro. Skutek tej księgowej operacji jest taki, że skupowane papiery dłużne przestają generować odsetki. Można powiedzieć, że są one de facto umarzane, a poszczególne gospodarki eurolandu otrzymują w zamian potężną dawką pieniędzy. 

 

Oczywiście największym beneficjentem tej działalności są Niemcy. Szacuje się, że naszym zachodnim sąsiadom wykupiono już w ten sposób ok. 250 mld euro długu.

                

Warto odnotować, że Europejski Bank Centralny w grudniu ubiegłego roku podjął decyzję o wydłużeniu programu luzowania ilościowego końca 2017 r. (pierwotnie miał obowiązywać do końca 2016 r.). Jednocześnie ustalono, że łączna kwota wykreowanych euro nie będzie mogła przekroczyć 780 mld (do końca marca po 80 mld euro miesięcznie, a od kwietnia do grudnia po 60 mld euro miesięcznie). Gdyby nie ta forma finansowego "dopingu", takie kraje jak Niemcy, Francja czy Włochy istotnie zbliżyłyby się do gospodarczego dna. 

 

Polska oraz inne państwa UE, gdzie waluta euro nie obowiązuje, mogą tylko pomarzyć o takim wsparciu. 

 

Oto jak w praktyce wygląda unijna inżynieria finansowa wymyślona przez europejskie elity pod przewodnictwem Berlina...

 

Źródło: Europejski Bank Centralny zdecydował. Euro i obligacje pikują (BusinessInsider.com.pl)
Źródło: EBC dojrzewa powoli do ograniczenia luzowania ilościowego (Forsal.pl)

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.