Strona Mirosława Dakowskiego
Odwiedza nas 42 gości
S T A R T arrow O POLSKĘ arrow Warszawa 17 arrow Warszawski radny pyta o willę Jaruzelskiego.
Sunday 05 July 2020 09:57:05.29.
migawki

 Pielgrzymka 2020. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa-Jasna Góra

Proszę o gorące modlitwy o zdrowie ks. prof. Stanisława KOCZWARY.

 
W Y S Z U K I W A R K A
Warszawski radny pyta o willę Jaruzelskiego. Drukuj Email
Wpisał: GPC   
08.08.2017.

 

Warszawski radny pyta o willę Jaruzelskiego. Czy miasto zwróci obiekt przedwojennym właścicielom?


Za http://www.pch24.pl/warszawski-radny-pyta-o-wille-jaruzelskiego--czy-miasto-zwroci-obiekt-przedwojennym-wlascicielom-,53646,i.htmlWojciech Jaruzelski w roku 1973, gdy pełnił funkcję ministra obrony narodowej, zajął willę należącą przed II Wojną Światową do rodziny Przedpełskich. Prawowitych właścicieli wywłaszczono w czasach stalinowskich na mocy dekretu Bieruta. Teraz sprawa własności obiektu przy ul. Ikara wraca za sprawą radnego PiS w dzielnicy Mokotów.

 

Jacek Ozdoba zażądał publicznie od Hanny Gronkiewicz-Waltz informacji, co zrobi w sprawie nieruchomości zajmowanej obecnie przez rodzinę komunistycznego dyktatora. Obiekt przed wojną należał do rodziny zasłużonej dla II Rzeczypospolitej.

 

Radny PiS wystąpił do ratusza o opublikowanie dokumentów dotyczących postępowania reprywatyzacyjnego willi przy ul. Ikara w Warszawie. Ozdoba zwrócił uwagę na medialne doniesienia, jakoby Jaruzelski nabył posiadłość z bonifikatą wysokości aż 70 proc.! Zarzucił ponadto prezydent Warszawy brak zainteresowania zwrotem posiadłości akowcom i elitom II RP.

 

Samorządowiec wystąpił także z wnioskiem do IPN oraz Wojskowego Biura Historycznego o zbadanie sprawy represjonowania Przedpełskich przez służby PRL oraz uważa, że Monika Jaruzelska, córka „czerwonego” wojskowego, na którą ojciec przepisał willę, powinna zwrócić prawowitym właścicielom willę.

 

Ta jednak nie zamierza tego uczynić. Jak twierdzi, rodzina Przedpełskich przegrała w tej sprawie kilka procesów, a ona nie jest jeszcze w pełni dysponentem obiektu ze względu na sprawy spadkowe.

 Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MWł

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Top! Top!

Nasza strona korzysta z plikow cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jesli nie blokujesz tych plikow, to zgadzasz sie na ich uzycie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia. Mozesz samodzielnie zarzadzac plikami cookies w ustawieniach przegladarki.