Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 140 gości
S T A R T arrow Energetyka arrow Mądra Jola 17 , 18, 19+ arrow Czy powinniśmy bać się elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie?
Friday 03 April 2020 22:32:04.29.
migawki
 

Trzeźwi bądźcie i czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł jak lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł. Sprzeciwiajcie mu się mocni w Wierze, wiedząc, że to samo utrapienie spotyka braci waszych na świecie. A Bóg wszelkiej łaski, który wezwał was do swej wiecznej chwały w Chrystusie Jezusie, udoskonali, utwierdzi i ugruntuje utrapionych. 1P 1,5

===========
Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. List do Efezjan, 6 – 12,13
       Czy głupota jest grzechem?
 
W Y S Z U K I W A R K A
Czy powinniśmy bać się elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie? Drukuj Email
Wpisał: Mirosław Dakowski   
18.05.2017.

Czy powinniśmy bać się elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie?[Umieszczam w 10-lecie początku budowy tego obiektu.

Jeśli by ktoś powiadał, że „nie ma tam postępów”, to stanowczo PROTESTUJĘ:           1) nastąpił znaczny wzrost szacowanych kosztów,

           2) nastąpiło znaczne opóźnienie harmonogramu budowy,

 1. nastąpił znaczny wzrost „awarii” czyli małych , powtarzających się z uporem katastrof

 2. nastąpił znaczny wzrost protestów, tak ludności, jak sąsiednich państw.

   Polska milczy.... w me®diach też cisza.

  Pisują o tym tylko Kresy – to się więc w PRL bis przemilcza.  ==============„nic się nie stało, Rusini i Polacy, nic się nie stało...” =================== 1. Oto 10 powodów, wg MSZ Litwy.

16 lutego 2017 http://kresy24.pl/dlaczego-powinnismy-bac-sie-elektrowni-atomowej-w-ostrowcu-na-bialorusi-oto-10-powodow/

„Jeszcze nie została uruchomiona, a już się sypie. A czego możemy się spodziewać gdy zostanie oddana do użytku?”, – mówią radiu Svaboda rozżaleni mieszkańcy Ostrowca na Grodzieńszczyźnie o powstającej pod ich domostwami pierwszej na Białorusi elektrowni jądrowej.

Oddanie do eksploatacji pierwszego bloku energetycznego białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu zostało przesunięte na rok 2019, instalacja pierwszego reaktora powinna była rozpocząć się już pod koniec 2016 roku.Tymczasem kolejne wypadki pokrzyżowały plany białoruskiego rządu i Rosatomu – rosyjskiego głównego wykonawcy i sponsora elektrowni.

Przeciwko białoruskiej elektrowni atomowej Litwa protestuje na najwyższym szczeblu państwowym, zwraca się do struktur międzynarodowych i apeluje, by nie kupować energii elektrycznej od Białorusinów. Powołała specjalnego „ambasadora ds. białoruskiej elektrowni atomowej” – został nim Darius Degutis.

Wysiłki Wilna wspiera prezydent Estonii, ale w większości krajów – jak mówi premier Litwy, „białoruską elektrownię atomową postrzega się wyłącznie przez pryzmat gospodarczy”.

Jak powiedział Darius Degutis w rozmowie z agencją BNS, niezwykle istotne jest to, że Polska popiera zatwierdzony przez litewski rząd projekt ustawy o ograniczeniu dostępu energii elektrycznej z niebezpiecznych elektrowni, a zwłaszcza z tej na Białorusi.– Jeżeli mówimy o interkonektorze LitPol Link, o jego rozbudowie, to dla Polski zawsze było ważne, aby połączenie nie było wykorzystywane do tego, by na polski rynek trafiała tania, niebezpieczna i brudna energia z Rosji. Nasze przesłanie na dziś brzmi: Wzywamy partnerów i przyjaciół, odpowiednie organizacje, urzędy, Komisję Europejską oraz państwa zaznajomione z sytuacją do zablokowania budowy elektrowni w Ostrowcu – powiedział dyplomata.

MSZ Litwy w dziesięciu punktach przedstawił powody, dla których elektrownia atomowa w Ostrowcu jest niebezpieczna.

1. Wg. danych na grudzień 2016 rok, na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu potwierdzono 10 wypadków i 4 zgony pracowników. Informacje o incydentach i wypadkach są ukrywane przez władze, do opinii społecznej docierają z opóźnieniem kilku tygodniowym i pochodzą z nieoficjalnych źródeł.

 1. 16 stolic europejskich znajdzie się strefie potencjalnie niebezpiecznej (np Wilno –  50 kilometrów, ok. 200 od polskiej granicy).


Na budowę zostało wskazane z pominięciem właściwej oceny (z dokumentów wynika, że w 1993 roku teren pod budowę został uznany przez ekspertów za niebezpieczny), nie została dokonana ocena oddziaływania na środowisko, kryteria wyboru miejsca budowy pozostają utajnione, alternatywne miejsca nie zostały poddane ocenie.

4. Niewiarygodna ocena zagrożenia sejsmicznego: w rejonie placu budowy miało miejsce największe na tych terenach trzęsienie ziemi (5-7 stopni w skali Richtera). W 1908 roku jego epicentrum było w pobliżu stacji Gudogaj – 4 km. od Ostrowca). Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy, białoruscy eksperci podkreślają, że badania [oficjalne md] zostały oparte na błędnych informacjach.

5. Białoruś odmówiła przestrzegania 4 z 6 punktów raportu sporządzonego po analizie terenu budowy i projektu elektrowni, wykonanej przez tzw. misję SEED – Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Eksperci powinni byli zatwierdzić wybór miejsca i projektu przed rozpoczęciem budowy, a ta trwa już 7 lat. Misja przybyła na Białoruś dopiero 16 stycznia 2017 roku.

6. Tzw. stress – testy powinny zostać przeprowadzone 5 lat temu, tymczasem nie było ich do tej pory! (zapowiadano ich rozpoczęcie na 1-10 września 2016 roku, następnie podano inne terminy, ale dotychczas o przeprowadzeniu badań nie informowano). Białoruś zobowiązała się przed Komisją Europejską do przeprowadzania stress – testów warunków skrajnych już w 2011 roku.

7. 95 proc. wody pitnej dla jednej trzeciej mieszkańców Litwy zostanie w razie wypadku zanieczyszczona. Dorzecza rzeki Willi, która ma być źródłem chłodzenia białoruskiej elektrowni, w 72 proc. znajdują się na Litwie.

8. Konstrukcja białoruskiej elektrownia będzie w stanie [projektowo md] przetrzymać upadek lekkiego samolotu do 5 ton. Ale uderzenie dużego samolotu, np. 200-tonowego pasażerskiego samolotu doprowadzi do katastrofy na miarę Czarnobyla czy Fukuszimy. Inne podobne projekty elektrowni jądrowych w Europie są na tę okoliczność odpowiednio zabezpieczone.

9. Krajowy Urząd bezpieczeństwa radiacyjnego jest słaby politycznie i profesjonalnie: polityczne rozwiązania problemów technicznych, wątpliwe licencje, brak kontroli nad projektem elektrowni jądrowej. Na przykład w Fukuszimie do tragedii doszło z powodu awarii systemów bezpieczeństwa- zasilania systemu chłodzenia. Białoruś nie podjęła jeszcze decyzji, jak elektrownia w Ostrowcu będzie chroniona przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

10. Władze białoruskie nie chcą współpracować. 330-tonowy [korpus md] reaktora spadł z wysokości 4 metrów (w rzeczywistości, dokładna wysokość jest nieznana), a władze usiłowały zataić informację o zdarzeniu. Kiedy zaczęły o nim pisać wszystkie media niezależne, początkowo zaprzeczyły, dopiero pod presją opinii publicznej przyznały, że „miał miejsce nieprzewidziany incydent”. Uszkodzenie było na tyle poważne, że obudowę korpusu trzeba było wymienić.

 

Kresy24.pl============================Dodam, że następny korpus, po odwiezieniu do producenta tego już felernego, zawadził o słup trakcyjny - „nic się nie stało, Rusini i Polacy, nic się nie stało...” MDZmieniony ( 18.05.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.