Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 30 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow Demografia 16 arrow Pigułkę "ellaOne" należy całkowicie wycofać z obrotu.
Tuesday 20 April 2021 01:09:12.32.
migawki
Lumen Christi gloriose resurgentis dissipet tenebras cordis et mentis

Chwalebne światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy ciemności serca i umysłu

Odbierzcie to, co ponadnaturalne, a zostanie to, co nienaturalne. Chesterton.

Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Pigułkę "ellaOne" należy całkowicie wycofać z obrotu. Drukuj Email
Wpisał: Ordo Iuris   
28.02.2017.

Pigułkę "ellaOne" należy całkowicie wycofać z obrotu.

 

Ograniczenia w sprzedaży nie wystarczą.

 

2017-2-27 pch24

 

 

Preparat „ellaOne" dołączy do leków [sic !!! MD] hormonalnych dostępnych wyłącznie na receptę. Posunięcie to, choć niewątpliwie zmierza w dobrym kierunku, jednak  z perspektywy konstytucyjnych gwarancji ochrony życia ludzkiego, jest niewystarczające – podkreślają eksperci z instytutu Ordo Iuris.

 We wtorek 14 lutego polski rząd przyjął projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje on, iż hormonalne preparaty antykoncepcyjne – w tym m.in. pigułka wczesnoporonna „ellaOne" – mają być dostępne w aptekach wyłącznie na receptę. Jakkolwiek pozytywnie należy ocenić kierunek zmian, to Instytut Ordo Iuris wskazuje, że proponowane rozwiązanie jest zdecydowanie niewystarczające w zakresie, w jakim przewiduje możliwość obrotu środkami mającymi działanie poronne. Instytut podkreśla, że środek „ellaOne" powinien zostać całkowicie wycofany z obrotu w Polsce.

Wprowadzenie w Polsce do obrotu pigułki „ellaOne" bez recepty oficjalnie motywowane było decyzją Komisji Europejskiej z dnia 7 stycznia 2015, zezwalającą na jego sprzedaż bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej. Jednocześnie jednak, prawo UE pozwala państwom członkowskim całkowicie zakazać obrotu środkami antykoncepcyjnymi i wczesno-poronnymi, takimi jak „ellaOne". Oficjalnie potwierdziła to Komisja Europejska w swoim stanowisku wydanym 27 maja 2015 r. jako odpowiedź na interpelację europosła Marka Jurka.

Jak wskazują badania udostępniane przez Europejską Agencję Leków (dalej: EMA), środek „ellaOne" ma dwojakie zamierzone działanie. Jego substancja czynna – octan uliprystalu­ – może opóźniać owulację lub nie dopuścić do zagnieżdżenia się zarodka, jeśli owulacja wystąpiła i doszło do zapłodnienia. Tym samym, octan uliprystalu może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonnie, uniemożliwiając implantację zarodka. W tym drugim przypadku „ellaOne" powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju.

Tymczasem, polskie normy konstytucyjne (art. 30 w zw. z art. 38 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej) oraz judykatura stoją na straży ludzkiego życia na każdym etapie jego rozwoju. Tę naczelną zasadę polskiego systemu prawnego wywiódł jeszcze przed wejściem w życie Konstytucji RP z 1997 r. Trybunał Konstytucyjny wskazując: „podstawowym przymiotem człowieka jest jego życie. Pozbawienie życia unicestwia więc równocześnie człowieka, jako podmiot praw i obowiązków. Jeżeli treścią zasady państwa prawa jest zespół podstawowych dyrektyw wyprowadzanych z istoty demokratycznie stanowionego prawa, a gwarantujących minimum jego sprawiedliwości, to pierwszą taką dyrektywą musi być respektowanie w państwie prawa wartości, bez której wykluczona jest wszelka podmiotowość prawna, tj. życia ludzkiego od początków jego powstania". Stanowisko to, już na gruncie obowiązującej Konstytucji, zostało przez Trybunał Konstytucyjny potwierdzone w wyroku z dnia 30 września 2008 r.

Dlatego regulacje prawne dopuszczające do obrotu w Polsce pigułki „ellaOne" – nawet na receptę - naruszają szereg norm konstytucyjnych, w tym przede wszystkim gwarancje prawnej ochrony życia, praw pacjenta, szczególnie małoletniego. Wprowadzenie ustawowego zakazu obrotu środkami o potencjalnie wczesnoporonnym charakterze, do których zalicza się „ellaOne", jest zatem konieczne w celu ochrony wartości chronionych przez polską Konstytucję, a prawo unijne nie stoi mu na przeszkodzie – podkreślają prawnicy Ordo Iuris.

 Źródło: Ordo Iuris, RoM

Zmieniony ( 28.02.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.