Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 8 gości
S T A R T arrow Inne polityczne arrow UE - pogrzebowe... 17 arrow Niemiecki budżet "zarobił" na pomocy dla Grecji 1,34 mld euro
Monday 10 August 2020 04:37:59.29.
W Y S Z U K I W A R K A
Niemiecki budżet "zarobił" na pomocy dla Grecji 1,34 mld euro Drukuj Email
Wpisał: Sueddeutsche Zeitung   
12.07.2017.

Niemiecki budżet „zarobił” na pomocy dla Grecji 1,34 mld eurohttp://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/prasa-niemiecki-bud%C5%BCet-zarobi%C5%82-na-pomocy-dla-grecji-134-mld-euro/ar-BBEh3QV?li=AA5a4a&ocid=spartandhp

Budżet Niemiec na kredytach i pożyczkach dla Grecji w ramach programu pomocowego zarobił „na czysto” 1,34 mld euro - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung".


Gazeta wymienia m.in. kredyt udzielony Grecji w 2010 roku przez Kredytowy Bank Odbudowy (KfW), który przyniósł dotąd budżetowi zysk z odsetek w wysokości 393 mln euro - jak zaznaczają komentatorzy - "netto, po odliczeniu wszystkich kosztów refinansowania".

Niemiecki budżet zarobił też na pilotowanym przez Europejski Bank Centralny (EBC) programie skupowania greckich papierów dłużnych w latach 2010-2012. Zysk z tych pożyczek odprowadzany jest co roku przez EBC do banków narodowych. Od 2015 roku do niemieckiego Bundesbanku wpłynęło z tego tytułu 952 mln euro.

"Fakt, że Niemcy zarabiają na kryzysie w Grecji, jest być może zgodny z prawem, jednak z moralnego punktu widzenia postępowanie takie jest nieuprawnione" - powiedział poseł Zielonych Sven-Christian Kindler, autor interpelacji skierowanej do ministerstwa gospodarki.

Jego zdaniem zysk z odsetek powinien zostać przekazany Grecji. Inny polityk tej partii Manuel Sarrazin zarzucił ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeublemu, że należącymi się Grecji odsetkami uzdrawia niemiecki budżet. (PAP)

lep/ mmp/ ap/

Zmieniony ( 12.07.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.