Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 13 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Węgiel, kopaliny arrow Czyste technologie węglowe dla polskiego górnictwa i energetyki skutecznie likwidujące smog.
Sunday 31 May 2020 03:15:51.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Czyste technologie węglowe dla polskiego górnictwa i energetyki skutecznie likwidujące smog. Drukuj Email
Wpisał: Marek Adamczyk   
09.02.2017.

Czyste technologie węglowe dla polskiego górnictwa i energetyki skutecznie likwidujące smog.

Marek Adamczyk

 

KWK Wspólnota, ul. Czapli 2, 40-586 Katowice

 

                   W nawiązaniu do trwających obecnie „konsultacji społecznych” dotyczących likwidacji zjawiska smogu, proponujemy zbudowanie pilotażowej instalacji do produkcji pra - koksiku - paliwa bezdymnego, które realnie likwiduje zjawisko smogu. Zasadne jest by patronat nad tą inwestycją objęło Ministerstwo Energii, Ministerstwo Ochrony Środowiska oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Do współpracy zamierzamy zaprosić Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej. Proponujemy, aby instalacja powstała ponad podziałami politycznymi, a jako lokalizację wyznaczamy miasto Knurów, gdzie istnieje dogodny teren po byłej koksowni z uwagi na istniejącą tam infrastrukturę, która w znaczny sposób obniży koszt budowy. Również lokalizacja może być dowolnie wskazana przez lokalne Samorządy lub na terenie zdekapitalizowanych elektrociepłowni, które muszą ponieść olbrzymie nakłady na dostosowanie do Dyrektywy IED itp. Czas realizacji to ok. 2-3 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. Zakładana produkcja to: ok. 80 tys. do 150. tys. ton paliwa bezdymnego na bazie węgla, 10 MW energii elektrycznej i ciepło za 1/2 obecnej ceny dla ludności. Doskonale nadaje się ona dla stref ekonomicznych ze względu na produkowanie dużej ilości pary technologicznej.
Ujawnione czyste technologie węglowe:
-metoda pierwotna, dozowanie sorbentów do spalanego materiału dla ciepłowni i elektrociepłowni likwiduje NOx, SOx i trwale metale ciężkie,
-metoda wtórna oczyszczania spalin za źródłem wytwarzania energii dla dużych zakładów energetycznych
-paliwo bezdymne,
-cyklon fizyko-chemiczny dla małych źródeł emisji i zakładów przemysłowych
- uzdatniony sorbentami miał energetyczny jako doskonały produkt eksportowy.
Zmienią szkodliwy obraz węgla postrzeganego jako surowiec i tworzą z węgla gotowy produkt, spełniający Dyrektywę IED UE. Za wymienionymi technologiami stoją wyniki badań w skali przemysłowej, poparte sprawozdaniami firm atestowanymi przez PCA - Polskiego Centrum Akredytacji.
Dyrektywa IED oprócz Norm emisyjnych wymaga od wytwarzających energię na bazie węgla kamiennego rozpoczęcia w 2016 roku inwestycji IOS – Instalacji Oczyszczania Spalin co pociąga za sobą ogromne koszty. Jeżeli zakład nie rozpocznie inwestycji od daty wejścia wżycie w/w Dyrektywy, po 17,5tys. godzin pracy MUSI kotłownie węglowe zlikwidować!!!

Obecnie spalanie tradycyjne węgla w piecach przypomina spalanie żywej gotówki. Uważamy, że węgiel obok geotermii jest jedynym sensownym rozwiązaniem dla Polskiej gospodarki.

Propagowane i wprowadzane przez KWK Wspólnota polskie technologie węglowe, przyczynią się do likwidacji smogu w Polsce, a wprowadzana technologia sorbentowa polegająca na uzdatnianiu węgla otworzy rynek zbytu polskiego węgla do wszystkich krajów Europy! Dyrektywa otwiera również nowe możliwości dla górnictwa i energetyki w oparciu o technologię termicznej przeróbki węgla, produkcji paliwa bezdymnego przewyższającego normy bardzo drogiego ,,błękitnego paliwa,,.

W czasie jego wytwarzania powstaje również prąd i ciepło, które w niskiej cenie może być sprzedawane społeczeństwu. Jest to technologia, która oprócz likwidacji pyłów szkodliwej emisji SO2 i NOx, likwiduje emisję metali ciężkich do atmosfery w tym rtęci, w trwały sposób zamyka w swoich strukturach metale ciężkie co likwiduje przedostawanie się metali ciężkich do środowiska. Ponadto są ograniczone emisje lotnych związków organicznych - LZO, benzopirenów - BETX, oraz związków pierścieniowych. Rozwój w/w technologii pozwoli zlikwidować import węgla, który jest młodym węglem i zawiera bardzo duże ilości azotu wewnątrz struktur atomowych oraz znaczne ilości metali ciężkich i pierwiastków radioaktywnych !

Wiceprezes Zarządu KWK Wspólnota
Marek Adamczyk

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.