Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 87 gości
S T A R T arrow Kościół arrow Papiestwo 16. arrow Schizofrenia w Watykanie: Jak wypędzono kardynała Müllera
Thursday 27 February 2020 21:38:15.28.
W Y S Z U K I W A R K A
Schizofrenia w Watykanie: Jak wypędzono kardynała Müllera Drukuj Email
Wpisał: Marco Tosatti   
12.07.2017.

Schizofrenia w Watykanie: Jak wypędzono kardynała MülleraRAM 12.7.2017 http://ram.neon24.pl/post/139267,schizofrenia-w-watykanie-jak-wypedzono-kardynala-m-lleraMarco Tosatti    11 lipiec 2017     tłum. RAM


 


Maike Hickson  pracująca dla witryny  OnePeterFive  opisuje szczegółowo ostatnią audiencję kardynała Gerharda Müllera – byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary u papieża Franciszka.  

 

Oto tłumaczenie najciekawszych fragmentów artykułu:

 

«Opublikowane informacje pochodzą z relacji niemieckiego – godnego zaufania – rozmówcy, który udzielił wywiadu stronie internetowej OnePeterFive – pod warunkiem zachowania anonimowości. Osoba, o której mowa przytacza wypowiedzi uczestnika obiadu, jaki odbył się niedawno u kardynała Müllera w Moguncji, w Niemczech.

 

Podczas obiadu kardynał Müller miał ujawnić pewne szczegóły na temat swej ostatniej audiencji u papieża, podczas której został poinformowany, że jego mandat prefekta Kongregacji Nauki Wiary nie zostanie przedłużony.

 

Według relacji, 30 czerwca kardynał został wezwany do Pałacu Apostolskiego, gdzie pojawił się ze swą dokumentacją – sądząc, że spotkanie z papieżem będzie służyło rutynowej sesji pracy.

 

Papież stwierdził, że ma do zadania kardynałowi 5 pytań:

 

"Czy kardynał jest za lub przeciw diakonatowi kobiet?" – Kardynał Müller odpowiedział, że jest przeciwko.

 

"Czy kardynał jest za lub przeciw porzuceniu obowiązku celibatu księży?" – Odpowiedź kardynała zabrzmiała: "Oczywiście, że jestem przeciwko".

 

"Czy kardynał jest za lub przeciw kapłaństwu kobiet?" – Müller odpowiedział – "Jestem zdecydowanie przeciwko".

 

"Czy kardynał będzie bronił encykliki Amoris Laetitia?" – "Tak – w takim stopniu jak jest to dla mnie możliwe".

 

Czy kardynał mógłby wycofać swój protest jak chodzi o zwolnienie 3 swych urzędników?"  

 

Kardynał Müller odpowiedział:

 

"Ojcze Święty, to byli dobrzy i nieposzlakowani ludzie, których mi brak. Poza tym, nie było rzeczą uczciwą zwolnienie ich bez mojej wiedzy i to na krótko przed Bożym Narodzeniem, co spowodowało, że musieli opuścić biuro 28 grudnia".


 

Papież stwierdził na to: 

 

"W porządku kardynale Müller – chciałbym mu zakomunikować, że nie przedłużę mu jego mandatu (po 2 lipca) prefekta Kongregacji Nauki Wiary".

 

Po tych słowach Franciszek wstał z krzesła i wyszedł z pokoju. Kardynał Müller w pierwszej chwili pomyślał, że Bergoglio poszedł po okolicznościowy prezent na znak wdzięczności za dotychczasową pracę i czekał w salonie cierpliwie. Nie doczekał się jednakże ani prezentu, ani jakiegokolwiek podziękowania. Dopiero mons. Georg Gänswein – prefekt Domu Papieskiego musiał mu wyjaśnić, że audiencja skończyła się».  (...)Source: Before Dismissal of Cardinal Müller, Pope Asked Five Pointed Questions

https://onepeterfive.com/source-before-dismissal-of-cardinal-muller-pope-asked-five-pointed-questions/

https://onepeterfive.com/author/mhickson/

 

 

5 papieskich pytań przywodzi natychmiast na myśl 5 "Dubia", które zostały papieżowi przedłożone do wyjaśnienia (przez kardynałów) – by rozwiać wątpliwości w stosunku do najbardziej drażliwych i niebezpiecznych, a ponadto celowo użytych dwuznaczności zawartych w Amoris Laetizia – które po wielu miesiącach od ich sformułowania, aż po dzień dzisiejszy pozostały bez odpowiedzi.

 

Gdyby tak było – 5 papieskich pytań – na które zresztą Franciszek bardzo dobrze znał odpowiedź – wiele mówi o niepokojącym rodzaju poczucia humoru – stosowanego przez papieża na cudzy koszt; na temat jego osobowości oraz wyraźnie schizofrenicznej rozbieżności pomiędzy zachwalaniem przez niego dialogu, porozumienia i miłosierdzia a rzeczywistym postępowaniem papieskim.

 

Moim zdaniem papież podejrzewa kardynała Müller o powiązania z kardynalskimi "Dubia". (...)

 

Odnośnie swego zwolnienia – w wywiadzie dla Passauer Neue Presse kardynał Müller stwierdził, że nie akceptuje sposobu, w jaki zostało to przeprowadzone. (...)

 

Nach Entlassung: Kardinal Müller attackiert Papst Franziskus

http://www.pnp.de/mobile/?cid=2571277

 

 

P.S. Po opublikowaniu artykułu z OnePeterFive otrzymałem e-mail od Grega Burke – rzecznika Watykańskiego Biura Prasowego. Oto jego treść:

 

 

Drogi Marku,

 

Przeczytałem dziś twą notkę na temat kardynała Müllera. Mam w związku z tym tylko jedną rzecz do powiedzenia ci, a mianowicie, że rekonstrukcja wydarzenia jest całkowicie nieprawdziwa. Proszę cię, opublikuj to, co napisałem. Dziękuję, Greg.

 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

  


Zmieniony ( 12.07.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.