Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 26 gości
S T A R T arrow Gospodraka..., oj, draka arrow manowce arrow O "bezrobociu"
Tuesday 21 September 2021 04:44:36.40.
migawki

Niedawno Minister Pandemii zapowiadał czwartą falę - na przełom sierpnia i września. A według najnowszych wyliczeńma ona nas "zalać" w połowie listopada, gdy będą, jak co roku, słoty, przeziębienia,chrypki i grypki...

===============
 
W Y S Z U K I W A R K A
O "bezrobociu" Drukuj Email
Wpisał: Ziemkiewicz   
25.06.2007.

Tekstów z popularnych pism nie powielam, ale..  ten jest tak pięknie prosty, że sie nie oparłem MD

R.Ziemkiewicz    O "bezrobociu"

Gdyby - ech, ale cóż tam marzyć o tem, jak mawiał pan Rzecki - dostęp do zawodu polityka wymagał zdania jakiegoś egzaminu, to doskonałym tematem egzaminacyjnym byłoby porównanie danych statystycznych ogłoszonych w tym półroczu w trzech krajach: Polsce, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zadanie dla egzaminowanego kandydata na polityka powinno być bardzo konkretne: owoż w ostatnim czasie opuściło Polskę i przeniosło się do Wielkiej Brytanii i Irlandii około miliona obywateli (szacunki są różne, ale dla ułatwienia sobie pracy sięgnijmy po okrągłą liczbę). Wywarło to wyraźny wpływ na wskaźniki gospodarcze tych krajów. W Polsce znacząco zmalało bezrobocie, na Wyspach Brytyjskich natomiast znacząco zwiększyła się dynamika wzrostu gospodarczego.

Pytanie dla ludzi, którzy ubiegają się o prawo rządzenia nami i naszym państwem, brzmi: wyjaśnij, dlaczego Polak, pozostając w Polsce, powiększa bezrobocie, a ten sam Polak przeniesiony na Wyspy Brytyjskie zwiększa wzrost gospodarczy. Zadanie dodatkowe dla aspirujących do oceny celującej: przygotuj przystępną wypowiedź, wyjaśniającą to zjawisko prostemu wyborcy.

Dla ułatwienia dodam, że to sprawiające wrażenie cudu zjawisko nie ma nic wspólnego z naszą historią, krzywdami doznanymi podczas wojny światowej ani niechęcią unijnych elit. Podpowiadam też, że ma ono coś wspólnego z podatkami. A konkretnie, z faktem, że w krajach anglosaskich ludzi, którzy więcej zarabiają, władza nie uważa za złodziei i kombinatorów, wartych jakiejś kary za osiąganie nadmiernych dochodów, a co najmniej nałożenia na nich haraczu na rzecz biednych (bo co poniektóra władza nigdy nie uwierzy, że bogatsi nie zawdzięczają swych dochodów krzywdzie reszty społeczeństwa). Przeciwnie, w krajach anglosaskich zachęca się ludzi, by się dorabiali, a za pracowitość i przedsiębiorczość się ich premiuje.

Cóż tam marzyć... Sam pan premier właśnie przecież udowodnił propozycją nonsensownego referendum, że by taki egzamin oblał z kretesem.

Rafał Ziemkiewicz

 
« poprzedni artykuł
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.