Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 66 gości
S T A R T arrow Kultura i okolice arrow Volkoff arrow Zabić - to może być dzieło dobroczynne.
Saturday 30 May 2020 18:19:23.30.
W Y S Z U K I W A R K A
Zabić - to może być dzieło dobroczynne. Drukuj Email
Wpisał: Vladimir Volkoff   
19.04.2017.
Zabić – to może być dzieło dobroczynne.Vladimir Volkoff, WERBUNEK, str. 440, wyd. Dębogóra


Nie należę do osób o delikatnym sumieniu, które czują nieprzezwyciężony wstręt do przemocy samej w sobie. Przeciwnie, uważam, że prawomocnie użyta i właściwie dawkowana przemoc jest w polityce skuteczną homeopatia - bardzo ekonomiczną, a co za tym idzie, moralną.

Czasem zadaję sobie pytanie, jak wyglądałaby historia dwudziestego wieku, gdyby zamiast mordować nieszkodliwego Rasputina, którego - wbrew legendzie - nikt specjalnie nie słuchał, nasi trzej arystokratyczni zabójcy wpadli na pomysł, by opróżnić swoje ampułki z trucizną i magazynki rewolwerów prosto w łeb niejakiego Włodzimierza Uljanowa. Wśród wielu innych efektów tego dobroczynnego dzieła zapewne znalazłoby się ocalenie tronu Niemiec, na skutek czego, dzięki jednej dawce cyjanku lub jednemu strzałowi z pistoletu, z historii zostałby wymazany nazizm, nie mówiąc o leninizmie, stalinizmie i całej reszcie... Ewolucja uczuć religijnych nie zmieniła moich poglądów w tym względzie.

Nie uważam też, żeby pogwałcona została sprawiedliwość. Igor Maksymowicz Popow był potworem, a kara śmierci, nawet dla mniejszych od niego zbrodniarzy, nie ma w sobie nic szokującego. I nawet chrześcijanin, którym się na powrót stałem, nie buntował się we mnie w imię starych czy nowych przykazań.

Naprawdę wierzę, że Cezar panuje nad innym światem niż Bóg i żadnego z nich nie wolno pozbawiać narzędzi wypełniania ich misji.


Zmieniony ( 19.04.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.