Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 109 gości
S T A R T arrow Ewolucjonizm arrow różne odmiany, różne kłamstwa arrow Ewolucja urojona
Sunday 26 September 2021 11:39:56.40.
migawki

Niewolnik VAT-euszek o „karach” do UE: Mamy tu twarde stanowisko i stać nas na poniesienie finansowych kosztów tych absurdalnych i niesprawiedliwych względem obywateli Polski żądań.

W mediach m
ichałki. Czy to cisza przed burzą, czy też jesteśmy w oku cyklonu? Widać sens pojęcia Ogłuszające Milczenie.
================
Niedawno Minister Pandemii zapowiadał czwartą falę - na przełom sierpnia i września. A według najnowszych wyliczeńma ona nas "zalać" w połowie listopada, gdy będą, jak co roku, słoty, przeziębienia,chrypki i grypki...

 ===============

 
W Y S Z U K I W A R K A
Ewolucja urojona Drukuj Email
Wpisał: JUREK WASIUKIEWICZ   
03.06.2010.

 Ewolucja urojona

[umieszczam, gdyż ze zdziwieniem zauważyłem dziś w księgarni, że ta książka rzeczywiście jest wśród bestsellerów - i to w dziale RELIGIE, razem z utworami Urbana i Magdaleny Środy... Chichot szatański? md]

JUREK WASIUKIEWICZ  Czas Najwyższy, nr. 18-19, 1-8 maja 2010

            W "Bogu urojonym" Richard Dawkins chwali się, że jego "Samolubny gen" wywarł tak duże wrażenie na wielu ludziach, iż ci zrozumieli, że Boga nie ma, i dzięki temu wielu z nich stało się ateistami. Ludzie ci doznali wręcz ulgi po przeczytaniu "Samolubnego genu". To ciekawe, bo z opisów Dawkinsa można by wywnioskować, że były to wręcz doznania mistyczne. Sam Dawkins zresztą również doznaje ta­kich "mistycznych" uniesień, kiedy ogląda jakąś nowoczesną sztukę, czyta list ,,nawróconego" na ateizm lub kiedy dociera do niego, jak bardzo cierpią ludzie, którzy jeszcze się na ateizm nie nawrócili. Ileż to łez się przelewa przez karty "Boga urojonego", ileż wzruszeń doznaje sam autor (widać samolubny gen ma jakiś cel w tym, aby Dawkins płakał).

            "Samolubny gen", który "otwiera oczy" tak wielu ludziom, jest typową książką science-fiction. Ciekawa sensacja z ele­mentami popularno-naukowymi i nic więcej. Ładnie wypro­mowana, dobrze się sprzedająca. Niewątpliwie bestseller. Tyle można uczciwie powiedzieć. Ale uczciwie trzeba też dodać, że zawarte przez Dawkinsa w tej książce hipotezy są speku­lacjami opartymi tylko i wyłącznie na wyobraźni autora. Sa­molubny gen to kontynuacja popularnej serii książek fanta­styczno-naukowych o pochodzeniu życia, które zapoczątkował Karol Darwin.

Przy czym o ile w przypadku Karola Darwina możemy jednak powiedzieć, że jego hipotezy mogły w XIX wieku wydawać się wielu ludziom, w tym naukowcom, wielce prawdopodobne, tak w XXI wieku, kiedy nauka mocno poszła do przodu, bajeczka o samolubnym genie, który kieruje świa­tem ludzi i zwierząt, bajeczka o doborze naturalnym w bulionie pierwotnym powinna ludzi zdrowo myślących tylko śmieszyć. Niestety tak nie jest. Wielu całkiem inteligentnych ludzi ulega magii fikcji literackiej. Te same osoby, które śmieją się z czyta­jących artykuły o UFO i wierzących w to, co w nich napisano, zupełnie poważnie rozmawiają o tym, że naszym życiem kie­rują geny. Jednocześnie ci sami ludzie - podobnie jak Dawkins i wielu autorów piszących o ewolucji - kpią w jawny sposób z przekazów biblijnych, z wiary.

            W "Bogu urojonym" Dawkins rozprawia się z religią, z Bo­giem i również z szatanem. Wszystko to jest wytworem ludz­kiej wyobraźni. To, co nam się wydaje, że pochodzi od Boga, to tylko nasza wyobraźnia, nasze urojenia lub zwyczajnie choroba psychiczna - przekonuje autor. Ten sam, który wierzy w samo­lubny gen, bulion pierwotny i makro-ewolucję. Dawkins i jemu podobni autorzy nie potrzebują dowodów, które potwierdzały­by te hipotezy. Często ich własne hipotezy. Oni mają pewność, która jednak nie opiera się na naukowych dowodach. Racjonal­ne myślenie w tym przypadku nie jest konieczne. Wystarczy wierzyć w to, co się samemu wymyśliło, we własne urojenia, które należy tylko przystroić odpowiednio w naukowe piórka. Od innych różnego rodzaju guru, którzy tak bardzo przyciągają do siebie osoby zagubione, Dawkins różni się jedynie tym, że swoją ,,religię" opiera na "naukowych" dowodach. Tym uwo­dzi wielu ludzi - również tych, wydawałoby się, racjonalnie myślących.

JUREK WASIUKIEWICZ .

Zmieniony ( 25.03.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.