Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 109 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Kibice, sport, igrzyska 18+ arrow Czy Orliki do śmietniki?Nowotwory: Białaczka, chłoniaki nieziarniacze, chłoniak Hodgkina.
Wednesday 02 December 2020 17:15:04.31.
migawki
 

12.12.2020 Dzień wielkiej modlitw różańcowej za Polskę – procesje różańcowe w naszych parafiach.

Wezwanie do postu i modlitwy w czasie Adwentu 2020 roku

Ci niby-rządzący - prezes, premier [nie liczmy dokooptowanych urzędników, jak Niedzielski itp.] w panice miotają się, zachowują się jak przerażeni idioci czy wariaci podczas pożaru na strychu, gdy schody już się spaliły. Piszą o tym nawet ich sojusznicy. Kto wie, co - czy kto - ich tak przeraża? [proszę o krótkie sugestie, ale bez sloganów].

=================

Połajanki w łże-prawicy: - W negocjacjach nie można być, za przeproszeniem, "miękiszonem", trzeba być twardym, trzeba potrafić dbać o interesy własnego kraju, Polski - mówił Ziobro w kontekście prowadzonych przez premiera Morawieckiego negocjacji wokół budżetu UE i mechanizmu praworządności.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Czy Orliki do śmietniki?Nowotwory: Białaczka, chłoniaki nieziarniacze, chłoniak Hodgkina. Drukuj Email
Wpisał: Piotr Mikołajczyk   
01.02.2017.

Czy Orliki do śmietniki?

 

Rakotwórcze murawy? Nowotwory: Białaczka, chłoniaki nieziarniacze, chłoniak Hodgkina.

 

Ponad 230 zachorowań wśród piłkarzy z amerykańskich uniwersytetów

 

...Prowadzona przez nią lista stale się powiększa. W tej chwili jest na niej już ponad 230 nazwisk...

Piotr Mikołajczyk http://www.sport.pl/pilka/1,64946,21312794,rakotworcze-murawy-ponad-50-zachorowan-wsrod-pilkarzy-z-amerykanskiego.html

 

30.1.2017

U ponad 50 obecnych i byłych piłkarek i piłkarzy z drużyn amerykańskiego University of Washington zdiagnozowano nowotwory. Zdaniem ich trenerki i byłej reprezentantki USA przyczyną są sztuczne murawy z wypełnieniem z pochodzącej z recyklingu gumy.

Na problem uwagę zwróciła Amy Griffin - dziś trenerka na University of Washington i trenerka bramkarzy kobiecej reprezentacji USA U-20, a wcześniej bramkarka reprezentacji USA, z którą wygrała mistrzostwa świata w 1991 r. Griffin zastanowiło to, u jak wielu jej byłych i obecnych podopiecznych zdiagnozowano nowotwory. Najczęściej krwi: białaczkę, chłoniaki nieziarniacze czy chłoniak Hodgkina.

Sprawę opisało między innymi CNN, a także portale brytyjskie.

Głośna lista

Pierwsze podejrzenia trenerka miała już w 2009 roku, a z czasem tylko się wzmacniały. Stworzona przez nią w 2014 lista chorych na nowotwory byłych i obecnych podopiecznych liczyła ok. 30 nazwisk, do których z czasem dochodziły kolejne. W 2016 r. na liście znalazły się już 53 osoby. W większości grające na bramce. Nic dziwnego - na tej pozycji najczęściej dochodzi do kontaktu z boiskiem.

Zdaniem Griffin winą za taką liczbę zachorowań ponoszą sztuczne boiska, przy produkcji których użyto pochodzącej z recyklingu gumy. Jej źródłem często są zmielone opony samochodowe, a w jej składzie aż roi się od rakotwórczych substancji. Kiedy lista trenerki stała się głośna, Departament Zdrowia stanu Waszyngton oraz naukowcy z University of Washington rozpoczęli badania, czy raportowana przez nią liczba zachorowań jest większa od przeciętnej.

Badanie nie potwierdza”, ale czego?

Ogłoszone pod koniec stycznia wyniki badania podejrzeń trenerki jednak nie potwierdziły. Procent zachorowań wśród piłkarzy okazał się niższy niż średnia dla mieszkańców stanu Waszyngton w podobnym wieku. Jak czytamy w podsumowującym je raporcie: "bazując na dzisiejszej wiedzy, Departament Zdrowia stanu Waszyngton zaleca, by miłośnicy piłki nożnej grali niezależnie od materiału, z jakiego zbudowane jest boisko".

Co jednak ważne - badanie nie sprawdzało w żaden sposób przyczyn zachorowań u wskazanych przez Griffin osób, nie zajmowało się też potencjalną rakotwórczością samego granulatu użytego przy tworzeniu sztucznych boisk.

Narażeni bramkarze

Samej trenerki raport nie przekonał. Jej zdaniem nie da się wskazać żadnej innej przyczyny zachorowań. Jak powiedziała CNN: - Z granulatem bramkarze mają nieustanny kontakt. Rzucając się uderzają o murawę biodrami i łokciami. Przy niewielkich nawet zadrapaniach materiał, z którego zrobione jest boisko może dostać się do rany. A nawet podczas rozpoczynającej trening rozgrzewki bramkarze lądują na ziemi 50 do 100 razy.

Odkąd wątpliwości Amerykanki zostały nagłośnione, zgłaszają się do niej kolejne osoby. Prowadzona przez nią lista - teraz już nie tylko osób ze stanu Waszyngton - stale się powiększa. W tej chwili jest na niej już ponad 230 nazwisk.

Groźne Orliki?

Wątpliwości amerykańskiej trenerki nie są odosobnione. W Europie na przebudowę boisk treningowych zdecydował się choćby Ajax Amsterdam. Przyczyna? Właśnie potencjalnie rakotwórcze związki zawarte w gumowych granulatach używanych jako podbudowa boisk. Niestety, z podobnego materiału zbudowanych jest wiele boisk w Polsce.

Czy Orliki do śmietniki? - pisał na Sport.pl w październiku Łukasz Jachimiak. "Ołów, sadza, arszenik, kadm, WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne z najbardziej niebezpiecznym, silnie rakotwórczym benzopirenem - to wszystko może występować i występuje w tonach gumy, po której biegamy również w Polsce. To dlatego, że SBR, czyli granulki użyte do budowy naszych boisk, zazwyczaj pochodzi z recyklingu. To zmielone opony zdjęte z kół samochodów ciężarowych".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.